Site logo

Prace dyplomowe i zaliczeniowe: 5 wskazówek jak zacząć, czyli sztuka pisania i edycji tekstu

Doświadczenie nauczyło mnie, że bardzo wielu studentów ma wielki problem z rozpoczęciem pisania pracy albo nawet z rozpoczęciem pisania każdego kolejnego akapitu. Jak pokonać te trudności? Pewnie nie ma uniwersalnej recepty, ale z pewnością kilka wskazań odnajdziesz w tym tekście.

Wykorzystaj przewagę, którą daje edytor tekstu

Pamiętaj, że używasz edytora tekstu a nie piszesz na maszynie do pisania i nie piszesz ręcznie. Edytor tekstu jest bardzo elastycznym narzędziem. Pozwala na pisanie, poprawianie i wykreślanie bez śladu. Dlaczego więc na początku nie dać się ponieść i po prostu pisać… Poprawić można zawsze. Nie warto zbierać się do pierwszego zdania przez 15 minut, skoro tak naprawdę możesz napisać byle co i później poprawić. Nie dość że oszczędza się 15 minut, to jeszcze wchodzisz w nawyk pisania, który pozwala Ci później osiągać bardzo dobre efekty i pisać świetne teksty. Pamiętaj –  poprawić i skreślić możesz zawsze. 

Wirtualny papier – nieograniczony papier

Kartka w edytorze tekstu jest miejscem wirtualnym. Nie ma więc potrzeby oszczędzania miejsca na etapie wstępnej redakcji tekstu. Wpuść do swojej pracy nieco światła. Ustaw w opcjach akapitu inter linię przynajmniej na 1,5 a najlepiej na 2,0. Wtedy o wiele lepiej zobaczysz swój własny tekst. Dostrzeżesz też struktury, które są w nim umieszczane i łatwiej będzie ci pracować nad poprawkami oraz łatwiej będzie Ci czytać wybrane akapity. 

Widok konspektu

Koniecznie musisz nauczyć się pracy w widoku konspektu i pracy nad konspektem tekstu. Jest to bardzo ważne z wielu powodów. Już na początku pisania pracy musisz przecież zaplanować strukturę swojego wywodu. Jeżeli zrobisz to od początku w widoku konceptu i oznaczysz odpowiednie poziomy, będzie Ci o wiele łatwiej później zrobić automatyczny spis treści oraz zautomatyzować inne czynności.

Spacje i inne znaki

Czy masz absolutną pewność że właściwie używasz spacjii i innych znaków? Sprawdź teksty które piszesz w widoku znaków niedrukowanych. Spacja jest oznaczona tam kropką, która jest na środku linii a enter to przełamana strzałka. Jeżeli te znaki pojawiają się kilkakrotnie bezpośrednio po sobie, to znaczy najprawdopodobniej, że nie posługujesz się nimi właściwie. Ucz się swojego edytora tekstu, aby uniknąć konieczności stosowania tych znaków kolejno po sobie.

Kiedy formatować tekst?

Zajmij się formatem tekstu dopiero na końcu pracy. Zbyt wczesne sformowanie spowoduje to, że nie będziesz mógł się skupić na pisaniu i będziesz raczej uważał na odpowiednie łamanie wierszy, akapitaów. 

Najważniejsze to rozumieć zasady pracy

Z pewnością zauważyliście, że wszystkie zasady, które tu podałem można sprowadzić do jednej prostej reguły: poznaj dobrze swoje narzędzie pracy – edytor tekstu. Oczywiście można wprowadzać dłuższe przerwy między wyrazami poprzez kilkakrotne spacje albo łamać każdorazowo linijki enterem. Tego rodzaju jednak postępowanie z pewnością przyniesie wiele problemów na etapie ostatecznej edycji tekstu. Stracisz mnóstwo czasu i nerwów Warto znać swoje narzędzie pracy!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję