pieniadze 50 100Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapewnia, że w nowym roku akademickim będzie więcej stypendiów. Według niej nawet 50 tys. więcej studentów otrzyma stypendia socjalne.

Kudrycka w oświadczeniu przesłanym w niedzielę PAP odniosła się do wystąpienia lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania z młodzieżą w Warszawie.


Prezes PiS zarzucił rządowi, że doprowadził m.in. do 25-proc. bezrobocia wśród absolwentów.

Mówił o tym, że połowa bezrobotnych ma poniżej 30 lat, wyliczał, że ok. 470 tys. osób do 24. roku życia poszukuje pracy. Wspomniał też o zniesieniu przywilejów dla studentów, np. bezpłatnego studiowania na drugim kierunku i planie ograniczenia stypendiów. Zapewnił też, że nie będzie opłat za egzaminy poprawkowe.
Jarosław Kaczyński mówi nieprawdę o stypendiach i wprowadza w błąd studentów. Stypendiów od nowego roku akademickiego będzie więcej. Nawet 50 tys. więcej studentów otrzyma stypendia socjalne. Zagwarantowaliśmy też wzrost łącznej puli na stypendia w 2012 roku" - zaznaczyła minister nauki.

"J. Kaczyński przestraszył się i rakiem wycofuje się z proponowanej w programie PiS opłaty za egzaminy poprawkowe. Zniesienie opłat za egzaminy poprawkowe i komisyjne wprowadzaliśmy już w reformie szkolnictwa wyższego. Kaczyński obiecuje to, co już jest zrobione" - dodała.

Według Kudryckiej, kolejna nieprawda to poziom bezrobocia wśród absolwentów studiów. "Bezrobocie wśród nich było wyższe w czasach rządów PiS" - oświadczyła.

Za PAP - Nauka w Polsce

 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->