Site logo

Studia na kierunku architektura i urbanistyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Nazwa kierunku składa się z dwóch terminów. Znaczenie pierwszego jest w miarę jasne. Architektura to dziedzina wiedzy i praktyki związana z projektowaniem różnego rodzaju budowli. Urbanistyka, to nazwa, która nie pojawia się zbyt często, dlatego wymaga pewnego wyjaśnienia. Pierwotnie termin ten oznaczał w łacinie miasto i używany był w odniesieniu do Rzymu. Dziś pod nazwą “urbanistyka” kryje się wiedza o planowaniu przestrzeni w miastach i osiedlach. Kierunek Architektura i urbanistyka jest więc niezwykle ciekawym połączeniem. Chcesz wiedzieć więcej?

Studia te realizowane są na wielu uczelniach. Zasady naboru kandydatów nie są jednolite i mogą nawet znacznie różnić się od modelu, który zostanie tu przedstawiony. Zanim więc zdecydujesz się na konkretne studia, zapoznaj się z regulamin postępowania kwalifikacyjnego, aby dostosować swoje przygotowanie, do specyfiki wybranej przez Ciebie uczelni.

Zasady naboru na architekturę i urbanistykę

Rekrutacja na Architekturę i urbanistykę jest procesem, dzięki któremu uczelnia pozyskuje tylko najlepszych kandydatów. Najczęściej złożona jest ona z dwóch elementów: obliczenie punktów ze świadectwa maturalnego oraz ocena umiejętności rysunkowych. Ten ostatni sprawdzian może być realizowany dwojako. Są uczelnie, które organizują stacjonarny egzamin z rysunku, natomiast inne szkoły oceniają teczki prac przygotowane wcześniej przez kandydatów.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na architekturze i urbanistyce? Sprawdź ofertę uczelni.

Studia na kierunku architektura i urbanistyka

Studenci tego kierunku muszą opanować wiele bardzo istotnych umiejętności. Ich rozwój przebiega dwutorowo, kształcą się bowiem nie tylko w zakresie praktycznym, lecz także w dziedzinie teorii. Architekt i urbanista musi znać nurty obowiązujące w historii sztuki, rozpoznawać różne style i umieć je odwzorowywać w swoich projektach. Niezwykle istotna jest umiejętność pracy z zaawansowanym oprogramowaniem, które służy do modelowania przestrzennego i wizualizacji projektów. Na studiach nie brakuje także rysunku technicznego, materiałoznawstwa, zasad konstrukcji budowli oraz wiedzy o społecznych aspektach funkcjonowania przestrzeni miejskich.

Architekt i urbanista na rynku pracy

Absolwent będzie specjalistą od projektowania nie tylko pojedynczych obiektów, ale także będzie potrafił planować rozwój i zagospodarowanie różnych przestrzeni miejskich.Rynek pracy jest łaskawy dla osób, które ukończyły dobre uczelnie, posiadają dobre portfolio projektów, władają językami obcymi i dążą do rozwoju. Bardzo łatwo na rozmowie kwalifikacyjnych odróżnić cennych kandydatów od przeciętniaków, dlatego student, który perspektywicznie myśli o pracy zawodowej powinien już w trakcie studiów podejmować współpracę z biurami projektowymi i realizować indywidualne zlecenia.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję