Site logo

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Od wielu lat doświadczamy w Polsce kryzysu edukacji zawodowej. Można odnieść mylne wrażenie, że kierunek Mechanika i budowa maszyn, w jakiś sposób wypełnia tę lukę, tworząc namiastkę zawodowej i prymitywnej edukacji w akademickim świecie. Nic bardziej mylnego. Absolwent MiBM to znakomicie wykształcony specjalista, który dzięki swojej wiedzy i swoim umiejętnościom może realizować zaawansowane projekty konstrukcyjne, konserwować i troszczyć się o ciągłość funkcjonowania bardzo złożonych i nowoczesnych linii produkcyjnych.

Jak wygląda program studiów na mechanice i budowie maszyn:

Świat techniki zmienia się bardzo szybko, technologie stają się niezwykle złożone i do ich obsługi, wymagana jest bardzo ściśle wyspecjalizowana kadra, dlatego absolwent tego kierunku raczej nie musi martwić się o znalezienie dobrej pracy. Student w trakcie nauki zapoznaje się z podstawami fizyki, matematyki, w tym geometrią wykreślną, rysunkiem technicznym, materiałoznawstwem, obliczeniami wytrzymałościowymi i modelowaniem komputerowym. Konkretne umiejętności zyskuje ucząc się przedmiotów, takich jak automatyka, teoria maszyn, układy hydrauliczne, napędy elektryczne, napędy spalinowe, pojazdy, maszyny robocze oraz wielu innych. Jak widać, zagadnienia tu wymienione to tylko niektóre elementy wiedzy, które musi znać absolwent kierunku MiBM.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po kierunku mechanika i budowa maszyn:

Trudno jednoznacznie określić szanse zawodowe absolwentów tych studiów. Jak nigdzie sprawdza się tu reguła, w myśl której dobrzy inżynierowie są zawsze potrzebni, średni bywają odrzucani na rynku pracy, a źli po prostu przekwalifikowują się.

Z pewnością warto obserwować trendy gospodarcze i technologiczne już w trakcie wyboru specjalizacji, aby zadeklarować w porę naukę dziedziny, jak najbardziej przyszłościowej i rozwojowej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję