phoca_thumb_s_pieniadzePolskie "bezpłatne" studiowanie wbrew pozorom nie jest bezpłatne, a to ile nas będzie kosztowało zależy od grubości naszego portfela.

 
Już niedługo znów polskie uczelnie – państwowe i prywatne – zapełnią się młodymi, żądnymi wiedzy (i nie tylko) studentami.

Największa liczba chętnych jest zawsze na uczelnie państwowe; dopiero niepowodzenie powoduje, że maturzysta decyduje się na uczelnię prywatną. Tu należy zaznaczyć, że nie jest to reguła, jest wiele znakomitych uczelni prywatnych, na które też ciężko się dostać, a ich ukończenie daje wielkie możliwości.

Wróćmy jednak do uczelni państwowych, tych "bezpłatnych", na których, jak się okazuje, studiowanie tylko pozornie nic nie kosztuje. Wiele rodzin zapożycza się tylko po to, by ich pociecha mogła studiować w dużym mieście, na dobrej uczelni. Traktują to jak inwestycję na przyszłość.
 
Akademik, w zależności od uczelni i standardu, to 250-300 zł za miesiąc. Wynajęcie mieszkania czy pokoju, również w zależności od lokalizacji i standardu – od 300 nawet do 600 zł za osobę. Do tego przydałby się bilet miesięczny na tramwaj i autobus, kolejne 50 zł. Weźmy pod uwagę żywienie we własnym zakresie – to dodatkowo jakieś 200-400 zł miesięcznie. Dołóżmy jeszcze 50-100 zł miesięcznie za telefon komórkowy. Nie należy zapominać o pomocach naukowych, ale to już w zależności od typu i kierunku studiów. Wszelkiego rodzaju używki, papierosy, piwo, kawa, to już indywidualna sprawa, ale jak wiadomo – student na to zawsze znajdzie pieniądze. O komputerze chyba nie muszę wspominać, dziś to nieodłączne narzędzie każdego żaka.

Oczywiście dla najuboższych uczelnie przewidują dopłaty do akademików, do obiadów, stypendia socjalne itp. Można także skorzystać z kredytu studenckiego, miesięcznie dostaniemy 600 zł. Spłata takiego kredytu jest wygodna i nisko oprocentowana.

Jak łatwo obliczyć, "bezpłatne" studiowanie to koszt od 700 do 1200 zł miesięcznie (nie wliczając pomocy naukowych i przyjemności). Czy to dużo czy mało, to oczywiście zależy od naszej zamożności. Ale jak wiemy, student zawsze sobie poradzi. Jak tylko przebrnie przez pierwszy rok, zauważy jak dużo jest możliwości, by dorobić. Przecież każdy grosz się liczy, a poza tym można liczyć na niezapomniane wrażenia i doświadczenia.

źródło: wiadomości24.pl

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->