Site logo

Praca po studiach w Niemczech

Jak wygląda sytuacja absolwentów niemieckich uczelni na rynku pracy? Czy ukończenie studiów w Niemczech jest przepustką do znalezienia stabilnej i dobrze płatnej pracy? Hanowerscy naukowcy opublikowali wynik swoich dziesięcioletnich badań. Ich wynik jest zaskakujący…

Instytut Badań Akademickich HIS w Hanowerze po 10 latach postanowił w końcu opublikować wyniki swoich analiz. Badaniem objętych zostało 4700 absolwentów niemieckich uczelni wyższych, którzy swoje studia ukończyli w roku 2000/2001. Czy sytuacja niemieckich absolwentów na rynku pracy jest lepsza niż ich polskich kolegów? Wyniki badań są jednoznaczne – 99 procent absolwentów znalazło pracę, a poziom ich zarobków oscylował w granicach 28 950 euro w skali roku.

Czy Niemcy są zadowoleni ze swojej pracy? 88 procent badanych uznało, że ich praca jest perspektywiczna i był to dobry wybór. Niemieccy absolwenci są również zadowoleni ze swojej atmosfery w pracy oraz ze stanowisk, które piastują w swoich firmach.

W każdym badaniu tego typu znajdą się jednak analizy, które psują ten idealny obraz niemieckiego rynku pracy. 45 procent badanych uznało, że ich pensja nie jest odpowiednio wysoka i powinni zarabiać zdecydowanie więcej. Zastanawiające jest co by powiedzieli po przeprowadzce do Polski i podjęciu pracy w jednej z lokalnych firm?

Sytuacja polskich absolwentów szkół wyższych przedstawia się zupełnie inaczej. Absolwenci wielu kierunków studiów muszą długo walczyć o znalezienie wymarzonej pracy, która zapewni im stabilność i poczucie satysfakcji zawodowej. Ich droga jest jednak zdecydowanie dłuższa…

Co odróżnia organizację studiów w Polsce i Niemczech? Podejście do umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Niemieccy studenci kończąc studia są doskonale przygotowani do podjęcia pracy w swoim, wyuczonym zawodzie. Mają doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, których poszukują pracodawcy. Polscy absolwenci mają ogromną wiedzę teoretyczną, której bardzo często nie potrafią wykorzystać w praktycznych warunkach biznesowych.

Obraz polskiego szkolnictwa wyższego zmienia się jednak dynamicznie i przystosowuje się do wymogów współczesnego rynku pracy. Ściślejsza współpraca z przedsiębiorstwami wymusza na uczelniach dostosowywanie oferty edukacyjnej i programów studia do wymagań pracodawców.
Studia dualne, które od lat prowadzone są na terenie Niemiec, wydają się być doskonałym sposobem na uczynienie polskiego szkolnictwa wyższego wydajniejszym, lepszym i nowocześniejszym.
Pozostaje tylko jedno pytanie: ile lat zajmie ten proces?

Zainteresował Was temat studiów za zachodnią granicą? W takim razie zapraszamy Was do lektury artykułu “Studia w Niemczech”.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Weterynarz

Weterynarz na przestrzeni ostatnich lat stał się zawodem bardzo prestiżowym i poszukiwanym. Czy jest to jednak praca dla każdego? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i kochającą

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję