Opłaty rekrutacyjne na studia w roku akademickim 201/2015Opłata rekrutacyjna na uczelnię państwową będzie wahać się od 85 do 150 zł, zależnie od wybranego kierunku studiów. Najwięcej będą musieli zapłacić kandydaci, których obowiązywać będą egzaminy sprawdzające zdolności artystyczne, np. na kierunku Architektura.

Uczelnie mogły do niedawna samodzielnie kształtować wysokość opłaty rekrutacyjnej, którą kandydaci musieli uiścić przed przystąpieniem do procesu rekrutacji na studia. W sobotę wejdzie jednak w życie rozporządzenie ministra nauki, które będzie określało poziom opłat za postępowanie związane z przyjęciem na studia w roku akademickim 2014/2015.

Najwięcej, bo aż 150 zł, będą musieli zapłacić kandydaci wybierający się na architekturę i kierunki artystyczne, na których wymaga się sprawdzenia uzdolnień artystycznych i predyspozycji architektonicznych przed przyjęciem na studia.

Do 100 zł wzrosną natomiast koszty opłaty rekrutacyjnej na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport i innych, na których przyjęcie wymaga sprawdzianu sprawności fizycznej.

Najmniej - 85 zł. - zapłacą kandydaci, którzy ubiegać się będą o przyjęcie na pozostałe kierunki studiów. W stosunku do rekrutacji w roku akademickim 2014/2015 kwota ta wzrosła o 15 zł.

Przeczytaj również o "Nielegalnych opłatach za drugi kierunek studiów".

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->