Site logo

Studia na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna

Samorząd terytorialny i polityka regionalna to kierunek studiów przeznaczony dla osób zainteresowanych zagadnieniami prawo-ekonomicznymi i naukami społecznymi. Maturzyści, którzy chcieliby studiować, muszą wykazać się przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu przedmiotów zdawanych na maturze. Rekrutacja odbywa się na zasadzie konkursu świadectw. Aby się dostać, należy pochwalić się dobrymi ocenami z egzaminów maturalnych. Wybrane osoby otrzymają indeks renomowanej uczelni i rozpoczną studia na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna.

Studia trwają trzy lata kończą się obroną pracy licencjackiej. Po uzyskaniu tytułu licencjata studenci mogą kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich i uzyskać tytuł magistra lub tez wybrać inne studia uzupełniające magisterskie, na przykład na wydziale nauk społecznych, politologii lub administracji. Idealny kandydat na te studia musi oprócz wiedzy na dany temat posiadać także ściśle określone cechy i umiejętności.

Do najważniejszych zaliczyć należy: analityczny umysł, zdolność logicznego myślenia, umiejętność formułowania wniosków, komunikatywność i sprawność argumentowania, umiejętność zastosowania wiedzy w praktycznym działaniu. Doskonała znajomość języka obcego podnosi wartość maturzysty i ułatwia mu dostanie się na te studia.

W trakcie studiów:

Studenci tego kierunku zgłębiają wiedzę na temat organizowania i funkcjonowania struktur państwa na terytorium Polski i na obszarze całej Unii Europejskiej. Przyglądają się administracji działającej na danym terytorium, badając efektywność jej oddziaływania. Uczą się tworzyć programy rozwoju i promocji regionalnej, wspierające rozwój obszarów zaniedbanych, biednych i słabo rozwijających się. Zdobywają cenne doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy ze źródeł krajowych i zagranicznych.

Umieją wykorzystywać wiedzę teoretyczną w praktyce. Absolwenci Samorządu terytorialnego i polityki regionalnej nabywają umiejętność analizowania, oceniania i interpretowania procesów zachodzących w małych i dużych społecznościach, na przykład w obszarach ekonomii i polityki. Umiejętność logicznego myślenia pozwala osobom studiującym na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna stosować przekonywującego argumentowania. Zaś doskonała komunikacja interpersonalna ułatwia współpracowanie ze specjalistami innych dziedzin wykorzystywanych w funkcjonowaniu administracji publicznej.

Studenci tego kierunku przyswajają wiedzę interdyscyplinarną. Uczą się zwłaszcza zagadnień związanych z socjologią, prawem, ekonomią, politologią, zarządzaniem, itp.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna? Sprawdź uczelnie

Po studiach na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna:

Na absolwentów tego kierunku czekają miejsca pracy w administracji państwowej, na stanowiskach urzędniczych. Osoby kończące kierunek Samorząd terytorialny i polityka regionalna sprawdzą się w roli ekspertów do spraw pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej na realizowanie różnych projektów rozwoju regionalnego i aktywności społecznej. Adepci tego kierunku studiów mogą zasilić też rozmaite instytucje państwowe działające na rzecz rozwijania i promowania Polski w świecie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję