Site logo

Studia na kierunku automatyka i robotyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Roboty wytwarzające roboty. Automaty produkcyjne montujące maszyny. Internet of Things, czyli ubranie i sprzęt domowy wymieniające dane przez Internet. Sklepy obsługiwane przez algorytmy. Pojazdy, statki, pociągi, samoloty bezobsługowe. Cyfrowe maszyny medyczne, sprzątające, opiekuńcze. Gdzie w tym człowiek? Musi ten mechaniczny i elektroniczny świat skonstruować i (na razie) czuwać nad nim. Jeśli chcesz być takim człowiekiem – studiuj automatykę i robotykę.

Co to za kierunek studiów?

Automatyka i robotyka to studia dla ludzi, którym nie straszna technika, matematyka, programowanie i mechanika. Jest to jeden z kierunków, których absolwenci bardzo rzadko powiększają grono bezrobotnych. Ukończenie tych studiów to niemal gwarancja sukcesu w realizacji kariery zawodowej, zarówno we własnej firmie, jak i w licznych przedsiębiorstwach, laboratoriach rozwojowych i wdrożeniowych oraz w firmach działających w obszarze nowych technologii i IT.

Jak wygląda program studiów?

Bardzo trudno zostać w ciągu jednego semestru specem od robotów. Nie można też liczyć na to, że studia okażą się łatwe, szybkie i przyjemne. Na studentów czekają olbrzymie partie materiału do przyswojenia. Jakie przedmioty można spotkać na tym kierunku? Studenci uczą się: programowania w kilku językach, baz danych, podstaw elektroniki, mechaniki, mechatroniki, elektrotechniki, systemów operacyjnych, systemów mikroprocesorowych i wielu innych dziedzin wiedzy, wspólnie tworzących panoramę kompetencji i umiejętności, które musi przyswoić student, by zdobyć dyplom automatyki i robotyki. Oczywiście nie brakuje też możliwości nauki języka angielskiego, który jest niezbędnym środkiem komunikowania w tej dziedzinie wiedzy.

Studenci uczestniczą nie tylko w wykładach i ćwiczeniach, mających charakter teoretyczny, ale także w zajęciach laboratoryjnych i warsztatowych, w czasie których nabierają umiejętności niezbędnych do tego, by z powodzeniem realizować swoją przyszłą pracę. Najnowsza wiedza przekazywana jest nie tylko w podręcznikach i czasopismach branżowych, ale także poprzez specjalistyczne internetowe serwisy informacyjne. Co potrafi student po ukończeniu studiów? Absolwent jest w stanie zaprojektować i zrealizować proste oraz zaawansowane automatyczne systemy sterowania, potrafi wdrożyć komputerowe sterowanie produkcją oraz tworzyć maszyny kontrolowane za pomocą algorytmów, wykorzystujących nawet zaawansowane teorie decyzji.

Gdzie studiować?

Kierunek automatyka i robotyka prowadzony jest niemal wyłącznie przez politechniki. Wyjaśnienie jest proste – aby dobrze kształcić speców od robotyzacji, potrzebna jest dobra infrastruktura. Laboratoria i warsztaty, gdzie studenci przekładają wiedzę z ćwiczeń i wykładów na praktyczne umiejętności. Dlatego warto też szukać uczelni, które mają dobrze rozwiniętą współpracę z przemysłem. Pytaj, w jaki sposób uczelnia organizuje część praktyczną studiów. Gdzie odbywają się warsztaty. Czy można zdobywać doświadczenie już podczas studiowania w biurach projektowych firm przemysłowych, biurach konstrukcyjnych, działach badań i rozwoju (R&D) firm produkujących zautomatyzowany sprzęt, urządzenia i maszyny.

Gdzie na automatykę i robotykę?

Interesujesz się studiowaniem na kierunkach związanych z automatyzacją i robotyzacją? Sprawdź ofertę uczelni technicznych.

Zasady rekrutacji

Jeśli myślisz o studiach inżynierskich na automatyce i robotyce – musisz dobrze zdać maturę i mieć porządne świadectwo dojrzałości. AiR to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów i musisz pokonać kilku, kilkunastu, a czasem i więcej kontrkandydatów. Zatem matura z matematyki powinna pójść jak najlepiej. I to nie tylko na poziomie podstawowym, ale i zaawansowanym. Warto także zdawać inne przedmioty ścisłe, a konkretnie fizykę lub informatykę.

Praca po automatyce i robotyce

Ukończenie automatyki i robotyki to duże osiągnięcie, ponieważ studia należą do wyjątkowo trudnych. Absolwent automatyki i robotyki, dzięki swym umiejętnościom dość szybko znajduje pracę, nie tylko w kraju, ale i za granicą, jeżeli tylko włada językami obcymi. Zapotrzebowanie na ludzi, którzy świetnie znają i potrafią projektować nowoczesne rozwiązania technologiczne stale rośnie. Wielu studentów twierdzi, że na studiach zapoznają się z przestarzałymi technologiami. Dobrą receptą na takie problemy jest bardzo przemyślany wybór praktyk i staży, realizowanych w trakcie studiów. Mądrzy studenci wiedzą, że teoria przyswojona w trakcie nauki domaga się szybkiego uzupełnienia konkretną praktyką zawodową, inaczej bardzo szybko idzie w zapomnienie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Turystyka kulturowa

Turystyka kulturowa to wszystkie grupowe lub indywidualne wyprawy o charakterze turystycznym, w których spotkanie uczestników podróży z obiektami, wydarzeniami i innymi walorami kultury wysokiej lub

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję