Site logo

Przychodzi baba do lekarza, czyli dlaczego warto studiować Prawo Medyczne na WPiA UŁ?

Czemu właśnie Prawo Medyczne na Wydziale Prawa i Aministracji Uniwersytetu Łódzkiego? Odpowiedzi najłatwiej znaleźć w codziennych problemach – zarówno ze strony pacjentów jak i samych lekarzy. Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego studiowanie na kierunku Prawo Medyczne na WPiA może przynieść tak wiele korzyści skupmy się na jednym z przykładów:

Mężczyzna po wizycie u swych rodziców, schodząc z oblodzonych schodów poślizgnął się i upadł. Na miejsce został wezwany zespół ratownictwa medycznego. Po przybyciu lekarz zbadał pacjenta i ustalił, że pozostaje on pod wpływem alkoholu oraz że uskarża się na bóle kręgosłupa lędźwiowego. Mimo że lekarz sugerował choremu transport do szpitala, ten odmówił hospitalizacji. Prawdopodobnie z powodu stanu nietrzeźwości nie odczuwał bowiem silnie dolegliwości bólowych. Wówczas lekarz poinformował rodzinę pacjenta, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia chorego należy ponownie wezwać pogotowie ratunkowe. Następnego dnia rano stacja pogotowia ratunkowego przyjęła takie zgłoszenie. Ostatecznie pacjent został przewieziony do szpitala, gdzie poddano go operacji. Wskutek urazu kręgosłupa i zbyt późnego zabiegu został jednak sparaliżowany od pasa w dół i wymagał długotrwałej rehabilitacji. Utracił również zdolność do pracy w zawodzie. Poniesiony uszczerbek może uzasadniać odpowiedzialność cywilną oraz karną.

W przedstawionym stanie faktycznym kluczowe jest ustalenie, czy lekarz postąpił prawidłowo nie zabierając chorego do szpitala. Czy zatem sprzeciw pacjenta był dla niego wiążący? Ponadto, czy złożona deklaracja chorego była skuteczna prawnie. Rozważanie tych kwestii wymaga w pierwszej kolejności ustalenia, czy w warunkach poważnego zagrożenia zdrowia lub życia lekarz powinien uwzględniać stanowisko chorego i w razie odmowy poddania się danej procedurze, uszanować taką decyzję? Po wtóre należy określić warunki skuteczności takiego sprzeciwu. W szczególności, jaki zakres informacji musi zostać przekazany pacjentowi, by ten mógł podjąć świadomą decyzję.

Znajomość tych zagadnień pozwoliłaby lekarzowi uniknąć odpowiedzialności, którą w przedstawionym kazusie ostatecznie poniósł. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że w przypadku, gdy chory odmawia hospitalizacji, lekarz powinien przekazać mu pełną informację „o powziętych podejrzeniach, konieczności poszerzenia diagnostycznego w warunkach szpitalnych oraz o ewentualnych konsekwencjach zdrowotnych, do jakich może doprowadzić odmowa lub spóźnione zastosowanie się do zaleceń”.

Zdobyta w trakcie studiów wiedza pozwoli nie tylko rozwiązać, lecz, co ważniejsze, unikać sytuacji, które jak opisany powyżej przypadek mogą za sobą nieść dużą liczbę konfliktów
i związanych z nimi nieprzyjemności.

Podczas zajęć słuchacze zapoznani zostaną z zasadami działania i finansowania systemu opieki zdrowotnej, właściwej ochrony danych medycznych oraz prowadzenia dokumentacji medycznej a także elementami procedury administracyjnej, cywilnej i karnej. Podczas ćwiczeń i konwersatoriów studenci zdobędą praktyczne umiejętności posługiwania się systemami informatycznymi, służącymi do przetwarzania danych medycznych oraz sporządzania pism procesowych, wykorzystywanych na potrzeby załatwiania spraw z zakresu prowadzenia działalności leczniczej i powstałej w tej sferze odpowiedzialności prawnej.

Interdyscyplinarny w swej formule kierunek Prawo Medyczne umożliwia bowiem zdobycie wiedzy z zakresu prawnych aspektów udzielania świadczeń zdrowotnych i funkcjonujących w tym obszarze wymogów kształtujących działania organów władz publicznych i podmiotów leczniczych. Absolwenci kierunku Prawo Medyczne na WPiA będą w stanie biegle poruszać się wśród unormowań prawnych i etycznych wyznaczających prawa i obowiązki pracowników medycznych oraz pacjentów.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję