Banki nieustannie pracują nad rozwiązaniami, które mają za zadanie chronić nasze finanse. Z drugiej lecz strony – cyberprzestępcy pracują również nad rozwiązaniami dającymi możliwość przechwycenia naszych danych umożliwiających dostęp do naszych pieniędzy. Wachlarz metod wyłudzania danych jest imponujący. Pomimo wprowadzania przez banki nowych form zabezpieczeń dostępu nadal powinniśmy być uważni, co do tego, komu i gdzie przekazujemy nasze dane do logowania i numery kart płatniczych. 

Kredyt studencki to jedna z najpopularniejszych form finansowania studiów. Konstytucja dla Nauki, czyli ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, z dniem 1 stycznia 2019 roku zmieniła zasady ubiegania się o kredyt konsumencki. Najważniejszą zmianą jest data złożenia wniosku o kredyt – można go składać w dowolnym momencie roku. Ważne, abyś miał 30 lat, jeżeli jesteś studentem i 35 lat, jeżeli jesteś doktorantem. 

Czasem portfel nie mieści się w kieszeni lub w torebce? Bądź gubi się na imprezie? Brak portfela to już nie problem. Mam dla ciebie rozwiązania proponowane przez banki, z których usług i produktów najczęściej korzystają studenci. 

Opłaty rekrutacyjne na studia w roku akademickim 201/2015Opłata rekrutacyjna na uczelnię państwową będzie wahać się od 85 do 150 zł, zależnie od wybranego kierunku studiów. Najwięcej będą musieli zapłacić kandydaci, których obowiązywać będą egzaminy sprawdzające zdolności artystyczne, np. na kierunku Architektura.

W nowy rok wkraczają nie tylko uczelnie i studenci. Dla sektora bankowego rozpoczyna się czas obsesji na punkcie studenta. Współczesny student to potencjalnie lojalny klient, czyli przyszłe źródło zysków. Banki prześcigają się w ofertach produktowych skierowanych do studentów oraz w metodach ich sprzedaży. Ich stoiska promocyjne wyrastają na uczelniach jak grzyby po deszczu. Do zakupu konta na uczelni zachęca niezbędny gadżet, bilet do kina czy drugie śniadanie na koszt banku. Jak nie popaść w zachwyt nad bankami? 

stypendiaObecnie stypendia dla najlepszych pobiera 10% studentów danego kierunku studiów. Rząd postanowił jednak wprowadzić pozornie niewielką zmianę - stypendium przeznaczone byłoby dla 10% najlepszych studentów uczelni. Drobna zmiana czy kolejny krok na drodze do ograniczenia systemu stypendialnego do absolutnego minimum?

money 2298511 640Z kolejnego raportu Portfel studenta można wywnioskować, że studenci w Polsce wydają na swoje utrzymanie coraz więcej, choć w porównaniu do innych krajów w Europie, jesteśmy na szarym końcu listy. Ile kosztuje studiowanie w Polsce? Jakie opłaty pochłaniają największą część studenckiego budżetu? W jakich miastach trzeba zapłacić najwięcej za wynajem pokoju lub mieszkania? W skrócie: ile obecnie kosztuje studiowanie w Polsce?

komornikNie płacisz czesnego i nie przejmujesz się ciągle napływającymi monitami z uczelni, które mają Ciebie zmobilizować do uregulowania zaległości finansowych? Do Twoich drzwi może niebawem zapukać komornik, który skutecznie zakończy zabawę z uczelnianą kwesturą...

Stypendium receptą na pusty portfel?Portfel niemalże każdego studenta często straszy wszechobecną pustką. Ciągłe kalkulacje i poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu to już w zasadzie studencka codzienność. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy; konieczność gospodarowania własnymi oszczędnościami podczas studiów to poważny krok ku dorosłości, a sposobów na finansowe wsparcie jest wiele, choćby programy stypendialne, o których chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć nieco więcej.

phoca thumb s prawoO rok dłużej niż zakładano będzie można bezpłatnie równolegle studiować na dwóch kierunkach studiów! Wszystko za sprawą luki prawnej, którą znaleźli sami studenci. Ministerstwo oficjalnie przystało na proponowaną przez nich interpretację prawa.

phoca_thumb_s_wykladInternet, telewizja, prasa, wszędobylskie plakaty i szpecące przestrzeń miejską bilbordy – reklamy otaczają nas już ze wszystkich, możliwych stron. Jednymi z najczęściej występujących są oczywiście reklamy banków. Nie masz pojęcia o finansach i podstawach bankowości? Bardzo łatwo możesz wpaść w pułapkę, z której ciężko będzie się wydostać...

pieniadze 50 100Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapewnia, że w nowym roku akademickim będzie więcej stypendiów. Według niej nawet 50 tys. więcej studentów otrzyma stypendia socjalne.

Kudrycka w oświadczeniu przesłanym w niedzielę PAP odniosła się do wystąpienia lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania z młodzieżą w Warszawie.

kosztystudiowOdwieczny dylemat: czy studia dzienne (stacjonarne) rzeczywiście są lepsze od zaocznych (niestacjonarnych)? Najczęściej padającymi argumentami, które mają przemawiać za wyższością tych pierwszych są: studenckie życie i pełniejsze zrozumienie omawianych na studiach tematów. Czy jednak studia dzienne naprawdę są w pełni darmowe? Oczywiście, że tak, ale jedynie pozornie... Może lepszym wyborem są zatem studia niestacjonarne, które pozwalają na podjęcie normalnej pracy? Sprawdziliśmy to...

zlotowaStudentów nie przybywa, a czesne na uczelniach oferujących płatne studia wcale nie maleje. Co więcej, studiowanie niektórych kierunków w zeszłym roku akademickim wiązało się z większymi kosztami – podaje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

absolwenciW roku akademickim 2016/2017 zaledwie 2,3 studentów oraz doktorantów skorzystało z preferencyjnych kredytów studenckich. Czy oznacza to powolny koniec jednej z najpopularniejszych form finansowania edukacji na przestrzeni ostatnich lat? Zapewne nie, gdyż nadal znajdą się osoby, które uważają kredyt studencki za bardzo dobre rozwiązanie. Z myślą o nich przygotowaliśmy krótkie podsumowanie na temat procedur, które będą obowiązywać w roku akademickim 2017/2018.

postury_studenciPodjęcie nauki na wyższej uczelni to spory wydatek dla rodzinnych budżetów. Wyjeżdżając na studia z rodzinnego miasta trzeba liczyć się z takimi kosztami jak opłaty za stancję lub akademik, koszty wyżywienia czy biletów, a czasem również czesne. Dlatego warto już teraz zatroszczyć się o finansowanie na czas studiów. Jest kilka możliwości, począwszy od kredytu studenckiego, konkursów internetowych, a kończąc na pracy wakacyjnej i dorywczej.

15 najlepszych uczelni w Polsce pod względem wysokości zarobków absolwentówPodobno dobre studia to takie, które zapewniają absolwentom dobry start w życiu zawodowym i wysokie zarobki. Warto zatem sprawdzić medianę wynagrodzeń absolwentów studiów drugiego stopnia i przekonać się czy nasz wybór był rzeczywiście dobry...

pieniadz2Dla studenta rozsądne rozplanowanie budżetu staje się koniecznością. Utrzymanie, dodatkowy kurs językowy, podręczniki – wszystko kosztuje, a trzeba uzbierać jeszcze na majowy wypad ze znajomymi. Pożyczki czasami nie da się uniknąć, więc warto zadbać by była ona jak najkorzystniejsza. Wybór jest naprawdę spory: rodzina, znajomy, bank, a może... social lending?

dziewczynaKilka dni temu zostały ogłoszone wyniki badania „Student w Pracy 2016”. Jakie wnioski? Z udzielonych odpowiedzi jasno wynika, że żakom zależy przede wszystkim na dobrze płatnej pracy niż zdobywania doświadczenia. Badanie zastało przeprowadzone na grupie ponad 600 studentów z największych miast Polski.

phoca_thumb_s_legitymacja_studenckaPrezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że od 1 stycznia zwiększone zostaną zniżki na przejazdy dla studentów. Podczas inauguracji roku akademickiego na SGGW, prezydent podkreślił, że środowisko tej uczelni będzie jego naturalnym zapleczem w sprawach ważnych dla wsi.

kartaNa początku października został opublikowany raport Związku Banków Polskich, który dotyczył studenckich finansów oraz oczekiwań finansowych absolwentów. Jakie koszty wiążą się ze studiowaniem w największych miastach i ile chcą zarabiać studenci w swojej pierwszej pracy?

phoca_thumb_s_pieniadzePolskie "bezpłatne" studiowanie wbrew pozorom nie jest bezpłatne, a to ile nas będzie kosztowało zależy od grubości naszego portfela.

moneyMniej miejsc na studiach doktoranckich, więcej pieniędzy na stypendia dla najlepszych studentów oraz mniej świadczeń socjalnych. Zmiany, które weszły w życie 1 października dają szansę tym studentom, którzy mogą się pochwalić wysoką średnią. Jest też druga strona medalu – zmniejszy się wsparcie dla studentów z biedniejszych rodzin, którzy dotychczas odbierali stypendium socjalne.

phoca_thumb_s_kudrycka2Minister nauki prof. Barbara Kudrycka zaproponowała nowe przepisy, określające, za co uczelnie wyższe, zarówno publiczne jak i niepubliczne, mogą pobierać opłaty. Pomysły te mają się znaleźć w przygotowywanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - donosi "Rzeczpospolita".

Ważne zmiany w systemie pożyczek i kredytów studenckich15 sierpnia 2016 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich. Jakie zmiany czekają niebawem studentów?

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->