Etnologia jest powiązana z etnografią i antropologią kulturową. W zasadzie, nie da się jej wyizolować z wymienionych tu dziedzin wiedzy. Można jednak mówić o pewnych różnicach. Za etnologię uważa się naukę o świecie społecznym, obyczajach i folklorze ludów, które opisywane są w perspektywie cech środowiskowych i kulturowych. Mówiąc w skrócie, praca etnologa polega na zdobywaniu wiedzy o ludziach, których łączą swoiste cechy kulturowe.
Profil kandydata na etnologię
Wybór studiów etnologicznych jest oryginalną decyzją. Choć kierunek ten występuje dość często w ofercie kształcenia akademickiego, nie zawsze uczelnie są w stanie zgromadzić odpowiednią ilość kandydatów, by otworzyć kształcenie na tym kierunku. Domeną przyszłego etnologa powinien być język polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Wybór przedmiotów maturalnych musi być podyktowany ogłoszeniami komisji rekrutacyjnej na wybranej przez Ciebie uczelni.
Porównaj ofertę uczelni
Myślisz o studiowaniu etnologii? Sprawdź ofertę uczelni.
Jak wygląda program studiów na kierunku etnologia
Studenci etnologii, podobnie jak ich koledzy i koleżanki z innych kierunków uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach, konwersatoriach i seminariach. Program studiów jest bardzo bogaty, a wiedza którą musi zdobyć student ma charakter wielodziedzinowy. Do najciekawszych przedmiotów na tym kierunku należą:
- etnografia;
- antropologia kulturowa;
- antropologia religii;
- filozofia kultury;
- folklorystyka;
- historia etnologii.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku etnologia
Etnolog może kontynuować naukę na studiach trzeciego stopnia, ubiegając się w odpowiednim czasie o stopień doktora i tym samym rozpocząć swoją karierę akademicką. Jeżeli kontynuacja przygody z nauką nie wchodzi w grę, etnolog dysponuje licznymi możliwościami aplikowania do pracy w wielu instytucjach upowszechniających kulturę. Warto przejrzeć oferty pracy w muzeach, galeriach, podmiotach rządowych i pozarządowych. Nie wolno zapomnieć o tym, że dobrym miejscem pracy dla etnologa mogą okazać się rożne agendy samorządu terytorialnego, w których zadaniach jest promocja regionu.