Site logo

Studia na kierunku malarstwo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Jeżeli zapytać przeciętnego człowieka o to, jak wyobraża sobie malarza dowiedzielibyśmy się, źe jest to osoba mająca niewielki kontakt z rzeczywistością, malująca niezrozumiale obrazy na współczesną modłę i czekająca na śmierć, aby zostać sławnym. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Absolwent studiów na kierunku malarstwo to ekspert, świetnie znający nie tylko historię sztuki, ale także współczesne prądy i kierunki artystyczne.

Dziś uczelnie artystyczne zdały już sobie sprawę z tego, źe przygotowują ludzi do wykonywania wolnego zawodu, dlatego programy studiów uwzględniają nie tylko kształcenie artystyczne, ale także przygotowują swoich absolwentów do radzenia sobie na wolnym rynku sztuki. Człowiek zupełnie niewtajemniczony mógłby wątpić w to, źe malarstwo może być przedmiotem studiów wyższych, w końcu jakiej wiedzy trzeba, by stworzyć zielony trójkąt na oliwkowym tle? Taki pogląd jest krzywdzący nie tylko dla samych malarzy, ale także dla sztuki przez nich uprawianej. Zacznijmy od tego, źe studia malarskie to nie tylko praca z pędzlem, płótnem i sztalugami. Człowiek, który chce podjąć się stworzenia dzieła, powinien znać tradycje, nurty i kierunki malarskie. Musi zdawać sobie sprawę z tego, źe jego twórczość jest częścią kultury, a zatem powinien być erudytą i znawcą języka sztuki.

Jak wygląda program studiów na kierunku malarstwo

Studia na kierunku malarstwo to nie tylko wykłady. Najistotniejszą ich częścią są zajęcia w pracowniach malarskich. Każdy student tego kierunku ma do wyboru możliwość kształcenia się u artystów, którzy jednocześnie są profesorami jego wydziału. Oprócz tego trzeba zdać egzaminy i zaliczenia z przedmiotów takich jak:

  • historia sztuki;
  • krytyka artystyczna;
  • techniki malarskie;
  • podstawy fotografii;
  • architektura;
  • filozofia sztuki.

Jest jeszcze wiele innych, w zależności od wydziału i celów kształcenia, przyjętych przez daną uczelnię.

Koszty i uwarunkowania finansowe studiów na kierunku Malarstwo

Studia malarskie, to dość duża inwestycja w siebie. Płótna, farby oraz inne plastyczne akcesoria nie należą do tanich. Szacując koszt studiów, nawet jeżeli zamierzasz studiować stacjonarnie, musisz uwzględnić comiesięczne wydatki w sklepie dla plastyków.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiowaniu malarstwa? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po kierunku malarstwo

Malarstwo wykonywane jest najczęściej, jako wolny zawód. XXI wiek to czas, w którym nie ma juź mecenasów sztuki oraz monarchów, którzy zatrudniali malarzy. Absolwent kierunku malarskiego zmuszony jest radzić sobie sam na wolnym rynku, w warunkach wzmożonej konkurencji. Dobry malarz z pewnością znajdzie krajowych i zagranicznych odbiorców swojej sztuki. Na szczęście studia w pewnej mierze przygotowują do stąpania po twardym gruncie realiów handlu sztuką. Malarz może także wybrać ścieżkę dydaktyczną, w ramach której zostaje belfrem akademickim lub nauczycielem przedmiotów artystycznych w liceum plastycznym lub w innych publicznych szkołach powszechnych. Także domy i centra kultury oraz placówki realizujące projekty edukacji artystycznej chętnie zatrudniają absolwentów malarstwa, o ile w ramach studiów zdobyli oni przygotowanie pedagogiczne.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję