Site logo

Studia na kierunku historia. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Wykształcenie humanistyczne jest nadal bardzo cenione na rynku pracy. Obserwacje losów zawodowych absolwentów historii wykazują, że studia mogą przyczynić się do zbudowania osobowości zdolnej do odnoszenia sukcesów. Co ciekawe, zawód historyka może stanowić świetne tło do kariery managerskiej, politycznej, urzędniczej czy biznesowej. Właściwie potwierdza się tu, w sposób dosłowny stara, łacińska maksyma, w myśl której “historia magistra vitae est”, a więc “historia jest nauczycielką życia”.

Profil kandydata na historię

Osoby, które już w trakcie nauki w szkole średniej zdecydowały się na studia historyczne, powinny oczywiście położyć szczególny nacisk na poznawanie tego właśnie przedmiotu. Taki wniosek jest raczej oczywisty, mamy więc dla Was inną podpowiedź. Obok historii warto poświęcić się także nauce geografii lub “pójść na całość” i wybrać na maturze język łaciński i kulturę antyczną, o ile dysponujesz możliwością dobrego przygotowania się do tego trudnego egzaminu.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiowaniu historii? Sprawdź ofertę uczelni.

Jak wygląda program studiów na kierunku historia

Nauka historii to wykłady, ćwiczenia i seminaria. Studenci historii bardzo dużo czytają. Już na pierwszym roku zgłębiają język łaciński, by uzyskać możliwość czytania źródeł historycznych w oryginale. Zajęcia dla pasjonatów tej dziedziny są niezwykle ciekawe, a współczesne narzędzia informatyczne dają możliwość dostępu do tysięcy unikatowych tekstów źródłowych.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku historia

Bardzo wielu studentów nadal wybiera moduły pozwalające uzyskać przygotowanie pedagogiczne. Nawet jeżeli nie zamierzasz wykonywać zawodu nauczyciela, warto zdobyć tego rodzaju kwalifikacje. Pozwalają one na znaczne zwiększenie zawodowych możliwości na rynku pracy. Historyk, który pragnie pracować w swoim zawodzie może szukać zajęcia w archiwach państwowych, muzeach, galeriach, instytucjach kulturalnych, instytutach, ośrodkach badawczych i oczywiście na uczelniach.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję