Site logo

Studia na kierunku etnologia. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Etnologia jest powiązana z etnografią i antropologią kulturową. W zasadzie, nie da się jej wyizolować z wymienionych tu dziedzin wiedzy. Można jednak mówić o pewnych różnicach. Za etnologię uważa się naukę o świecie społecznym, obyczajach i folklorze ludów, które opisywane są w perspektywie cech środowiskowych i kulturowych. Mówiąc w skrócie, praca etnologa polega na zdobywaniu wiedzy o ludziach, których łączą swoiste cechy kulturowe.

Profil kandydata na etnologię

Wybór studiów etnologicznych jest oryginalną decyzją. Choć kierunek ten występuje dość często w ofercie kształcenia akademickiego, nie zawsze uczelnie są w stanie zgromadzić odpowiednią ilość kandydatów, by otworzyć kształcenie na tym kierunku. Domeną przyszłego etnologa powinien być język polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Wybór przedmiotów maturalnych musi być podyktowany ogłoszeniami komisji rekrutacyjnej na wybranej przez Ciebie uczelni.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiowaniu etnologii? Sprawdź ofertę uczelni.

Jak wygląda program studiów na kierunku etnologia

Studenci etnologii, podobnie jak ich koledzy i koleżanki z innych kierunków uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach, konwersatoriach i seminariach. Program studiów jest bardzo bogaty, a wiedza którą musi zdobyć student ma charakter wielodziedzinowy. Do najciekawszych przedmiotów na tym kierunku należą:

  • etnografia;
  • antropologia kulturowa;
  • antropologia religii;
  • filozofia kultury;
  • folklorystyka;
  • historia etnologii.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku etnologia

Etnolog może kontynuować naukę na studiach trzeciego stopnia, ubiegając się w odpowiednim czasie o stopień doktora i tym samym rozpocząć swoją karierę akademicką. Jeżeli kontynuacja przygody z nauką nie wchodzi w grę, etnolog dysponuje licznymi możliwościami aplikowania do pracy w wielu instytucjach upowszechniających kulturę. Warto przejrzeć oferty pracy w muzeach, galeriach, podmiotach rządowych i pozarządowych. Nie wolno zapomnieć o tym, że dobrym miejscem pracy dla etnologa mogą okazać się rożne agendy samorządu terytorialnego, w których zadaniach jest promocja regionu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia na kierunku agrochemia

Podstawowym celem kształcenia na kierunku Agrochemia jest zapewnienie gospodarce specjalistów, którzy mogliby operować na styku dwóch ważnych dla siebie dyscyplin naukowych: chemii oraz nauk rolniczych.

Czytaj więcej »

Informatyka w zarządzaniu

Obecnie na rynku pracy występuje wysokie zapotrzebowanie na specjalistów ds. implementownia najnowszych technologii w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, instytucjach oraz organach administracji państwowej i terenowej. Od

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję