Site logo

Studia na kierunku teologia. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

“Teologia jest istotną dziedziną… średniowiecznej nauki”. W ten sposób bardzo często mówi się o Teologii w środowisku uniwersyteckim. Czy taki pogląd jest prawdziwy? Teologia, w najprostszym ujęciu to nauka o Bogu. Obejmuje ona wiedzę o kilku tysiącach lat kształtowania się religii w kręgu judeochrześcijańskim. Nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo ciekawa dziedzina wiedzy, dla ludzi o zacięciu historycznym i filozoficznym.

Na początku wyjaśnijmy kilka podstawowych faktów. Teologia, jako teoria i praktyka raczej nie ma swojego tak modnego dzisiaj komercyjnego zastosowania. Najpowszechniejszy zawód wykonywany przez teologów to katecheta. Należy jednak pamiętać, że nie każdy teolog automatycznie może uczyć religii w szkołach. Do tego by teolog, ukończywszy przygotowanie pedagogiczne, został skierowany do szkoły niezbędna jest tzw. Misja kanoniczna, którą za pośrednictwem miejscowego proboszcza otrzymuje się od biskupa danej diecezji.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach teologicznych? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po teologii

Czy teolog, jeżeli nie zostaje katechetą jest skazany na bezrobocie? Z pewnością nie, postaramy się teraz wyjaśnić dlaczego. Studia teologiczne to bardzo rzetelne i głębokie studia historyczno – kulturowe, które dają możliwość zrozumienia świata społecznego. Absolwent teologii to człowiek, który zna świat religii, sztuki i kultury, któremu nie obce jest także ścisłe i logiczne myślenie. Studia pozwalają na rozwój umiejętności publicznego mówienia, doskonalą warsztat pisarski i kształtują głęboko humanistyczny sposób myślenia. Tak przygotowany człowiek może realizować się w bardzo różnych zawodach, zobaczmy dlaczego:

  • w łatwy sposób może przyswajać nową wiedzę, ponieważ rozumie jej fundamenty;
  • przekwalifikowanie się lub specjalizacja nie jest dla teologa problemem;
  • humanistyczne nastawienie jest bardzo cenne w licznych zawodach;
  • dobre pióro i umiejętność gromadzenia i wyrażania wiedzy i myśli są niezbędne w wielu dziedzinach zawodowych.

Najlepszym dowodem na życiową sprawność i przedsiębiorczość niektórych świeckich absolwentów teologii oraz kierunków jej pokrewnych są biografie niektórych polityków i celebrytów. Jedną ze specjalności naukowej Magdaleny Ogórek, kandydatki na urząd Prezydenta RP w wyborach z 2015 r. jest teologia, a mówiąc ściślej, historia kościoła. Jej doktorat poświęcony był działalności beginek i waldensów, a więc członków średniowiecznych ruchów religijnych, znanych z rozwoju idei dobroczynności oraz krytyki kościoła.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję