Site logo

Poznawanie świata z Chórem Akademickim KUL

Marzą Ci się studia, które pozwolą zwiedzić cały świat? Pewnie wielu przyszłych i obecnych studentów przytaknie na postawione pytanie i pomyśli w pierwszej chwili np. o programie ERASMUS+ i będzie miał rację. Owszem, program wymiany studentów pozwala podróżować podczas studiów, ale jeśli masz zdolności wokalne, słuch muzyczny i chęć do śpiewania, to koniecznie zapisz się do Chóru Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dlaczego warto spróbować swoich sił w Chórze Akademickim? Czy aby do niego należeć, trzeba mieć ukończoną szkołę muzyczną lub wokalną? Czy śpiewanie w Chórze, to tylko występy w kościołach? Na te pytania postara się odpowiedzieć Zdzisław Cieszkowski, prezes Chóru Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL).

Jest Pan prezesem Chóru Akademickiego KUL, czy mógłby Pan coś o nim opowiedzieć?

Bardzo chętnie. Sam jestem związany z Chórem od wielu lat, dokładnie od 1973 roku, a jego prezesem jestem od 1976 roku. Chór Akademicki KUL tworzą przede wszystkim studenci KUL. Mamy w zespole także absolwentów i pracowników naszego Uniwersytetu. Chór istnieje już prawie 100 lat. W roku 2021 będziemy obchodzić uroczyście jubileusz. W pierwszych latach istnienia działalność Chóru koncentrowała się głównie na terenie Lublina. Później została ona poszerzona i koncerty Chóru odbywały się w wielu miastach Polski, licznych krajach Europy i świata: w Ameryce Północnej w USA i Kanadzie, w Ameryce Południowej – w Argentynie, Chile, Meksyku, w Australii, w Republice Południowej Afryki oraz w Azji w Korei Południowej.

ZOBACZ STRONĘ WWW CHÓRU AKADEMICKIEGO KUL 

Jaką muzykę wykonuje zespół?

Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe m.in.: Magnificat A. Vivaldiego, O Praise the Lord G.F. Händla, Requiem, Msza Koronacyjna i Te Deum W.A. Mozarta, IX Symfonia, Chrystus na Górze Oliwnej L. van Beethovena, Te Deum A. Brucknera, Ein deutsches Requiem J. Brahmsa, Carmina Burana C. Orffa, Te Deum Z. Kodalya, Magnificat, Requiem R. Calmela, Gloria, Magnificat J. Ruttera, jak również dzieła kompozytorów polskich m.in.: Missa solemnis M. Koperskiego, Stabat Mater  K. Szymanowskiego, Exodus, Angelus, Missa pro pace W. Kilara, Msza Misterium Krzyża Świętego A. Nikodemowicza, Ad Iuventatem M. Jasińskiego.

Trwałym śladem dorobku artystycznego Chóru są wydane w Polsce, Belgii, Włoszech, Szwajcarii, USA i Kanadzie kasety i płyty kompaktowe.

26.02.2018, Lublin – Centrum Spotkania Kultur. JA JESTEM. Koncert z okazji jubileuszu 100-lecia KUL Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Czy Chór jest otwarty dla każdego? Kto może się do niego zapisać?

Tak. Chór Akademicki KUL jest otwarty dla każdego studenta. Zdarza się również, że w chórze mamy absolwentów i pracowników uniwersytetu, a także studentów z innych uczelni lubelskich.

Czy, aby dostać się do Chóru, należy przejść wstępną selekcję? Na czym ona polega?

Raz, dwa razy w semestrze ogłaszamy rekrutację do Chóru, na którą zapraszamy studentów i wszystkie zainteresowane osoby. Mamy w zespole korepetytorów, którzy na podstawie przesłuchania oceniają możliwości wokalne, skalę głosu przyszłych chórzystów, aby zakwalifikować ich do odpowiedniego głosu w Chórze. Kandydatami do Chóru nie muszą być wyłącznie osoby z przygotowaniem muzycznym, chociaż jest to dużym plusem. Wychodzimy z założenia, że każdy, kto chciałby być chórzystą, a jego warunki głosowe na to pozwalają, może uczestniczyć w próbach zespołu, uczyć się nowego repertuaru, a następnie brać udział w koncertach. Słuch muzyczny, głos, chęci, systematyczny udział w próbach (dwa razy w tygodniu) odgrywają tu zasadniczą rolę.

Jak wygląda skład Chóru, ile osób liczy?

Nie ma stałej liczby chórzystów, ale waha się ona w okolicach 30–40 osób. Chór Akademicki KUL jest chórem mieszanym: sopran, alt, tenor, bas. Często bywa tak, że głosów żeńskich jest więcej niż męskich. Zależy to od rekrutacji w danym roku i te proporcje w głosach różnią się. Naszym Chórem od ponad 20 lat dyryguje prof. Grzegorz Pecka, który jest jednocześnie dyrektorem artystycznym Chóru oraz kierownikiem Katedry Dydaktyki Muzycznej Instytutu Nauk o Sztuce KUL. Dyrygent decyduje o doborze repertuaru, który często musi być dostosowany do charakteru wydarzeń, koncertów, festiwali, w których Chór uczestniczy.

Proszę mi powiedzieć, dlaczego warto spróbować i zacząć swoją przygodę z Chórem?

Przede wszystkim chórzyści mają możliwość rozwijania się pod kątem muzycznym, poznają nowy repertuar wybitnych polskich i obcych kompozytorów, współpracują z doskonałym dyrygentem prof. Grzegorzem Pecką, mają szansę poznawania nowych zespołów chóralnych podczas wydarzeń kulturalnych, festiwali międzynarodowych, poznawania innych dyrygentów, orkiestr, z którym Chór współpracuje. Inną ważną korzyścią jest poznawanie naszego kraju przy okazji koncertów w Polsce oraz wielu krajów świata. Niezwykle ważnym wydarzeniem dla chórzystów był występ Chóru podczas pasterki w Bazylice św. Piotra w Rzymie w roku 1986, kiedy to po raz pierwszy była ona transmitowana przez Telewizję Polską. Wtedy właśnie, w pierwszych dniach nowego roku 1987 Chór spotkał się z Ojcem św. Janem Pawłem II. I dodam, że nie było to ostatnie spotkanie. W tak niezapomnianych wydarzeniach chórzyści mają także możliwość uczestniczyć.

Jaki był największy sukces Chóru?

W dosłownym tego słowa znaczeniu sukcesami są nagrody i wyróżnienia zdobywane na festiwalach i konkursach. Dla mnie ważnymi wydarzeniami był udział Chóru w Światowych Sympozjach Muzyki Chóralnej. O udział w Sympozjum, które organizowane jest co trzy lata, ubiega się bardzo dużo chórów z całego świata. Organizatorzy dokonują selekcji na podstawie przesłanych dokumentów i nagrań zespołu. Nasz Chór był zaproszony już dwukrotnie – w roku 1996 do Sydney w Australii i w roku 2014 do Seulu w Korei Południowej. Tego właśnie roku otrzymał też tytuł Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej na rok 2014.

Czy ma Pan rady dla przyszłych studentów, którzy chcieliby wstąpić do Chóru?

Zachęcam wszystkich studentów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w Chórze. Jak już wspomniałem jesteśmy otwarci na każdego kandydata. Jeśli ktoś ma słuch muzyczny, głos, wolę współpracy i systematycznego udziału w próbach, to bardzo serdecznie zapraszamy. Zachęcamy i obiecujemy, że wspólnie możemy tworzyć wspaniałą muzykę, aby następnie prezentować ją podczas koncertów w kraju i za granicą. Z nami będziesz zdobywał światowe sceny. Przyjdź koniecznie! Zapraszamy!

ZOBACZ STRONĘ WWW CHÓRU AKADEMICKIEGO KUL 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję