Psychologia to nauka o psychice człowieka, jego zachowaniu się oraz interakcjach z otoczeniem. Opanowanie tak rozległej wiedzy uzupełnionej o konkretne umiejętności umożliwiają studia na kierunku Psychologia. Obok prawa oraz informatyki jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Można się łatwo domyślić, że zdobywanie kompetencji w tej dziedzinie nie należy do łatwych, a program nauki jest wypełniony do granic studenckich możliwości poznawczych. Aby dowiedzieć się nieco więcej o studiach na kierunku Psychologia, zapraszamy do dalszej lektury.
W zależności od uczelni oraz wydziału można spotkać się z różnymi nazwami przedmiotów nauczania. Z reguły jednak dzielą się one na kilka grup:
przedmioty ogólne i wprowadzające, takie jak: filozofia, socjologia i antropologia;
przedmioty związane ściśle z kierunkiem: psychologia poznawcza, osobowości, różnic indywidualnych, emocji, motywacji, rozwoju, psychologia społeczna, psychopatologie;
metodologiczne: metodologia badań jakościowych, metodologia badań ilościowych, statystyka;
przedmioty pomocnicze: etyka zawodowa, logika, informatyka, języki obce.
Oczywiście wymienione zostały tu tylko niektóre zakresy tematyczne, które realizowane są w polskich uczelniach, na kierunku Psychologia. Takie zestawienie daje jednak pewne wyobrażenie na temat, jaki materiał jest do przyswojenia przez każdego, kto chciałby uzyskać dyplom z zakresu Psychologii. Przedmioty specjalizacyjne są zwykle bardzo ściśle przypisane do specjalizacji.
Psycholog na rynku pracy
W jaki sposób psycholog może zaistnieć na rynku pracy? Z reguły psycholodzy bardzo ściśle wiążą wykonywany zawód ze swoją specjalizacją, zajmując stanowiska w poradniach, publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, prowadząc własne gabinety oraz grupy terapeutyczne w ośrodkach pomocy społecznej lub organizacjach pozarządowych. Czy psycholog ma szansę zaistnieć w biznesie? Oczywiście. Bardzo wiele firm zatrudnia psychologów do działów human resource. Psycholodzy są także świetnymi specjalistami w zakresie PR oraz niektórych gałęzi marketingu i reklamy. Wykształcenie psychologiczne to także świetna przepustka do realizowania wolnych zawodów, takich jak trener osobisty, coach, trener grup szkoleniowych, czy szkoleniowiec - specjalista w zakresie kształtowania miękkich umiejętności interpersonalnych.
W ramach Studiów Śródziemnomorskich słuchacze poznają kulturę krajów basenu Morza Śródziemnego w różnych jej przejawach, uczestniczą w wykładach monograficznych oraz specjalistycznych seminariach,