Site logo

Studia na Białorusi

belarusWątek zagranicznych studiów jest większości osób dobrze znany, prawda? Każdy słyszał o wysokim poziomie kształcenia na uczelniach niemieckich, amerykańskich, francuskich i angielskich oraz prestiżu, który wiąże się z ukończeniem studiów w jednym z tych państw. Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio studia w: Turcji, Chinach i Izraelu. Czy ktoś jednak słyszał o studiach na Białorusi? Nie? W takim razie zapraszamy do lektury artykułu, który przybliży Wam obraz studiów za naszą, wschodnią granicą.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż Białoruś jest obecnie jedynym krajem w regionie, który nie uczestniczy w Procesie Bolońskim. Różnice w systemie edukacyjnym są zatem bardzo wyraźne. Zacznijmy jednak od początku.

Przed studiami na Białorusi

Pierwszym etapem w edukacji na Białorusi jest oczywiście przedszkole. Te szczęśliwe lata beztroski możemy jednak chyba pominąć. Zacznijmy więc naszą przygodę z Białorusią od szkoły podstawowej. Niestety większość ludzi przeżywa tutaj szok – w Białoruskim systemie edukacyjnym nie ma gimnazjów i liceów. Do szkoły idzie się w 6,7, lub 8 roku życia. Wykształcenie średnie zdobywa się po ukończeniu 11 klas. Po zaliczeniu 9 klasy można iść do szkoły zawodowej lub technikum, gdzie naukę pobiera się dodatkowo przez okres od 3 do 5 lat. Widzicie jakieś podobieństwo do naszego, rodzimego systemu oświaty? Ciężko odnaleźć wspólny mianownik, prawda? Teraz pytanie do Was: Czy język białoruski jest językiem wykładowym w lokalnych szkołach? Odpowiedź znajdziecie na końcu niniejszego artykułu.

Tym sposobem zakończyliśmy edukację podstawową na Białorusi. Co dalej? Nie, matury pisać nie będziemy z jednego prostego powodu – na Białorusi nie ma czegoś takiego. Jak więc dostać się na studia? Zamiast egzaminu dojrzałości uczniowie podchodzą do tzw. centralizowanych testowań, których zaliczenie otwiera nam drogę na wymarzone studia.

Szkolnictwo i organizacja studiów na Białorusi

Jesteśmy już po centralnym testowaniu naszej wiedzy? Egzaminy zaliczone? W takim razie otworzyły się przed nami wrota do darmowych studiów na białoruskich uczelniach. Jeśli testy poszły nam kiepsko to nic nie szkodzi – nadal możemy studiować na najlepszej uczelni w kraju, ale za naukę będziemy musieli płacić. Gdzie można studiować? Na Białorusi istnieją obecnie 53 uczelnie, a wśród nich tylko 11 niepublicznych. Widać więc wyraźną różnicę między naszymi państwami. Stosunek uczelni publicznych do niepublicznych nie ma jednak większego znaczenia.

Codzienny tryb nauczania i organizacja roku akademickiego jest praktycznie taka sama jak w Polsce – różnica polega na tym, iż u naszych wschodnich sąsiadów wykładów opuścić nie można! Wszędzie sprawdzana jest obecność, a wykłady są obowiązkowe. Po ciężkim weekendzie nie można opuścić porannego, nudnego wykładu, który czeka nas w poniedziałek – nie do pomyślenia, prawda? Co powiecie jednak na “odrobienie” swoich bezpłatnych studiów po ich ukończeniu? Na Białorusi taka wizja nie jest niczym nadzwyczajnym. Absolwenci darmowych studiów przez okres dwóch lat muszą pracować w wyznaczonym zakładzie/firmie, w ramach ukończonej specjalizacji. Posiadając odpowiednie „koneksje” trafiamy do pracy w dużym mieście, gdzie mamy szansę na zdobycie nowych doświadczeń. Co jednak zrobimy bez koneksji? Trafiamy na prowincję, w której nasze umiejętności i wiedza wyniesiona z wykładów mówiąc delikatnie – marnuje się. Niestety nie mamy możliwości zmiany państwowego „przydziału”.

Sesja letnia i zimowa

Sesja – straszne słowo, które według niektórych osób jest tak naprawdę akronimem od słów: „System eliminacji słabych jednostek akademickich”. Białoruska sesja zdecydowanie różni się od tej, którą znamy z rodzimych uczelni. Na Białorusi przed sesją studenci zawsze otrzymują zestawy pytań (z reguły od 80 do 130). Każdy student zobowiązany jest do opracowania odpowiedzi i opanowania ich. Na egzaminie otrzymuje się od 2 do 3 pytań. Zaliczenie egzaminów oznacza promocję na kolejny rok studiów. Oczywiście przed tym czekają na nas dwumiesięczne wakacje i odpoczynek od ciężkiego roku akademickiego.

Czy warto studiować na Białorusi?

Oczywiście tematyka studiów na Białorusi jest długa i szeroka (niczym Wisła). W związku z tym zaprezentowanie wszystkich informacji z tego zakresu w ramach jednego artykułu okazało się niemożliwe. Jeśli jednak będziecie zainteresowani to chętnie rozwiniemy ten temat. Może chcecie poczytać o studiach w jakimś konkretnym kraju? Zapraszamy do wyrażania swoich opinii – chętnie opiszemy studia w kraju, który interesuje naszych czytelników!

Na koniec mamy dla Was jeszcze odpowiedź na zadane wcześniej pytanie. Otóż – język białoruski nie jest językiem wykładowym, a jego miejsce zajął język rosyjski.

 

O studiach na Białorusi opowiedział: Miłosz Szkudlarski

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować