E-learning - czy nadchodzi rewolucja w sposobie kształcenia? Już od kilku lat możemy się spotkać z ofertami uczelni zachęcających do studiowania przez Internet. Oferują szeroki wachlarz kierunków do wyboru, kuszą nowoczesnym i wygodnym sposobem uzyskania dyplomu. Czy jest to jednak forma kształcenia godna zaufania?

Studia tradycyjne czy przez internet?

Jak każdy system nauki tak i ten ma zarówno swoje wady, jak i niezaprzeczalne i zalety. Niepodważalnym plusem są zdecydowanie niższe koszty: nie martwimy się o dojazdy na uczelnię, nie musimy szukać mieszkania do wynajęcia, czy akademika. Możemy spokojnie zostać w swoim własnym domu- przyjaznym i znanym nam otoczeniu i jednocześnie zdobywać wykształcenie. Czysta idylla można by rzec, ale czy aby na pewno?

Niektórzy twierdzą, że studia przez Internet to tylko trochę inna forma studiów zaocznych. Jak dotąd nie ma jeszcze dokładnych przepisów prawnych regulujących zasady funkcjonowania takich uczelni. Normą, którą wszyscy muszą spełniać jest proporcja zajęć. 60% zajęć prowadzonych zdalnie w stosunku do minimum 40% zajęć tradycyjnych. Nie wszyscy decydujący się na taki tryb studiów zdają sobie z tego sprawę.

Główną i podstawową część zajęć prowadzi się poprzez platformę edukacyjną. To tam komunikują się między sobą studenci oraz wykładowcy. Materiały do nauki są dostępne 24 godziny na dobę w Internecie, również kontakt z wykładowcą jest ułatwiony. Studenci mogą zadawać pytania drogą mailową, mają także możliwość rozmowy z wykładowcami za pośrednictwem czatów.

Jednak wszystkie egzaminy odbywają się tradycyjnie w siedzibie uczelni przed komisją egzaminacyjną. Ma to miejsce średnio 2 razy do roku podczas sesji egzaminacyjnej. Również pisanie pracy dyplomowej oraz jej obronę każdy student, czy to studiujący dziennie, czy zaocznie za pośrednictwem Internetu, musi przeżyć w ten sam sposób. Nie da się niestety uniknąć stresu związanego z egzaminem dyplomowym oraz obroną swojej pracy.

Tak samo rzecz ma się z indeksami oraz legitymacjami. Studenci e-learningu posiadają prawo do zniżek, stypendiów itp. w takiej samej mierze, jak studenci studiów tradycyjnych.

Co najważniejsze dyplom uzyskany podczas takich studiów nie różni się niczym od tego tradycyjnego. Wygląda tak samo i ma taką samą wartość prawną, czyli powinien być traktowany równorzędnie z innymi dyplomami na rynku pracy. W gestii pracodawców leży, czy zaufają, że taka forma kształcenia zagwarantuje wykwalifikowaną i odpowiednio przygotowaną do pracy przyszłą kadrę pracowników.

Podsumowując, jeżeli masz nieograniczony dostęp do Internetu, jeżeli lubisz niekonwencjonalne, nowoczesne rozwiązania a samodyscyplina to twoja mocna strona, rozważ taką formę kształcenia. Pamiętaj przy tym, że ciężka praca oraz chęć nauki to klucz do zdobycia wiedzy, natomiast sposób studiów to tylko środek, za pośrednictwem którego tę wiedzę nabywamy.

Kursy internetowe zamiast studiów?

Studia pierwszego lub drugiego stopnia, realizowane przez internet, to jednak nie jedyna możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Znacznie szybszym (i zdecydowanie tańszym) sposobem jest skorzystanie z oferty kursów i szkoleń internetowych. W tym przypadku nie ogranicza nas już konieczność stawienia się kilka razy na uczelni i zaliczenia tradycyjnych egzaminów. Cały materiał przerabiany jest bowiem przez internet i to Ty decydujesz czy chcesz uczyć się w zaciszu swojego domu, w kawiarni czy z malowniczych Bieszczad.

Brzmi pięknie, prawda? Niestety, jest też jeden minus. Od osób, które decydują się na taką formę kształcenia, oczekuje się bowiem wysokiej motywacji, niezbędnej do skończenia kursu. Systematyczność również jest wskazana, ale to raczej nieodzowna cecha każdej osoby chcącej się rozwijać.

A na koniec mała rada: jeśli miewasz problemy z organizacją, zawsze brakuje Ci czasu na wykonanie obowiązków zarówno domowych, jak i zawodowych, to może warto pomyśleć o kursie, który pomoże Ci w lepszym zarządzaniu swoim czasem? Idealnym rozwiązaniem będzie kurs z zakresu produktywności, dzięki któremu odpowiednio zadbasz o swoją efektywność na każdej płaszczyźnie życia. I mały bonus jeszcze: 50% kod rabatowy na kurs. W procesie zamawiania wpisz ten kupon: D4AJAV50M

Życzymy owocnej nauki:)

kurs produktywność

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->