Site logo

Siedlce – studia, uczelnie i kierunki

Studia Siedlce

Kierunki studiów w Siedlcach

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Siedlec

List view

Co warto studiować w Siedlcach

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Siedlcach? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa mazowieckiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Siedlcach, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Siedlcach możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na siedleckich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej pogodzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Siedlcach? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod siedleckie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych mazowieckich miast i powiatów makroregionu siedleckiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Warszawy – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług i rolnictwa z Siedlec oraz ościennych powiatów. Przemysł ciężki przez lata były wizytówką Siedlec. Teraz lokalna gospodarka to głównie przemysł przetwórczy, głównie spożywczy, maszynowy, mechaniczny i środków transportu. Największe i najbardziej znane firmy to: Polimex-Mostostal S.A., Siedleckie Zakłady Drobiarskie Drosed S.A., Podlaska Wytwórnia Wódek Polmos Siedlce S.A., Valmont Polska Sp. z o.o., Stadler Polska Sp. z o.o., Cargill Polska Sp. z o.o., Spółdzielczy Producent Sprężyn PSI, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM Siedlce), Kwangjin ZPP Poland Sp. z o.o., PZL-Wola S.A. – Zakłady Mechaniczne w Siedlcach Sp. z o.o. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Siedlcach to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po siedleckich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Uczelnie w Siedlcach

Sprawdź, w jakich siedleckich szkołach wyższych warto studiować

Na jakich uczelniach możesz studiować w Siedlcach?

Siedlce to jedno z głównych miast województwa mazowieckiego. Leży we wschodniej części województwa, blisko granic województw podlaskiego i lubelskiego. Dlatego studia na uczelniach siedleckich  mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Siedlec, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety, przede wszystkim niższe są koszty utrzymania na studiach. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. 

Uczelnie publiczne w Siedlcach to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w Siedlcach to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Siedleckie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Jedyną uczelnią państwową (publiczną) działającą w subregionie siedleckim jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Na uczelniach prywatnych (niepublicznych) możesz studiować w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Siedlcach i na Mazowszu?

Sprawdź siedleckie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Siedlcach

Oferta studiów podyplomowych w Siedlcach jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na siedleckich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Siedlcach absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową, czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Siedlcach uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na siedleckich uczelniach: Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach lub Akademii Nauk Stosowanych Mazovia.

Czy warto studiować w Siedlcach?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o siedleckich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Siedlcach. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Mazowieckie
Karolina Lewandowska

Jak mazowieckie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Wyższa

Czytaj więcej »

Opinie o studiach w Siedlcach

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na siedleckie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o siedleckich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do jedynej państwowej szkoły wyższej. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Siedlec (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Siedlec, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Siedlcach.

 

Rekrutacja na studia w Siedlcach i na Mazowszu

Sprawdź warunki rekrutacji na siedleckich i mazowieckich uczelniach

Jak wygląda rekrutacja na studia w Siedlcach

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Siedlcach analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UPH Siedlce). Przy studiach płatnych dostępnych w Siedlcach po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Siedlcach, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na siedleckich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Siedlcami?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Mazowsza, a także Lublina i Białegostoku

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję