Site logo

Praca doktorska, doktorant i obrona doktoratu

Jeżeli studiujesz i chciałbyś wiedzieć jaką drogę przeszli Twoi nauczyciele, aby uzyskać stopień doktora, zapraszam do lektury, postaram się opowiedzieć Wam, w jaki sposób robi się doktorat. 

Kierunki najnowszych zmian

Z pewnością wiecie już, że na niektórych polskich uczelniach można uzyskać tytuł licencjata poprzez obronę nie pracy licencjackiej ale prezentacji licencjackiej. Można także uzyskać ten tytuł poprzez zdanie egzaminu z całości studiów. Czy zmiany idące w podobnym kierunku dosięgają również proces przyznawania stopnia doktora? W pewnym sensie tak. Od niedawna bowiem można obronić doktorat nie na podstawie pracy doktorskiej, ale na podstawie cyklu naukowych artykułów opublikowanych oczywiście w odpowiednich naukowych czasopismach.

Czy doktorant w trakcie pisania swojej dysertacji pozostaje osamotniony?

Oczywiście że nie! Znajduje się on pod rzetelną opieką naukową. Ma bowiem do dyspozycji promotora oraz promotora pomocniczego. Dlaczego dwóch promotorów? Przede wszystkim dlatego, że doktoraty mają coraz częściej charakter interdyscyplinarny i opieka jednego – nawet merytorycznie najbardziej kompetentnego pracownika naukowego – jest niewystarczająca. Czasem potrzeba fachowców z dwóch dziedzin, aby odpowiednio poprowadzić doktorantów do sukcesu w ich badaniach. 

Czym jest praca doktorska?

Praca doktorska powinna stanowić oryginalne rozwiązanie problemu naukowego oraz wykazywać ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w danej dyscyplinie naukowej a także umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej.

Jak wygląda obrona doktoratu?

Zachęcam byście przekonali się o tym sami. Jeżeli wasz wydział lub jednostka organizacyjna, w której studiujecie posiada prawa do nadawania stopnia doktora z pewnością odbywa się w niej wiele obron prac doktorskich. Takie obrony mają charakter publiczny. Wiadomość o nich możecie pobrać ze strony internetowej Waszej uczelni. Możecie udać się na obronę pracy dyplomowej jako publiczność i w ten sposób przysłuchiwać się publicznej obronie pracy doktorskiej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję