Site logo

Studenci kierunków przyszłości

W tegorocznej rekrutacji uczelnie wyższe kuszą “nowościami” i “kierunkami przyszłości”. Do odebrania są m.in. indeksy inżynierii nanostruktur czy turystyki krajów biblijnych.

– Kierunki, na które postawiliśmy w tym roku, dają pracę w zawodach przyszłości – mówi dr hab. Daria Nałęcz, rektor Uczelni Łazarskiego. Studenci mogą wybierać spośród kierunków takich jak e-marketing, finanse osobiste, zarządzanie projektami w ochronie zdrowia, ekonomia odnawialnych źródeł energii, zarządzanie projektami w sektorze energetycznym, doradztwo finansowe czy administracja publiczna.

Od października Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych rusza z nowym kierunkiem: informatyka społeczna.

– To studia magisterskie uzupełniające, które adresujemy przede wszystkim do absolwentów kierunków humanistycznych. Studenci będą badali m.in. wpływ informatycznych technologii komunikacyjnych na zmiany społeczne – wyjaśnia Barbara Nowacka z działu promocji i rekrutacji.  Studia są dofinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (pomoc finansowa dla nowych członków UE, którą przekazuje m.in. Norwegia).

Na przyszłościowe branże postawił też Uniwersytet Warszawski, który otwiera dwa nowe kierunki – inżynierię nanostruktur oraz zastosowanie fizyki w biologii i medycynie. Oba na Wydziale Fizyki. UW zapewnia, że absolwenci pierwszego kierunku nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy w przemyśle chemicznym, elektronicznym czy farmaceutycznym związanym z inżynierią materiałową.

Arabistyka to jedna z nowych propozycji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Absolwenci, jako eksperci w zakresie regionu Bliskiego Wschodu, będą przygotowani m.in. do nauczania języka arabskiego. – Znajdą też zatrudnienie w biurach tłumaczeń, administracji i organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury jako znawcy kultury i sztuki Bliskiego Wschodu, instytucjach naukowo-badawczych czy biznesowych i mediach – wylicza – Janusz Danecki, specjalista w zakresie problemów świata islamu i kultury arabskiej oraz kierownik nowego kierunku na SWPS. – Szanse absolwentów są tym większe, że są specjalistami w bardzo wąskiej dziedzinie – dodaje.

Nowy kierunek przygotował także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Turystyka krajów biblijnych to 5-letnie studia magisterskie, prowadzone na Wydziale Teologicznym. – Ich celem jest przybliżenie studentom historii krajów opisanych w Piśmie Świętym, a także nauka planowania i obsługi ruchu pielgrzymkowego i turystycznego w tych rejonach. Studenci poznają również język hebrajski i grecki – wyjaśnia Paweł Bednarski z biura promocji UKSW.

Kierunki przyszłości polecane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajdują się na uczelniach technicznych. Młodzież, która rozpocznie naukę na tzw. kierunkach zamawianych (m.in. chemia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka), otrzyma stypendium motywacyjne w wysokości tysiąca złotych miesięcznie.

  

źródło: Jolanta Nowak, ewzaj, Dziennik Metro

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dla kogo studia prawa

Uczniom trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych pozostaje coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o wyborze studiów. Szansę na dobrą pracę i realizację zawodową maja szczególnie absolwenci

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję