Site logo

Praca magisterska: wymagania, liczba stron, harmonogram pisania i seminarium dyplomowe

Czym różni się licencjat od magisterki? Czy praca magisterska to podwójny lub potrójny licencjat? Okazuje się, że różnica tkwi nie tylko w ilości ale i w jakości. 

W jakim celu pisze się pracę magisterską? 

Otóż w takim celu, żeby uzyskać tytuł magistra. To proste stwierdzenie jest bardzo często źródłem wielkich problemów. Zapytacie pewnie, kto ma te problemy. Czy raczej studenci ambitni i zdeterminowani do tego, żeby poszerzać zakres swojej wiedzy, czy też studenci leniwi albo ci, idący na co dzień po linii najmniejszego oporu. Odpowiedź jest dość paradoksalna. 

Najmniejsze problemy z pracą magisterską mają ci ostatni studenci. Ci, którzy realizują jakieś minimum, ale realizują je w sposób właściwy i mądry. 

Duże problemy z terminowością oraz jakością prac magisterskich mają zazwyczaj ci studenci, którzy próbują uczynić swoje zadanie o wiele bardziej ambitnym, niż jest ono w rzeczywistości. Na początku mówiliśmy o tym, że praca magisterską różni się od pracy licencjackiej w sposób zdecydowany nie tylko ilościowo, ale i jakościowo. 

Właśnie na tej jakości chciałbym się przez chwilę zatrzymać. W pracy magisterskiej z reguły powinna powstać jakaś nowa wiedza o rzeczywistości. Co to oznacza w praktyce? Otóż w rozdziale teoretycznym dyplomant konstruuje jakiś teoretyczny model rzeczywistości, rozdział empiryczny jest natomiast po to, aby sprawdzić, czy model teoretyczny odpowiada jakiemuś fragmentowi rzeczywistości, którą bada dyplomant. Mówimy, że praca ma wtedy charakter empiryczny. Zastanówmy się teraz nad różnicami o charakterze ilościowym. 

Ile stron powinna mieć praca magisterska?

Niektóre prace magisterskie w pewnych dziedzinach mogą zatrzymać się na poziomie 50 – 60 stron. Inne dziedziny wiedzy domagają się bardziej szczegółowej analizy i praca magisterskie w tych dziedzinach może sięgać objętości nawet 100 – 120 stron. Tak naprawdę wszystko zależy od dziedziny wiedzy dyplomata i jego promotora. 

Ile czasu pisze się pracę magisterską?

Przyznam się szczerze, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wiecie dobrze, że bardzo różni bywają studenci. Różnie też układa się współpraca z promotorem i prace magisterskie pisane są w różnych dziedzinach i polach naukowych. Nie da się wprost odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba czasu żeby napisać pracę magisterską. Należy się raczej zastanowić nad czymś innym. Ile należy zarezerwować czasu, żeby utrzymać termin planowanej obrony. Wydaje mi się, że powinien być to rok – a więc dwa semestry.

Różnie układa się też współpraca z promotorem, aby dowiedzieć się więcej o wyborze i komunikacji z promotorem, zajrzyj do tych tekstów!

Podsumowanie

Tworzenie pracy magisterskiej to w zasadzie przedsionek pracy naukowej. Dlatego takie pisanie może stanowić fantastyczną przygodę intelektualną, o ile tylko zarezerwujesz sobie odpowiednio dużo czasu i będziesz w miarę rzetelnie i systematycznie pracować!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję