Site logo

Staże i praktyki, czyli jak zatrudnia się studentów

Czy obowiązkowe praktyki studenckie i staże zawsze muszą być darmowe? Kojarzenie tych form zatrudnienia z nowoczesnym niewolnictwem nie jest dzisiaj już niczym nadzwyczajnym. Okazuje się jednak, że studenci i młodzi absolwenci także mają szansę na zarobki. Wysokie? Sprawdziliśmy…

Termin „nowoczesne niewolnictwo” wbrew pozorom nie odnosi się do biednych państw afrykańskich. To pojecie, które dotyczy studentów i młodych absolwentów z państw europejskich! Bezpłatne praktyki i staże stały się bowiem jedyną drogą do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale czy to negatywne zjawisko? Praca uszlachetnia i wykształca w nas szereg umiejętności, których nie sposób opanować w akademickich murach. Jest jednak pewien problem – wynagrodzenie za pracę, a raczej jego brak…

Darmowa siła robocza, to określenie, które w XXI wieku najczęściej odnosi się do rzeszy studentów, którzy w pocie czoła próbują zdobyć cenny wpis do swoich CV. Brak wynagrodzenia powoduje jednak ogromną niechęć młodego społeczeństwa. Pracodawcy podkreślają, że młodzi ludzie nie maja odpowiednich kwalifikacji i niczego jeszcze nie potrafią, więc wynagrodzenie im się nie należy. Studenci twierdzą jednak, że „za coś trzeba żyć”. Błędne koło…

Sytuacja ulega jednak stopniowej poprawie, gdyż wiele firm postanawia zapewnić swoim praktykantom wynagrodzenie i kusi ich wizją zatrudnienia po okresie praktyk/stażu.
Portal PRoto.pl postanowił dokonać analizy publikowanych na jego łamach ofert pracy. W 22 proc. ofert pracodawcy wspomnieli o możliwości podjęcia stałej współpracy po zakończeniu stażu lub praktyki. Prawie 25 proc. ofert zawierało także informacje na temat wynagrodzenie.

Źródło: http://www.proto.pl

Na tym jednak dobre wiadomości się kończą, gdyż w 5 proc. ofert pracodawcy określili minimalny poziom zdobytego wcześniej doświadczenia. Gdzie student miał je zdobyć? Na wcześniej praktyce? Pytanie czysto retoryczne.

Czy rynek pracy się zmienia? Oczywiście, że tak! Jest to naturalna przyczyna dynamicznych zmian w gospodarce polskiej i europejskiej. Niestety wraz z kryzysem gospodarczym nadciągnęło do nas widmo dalszego wzrostu poziomu bezrobocia. Czy można temu jakoś zaradzić? Niestety nie mamy wpływu na działania ekonomiczne naszego rządu, ale możemy zadbać o własną przyszłość! Doświadczenie zawodowe jest kluczem do naszego sukcesu zawodowego i dalszego rozwoju kariery. “Faber est suae quisque fortunae” – pamiętacie to? W takim razie dobrze zapamiętajcie słowa Appiusza Klaudiusza.

O stażach i praktykach opowiedział: Miłosz Szkudlarski

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję