Site logo

Studia na kierunku reżyseria i produkcja gier wideo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Dlaczego warto?

Studia są skierowane do osób, które chcą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie grają w gry i co one nam wszystkim dają? Jak je projektować, jak spełniać oczekiwania graczy.
Jest to jedyny kierunek studiów, który umożliwia studentom zdobycie wiedzy i praktyki w tworzeniu gier. Są to jedyne studia, na których młodzi twórcy poznają pełny proces kreacji – od poszukiwania inspiracji, pomysłu, scenariusza, poprzez kolejne etapy realizacji projektu, aż po pełną grę. Studenci uczą się również jak odnaleźć się w tak szybko rozwijającej się branży, jak osiągnąć sukces, a pasję i marzenia przekształcić w dochodowy biznes.

Rekrutacja na kierunek reżyseria i produkcja gier wideo

Z zewnątrz świat gier wideo jest prosty jak drut: trollowanie, bugi, renderowanie, zbanować, krasz, enczanting, itemy, emulacja. Wnętrze kryje tajemnice, które poznają nieliczni. Możesz do nich dołączyć, rozpoczynając studia na kierunku reżyseria i produkcja gier wideo. By dostać się na wymarzoną uczelnię musisz pokonać kilka przeszkód, jak w grze komputerowej. Pierwszą jest oczywiście zdanie matury z jak najlepszym wynikiem. Drugą, napisanie scenariusza gry, którą chciałbyś kiedyś stworzyć. Trzecią, najtrudniejszą, walka z komisją rekrutacyjną.

Program studiów na kierunku reżyseria i produkcja gier

By pokonać tego bossa musisz udowodnić, że twój koncept jest wyjątkowy, oryginalny i możliwy do zrealizowania. Komisja oceni twoje umiejętności autoprezentacji, twoje zdolności interpersonalne oraz pomysł, jaki narodził się w twojej głowie. Jeśli będziesz wyjątkowo dobry, wygrywasz i przechodzisz na wyższy level, jeśli nie, tracisz życie i odpadasz. Uwaga stanu gry nie można zapisać. Studia na reżyserii i produkcji gier wideo trwają trzy lata. Zdobywasz po nich tytuł licencjata. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Łączą w sobie elementy wielu dziedzin wiedzy. Z jednej strony czeka cię żmudna przeprawa przez zawiłości informatyki, z drugiej rejs po szerokich wodach humanistyki. Na reżyserii i produkcji gier wideo praktyka przeważa nad teorią. Mnóstwo ćwiczeń pozwoli ci poznać świat gier komputerowych w najdrobniejszych szczegółach. Będziesz mógł sam zaprojektować grę, sam napisać scenariusz, sam pokierować zespołem, sam zaprogramować silnik, sam… Sam sprawdź! Reżyseria i produkcja gier wideo czeka na ciebie.

Program studiów na uczelniach

Jeśli interesuje ciebie kierunek reżyseria i produkcja gier wideo to sprawdź koniecznie propozycję różnych uczelni, które go prowadzą.

Obszary nauki

Całkowicie zagłębisz się w gry wideo. Nie, nie będziesz zarywać nocy, by przejść wszystkie produkcje po kolei. Twoją rolą będzie poznanie warsztatu projektanta gier komputerowych, reżysera gier, grafika, czy programisty, w zależności od specjalizacji, jaką wybierzesz. Na pewno, jako student kierunku reżyseria i produkcja gier wideo otrzymasz solidną dawkę wiedzy na temat rynku gier komputerowych, perspektyw rozwoju tej branży, projektowania gier i ich graficznego “oprawiania”. Dodatkowo będziesz musiał dysponować wiadomościami z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, głównie antropologii kultury i historii sztuki. Wiedza o rozwoju kinematografii i fotografii oraz ich wpływ na powstawanie gier wideo to zagadnienia, obok których nie możesz przejść obojętnie. Dużo uwagi będziesz musiał poświęcić także aspektom prawa autorskiego oraz wszelkiego typu umowom. Kto wie, może kiedyś założysz własne studio developerskie, dobierzesz zespół i stworzysz produkcję, która powali graczy na kolana, stając się megahitem, wyznacznikiem w swojej kategorii i wzorem do naśladowania. Reżyseria i produkcja gier wideo uwolni cię od stereotypowego myślenia. Będziesz mógł dać upust swej wyobraźni i stworzyć coś, czego rynek audiowizualny jeszcze nie widział. Oczywiście musisz uwzględniać gusta odbiorców, bo wszystko, czemu się poświęcisz, będziesz robił dla nich. Umiejętności, jakie rozwiniesz dzięki studiom na opisywanym kierunku to przede wszystkim: zdolności interpersonalne, umiejętność pracy w zespole, praktyczna znajomość języków skryptowych, umiejętność budowania pozytywnego wizerunku firmy i jej produktów. Praktyka połączona z teorią da ci pewność, ze to, co zaoferujesz odbiorcom będzie ciekawe i “grywalne”. O to przecież w grach chodzi.

Perspektywy pracy dla absolwenta po reżyserii i produkcji gier

Zdobędziesz pracę w studiach graficznych, agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach zajmujących się produkowaniem i dystrybuowaniem gier wideo lub wszelkiego rodzaju materiałów audiowizualnych. Umiejętności wykorzystasz w praktyce, biorąc udział w bardzo ciekawych projektach. Będziesz mógł pełnić między innymi funkcję projektanta gier, reżysera, scenarzysty, producenta, wydawcy, dyrektora, prezesa, itp.

Zawód programisty, ranking zarobków

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia na kierunku matematyka komputerowa

Studia na kierunku Matematyka Komputerowa dają nowoczesne, algorytmiczne spojrzenie na klasyczne działy matematyki, kształcąc m.in. w zakresie analizy matematycznej, algebry, geometrii, teorii mnogości, topologii, kombinatoryki

Czytaj więcej »

Ekonomia sektora publicznego

Ekonomia sektora publicznego umożliwia zdobycie gruntownej wiedzy nie tylko z zakresu samej ekonomii, ale także ściśle związanej z mechanizmami funkcjonowania instytucji publicznych, zasadami rachunkowości budżetowej

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję