Z zewnątrz świat gier wideo jest prosty jak drut: trollowanie, bugi, renderowanie, zbanować, krasz, enczanting, itemy, emulacja. Wnętrze kryje tajemnice, które poznają nieliczni. Możesz do nich dołączyć, rozpoczynając studia na kierunku Reżyseria i produkcja gier wideo. By dostać się na wymarzoną uczelnię musisz pokonać kilka przeszkód, jak w grze komputerowej. Pierwszą jest oczywiście zdanie matury z jak najlepszym wynikiem. Drugą, napisanie scenariusza gry, którą chciałbyś kiedyś stworzyć. Trzecią, najtrudniejszą, walka z komisją rekrutacyjną.

By pokonać tego bossa musisz udowodnić, że twój koncept jest wyjątkowy, oryginalny i możliwy do zrealizowania. Komisja oceni twoje umiejętności autoprezentacji, twoje zdolności interpersonalne oraz pomysł, jaki narodził się w twojej głowie. Jeśli będziesz wyjątkowo dobry, wygrywasz i przechodzisz na wyższy level, jeśli nie, tracisz życie i odpadasz. Uwaga stanu gry nie można zapisać. Studia na Reżyserii i produkcji gier wideo trwają trzy lata. Zdobywasz po nich tytuł licencjata. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Łączą w sobie elementy wielu dziedzin wiedzy. Z jednej strony czeka cię żmudna przeprawa przez zawiłości informatyki, z drugiej rejs po szerokich wodach humanistyki. Na Reżyserii i produkcji gier wideo praktyka przeważa nad teorią. Mnóstwo ćwiczeń pozwoli ci poznać świat gier komputerowych w najdrobniejszych szczegółach. Będziesz mógł sam zaprojektować grę, sam napisać scenariusz, sam pokierować zespołem, sam zaprogramować silnik, sam... Sam sprawdź! Reżyseria i produkcja gier wideo czeka na ciebie.

W trakcie studiów:
Całkowicie zagłębisz się w gry wideo. Nie, nie będziesz zarywać nocy, by przejść wszystkie produkcje po kolei. Twoją rolą będzie poznanie warsztatu projektanta gier komputerowych, reżysera gier, grafika, czy programisty, w zależności od specjalizacji, jaką wybierzesz. Na pewno, jako student kierunku Reżyseria i produkcja gier wideo otrzymasz solidną dawkę wiedzy na temat rynku gier komputerowych, perspektyw rozwoju tej branży, projektowania gier i ich graficznego "oprawiania". Dodatkowo będziesz musiał dysponować wiadomościami z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, głównie antropologii kultury i historii sztuki. Wiedza o rozwoju kinematografii i fotografii oraz ich wpływ na powstawanie gier wideo to zagadnienia, obok których nie możesz przejść obojętnie. Dużo uwagi będziesz musiał poświęcić także aspektom prawa autorskiego oraz wszelkiego typu umowom. Kto wie, może kiedyś założysz własne studio developerskie, dobierzesz zespół i stworzysz produkcję, która powali graczy na kolana, stając się megahitem, wyznacznikiem w swojej kategorii i wzorem do naśladowania. Reżyseria i produkcja gier wideo uwolni cię od stereotypowego myślenia. Będziesz mógł dać upust swej wyobraźni i stworzyć coś, czego rynek audiowizualny jeszcze nie widział. Oczywiście musisz uwzględniać gusta odbiorców, bo wszystko, czemu się poświęcisz, będziesz robił dla nich. Umiejętności, jakie rozwiniesz dzięki studiom na opisywanym kierunku to przede wszystkim: zdolności interpersonalne, umiejętność pracy w zespole, praktyczna znajomość języków skryptowych, umiejętność budowania pozytywnego wizerunku firmy i jej produktów. Praktyka połączona z teorią da ci pewność, ze to, co zaoferujesz odbiorcą będzie ciekawe i "grywalne". O to przecież w grach chodzi. 
 
Po studiach:
Zdobędziesz pracę w studiach graficznych, agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach zajmujących się produkowaniem i dystrybuowaniem gier wideo lub wszelkiego rodzaju materiałów audiowizualnych. Umiejętności wykorzystasz w praktyce, biorąc udział w bardzo ciekawych projektach. Będziesz mógł pełnić między innymi funkcję projektanta gier, reżysera, scenarzysty, producenta, wydawcy, dyrektora, prezesa, itp. Oczywiście zawsze możesz podążyć własną drogą i, dajmy na to, otworzyć sklep z narzędziami lub sprzedawać warzywa na rynku. Wybór należy do ciebie. 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->