Specjaliści od ochrony środowiska postrzegani są jako osoby, które całe dnie spędzają w lesie obserwując rośliny. W ekstremalnych przypadkach przykuwają się do drzew i walczą z buldożerami powstrzymując wycinkę puszczy. Jak naprawdę wyglądają studia na kierunku ochrona środowiska i czy naprawdę późniejsze lata w zawodzie spędza się w większości w puszczy? Wyjaśnia Agata Głowacka, studentka ochrony środowiska w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

wseiz logoZdarzało Ci się przykuwać do drzewa na znak protestu? Dlaczego wybrałaś ochronę środowiska w WSEIZ?

 

Nie zdarzyło, nie jestem aktywistką. Pragnę jedynie w przyszłości dbać zawodowo o czystość środowiska poprzez np. rozwój zielonej energii. Ochrona środowiska to moim zdaniem bardzo przyszłościowy kierunek. Ponadto wzrost świadomości ekologicznej wśród ludzi sprawia że potrzeba jak najwięcej fachowców od środowiska. Uważam, że w rozwoju mojej kariery zawodowej jest to najlepszy możliwy wybór.

Czy ochrona środowiska to jedyny kierunek studiów, który brałaś pod uwagę?
Przyznam szczerze, że nie. Zastanawiałam się jeszcze nad leśnictwem, jednakże wygrał zdrowy rozsądek. Uważam, że po leśnictwie dużo trudniej jest znaleźć pracę niż po ochronie środowiska. Do tego WSEiZ w Warszawie oferuje ciekawe specjalizacje na studiach I stopnia takie jak: odnawialne źródła energii, gospodarka wodna i odpadowa, ochrona biosfery, efektywność energetyczna.

04 ochrona
Dlaczego wybrałaś akurat Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie?
Z jednej strony WSEiZ jako jedyna uczelnia w regionie miała w swojej ofercie studia I stopnia kształcące inżynierów ochrony środowiska w systemie zaocznym. Bardzo odpowiadało mi, że po 7 semestrach będę mogła uzyskać tytuł inżyniera, który otworzy mi wiele możliwości w mojej karierze zawodowej.

Jakie miałaś wyobrażenia na temat studiowania ochrony środowiska i jak się one mają do uczelnianego życia?
Nie będę ukrywać, że na początku spodziewałam się od razu troszeczkę więcej zajęć terenowych. Ostatecznie okazało się, że w całym toku studiów jest ich całkiem sporo. Z perspektywy czasu nie mogę narzekać. Cieszę się, że wiedza teoretyczna jest bardzo szybko uzupełniana wiedzą praktyczną. To co mnie zaskoczyło, to zajęcia prowadzone przez wykładowców, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. Uważam, że WSEiZ może się pochwalić perfekcyjnie dobraną kadrą. Tematyka wykładów prowadzonych na tej uczelni i na uczelniach państwowych w pewnej części się pokrywa, jednakże WSEiZ dokłada do tego sporo praktyki w terenie. Przyszli studenci, którzy wybiorą Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie na pewno zyskają w oczach przyszłych pracodawców za sprawą dużej wiedzy praktycznej.

Co najbardziej podoba ci się na ochronie środowiska?
Przede wszystkim atmosfera. Pomimo tego, że są okresy gdy mamy bardzo dużo nauki a wykładowcy szybko (i efektywnie) realizują program nauczania to nadal mogę przyznać, że studiowanie daje dużo radości. Uczelnia stawia na to, aby studenci i wykładowcy prowadzili ze sobą dialog. Zarówno student jest ważny dla wykładowcy, jak i wykładowca dla studenta. Bardzo fajnie działa to, że można się umówić na dyżurze z konkretnym prowadzącym aby wyjaśnić sobie pewne niejasności w materiale, które powstały po wykładzie. Niemiły wykładowca na WSEiZ po prostu nie istnieje.

01 ochrona
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie kładzie bardzo duży nacisk na praktyki - jak je wspominasz?
Na pewno muszę wspomnieć o należącej do uczelni Terenowej Stacji Ochrony Przyrody w miejscowości Klaudyn-Laski pod Warszawą. Wykonywaliśmy tam zajęcia laboratoryjne w technologii uzdatniania wody, oczyszczania ścieków oraz zajęcia pomiarowe z meteorologii i klimatologii.

Jak wygląda typowy dzień na kierunku ochrona środowiska w stacji?
Zajęcia trwają cały dzień. Jedziemy grupą studentów wraz z wykładowcą i przeprowadzamy zadane serie ćwiczeń. Na start dostajemy informację jakie eksperymenty mamy przeprowadzić, następnie otrzymujemy instrukcję i staramy się realizować ją punkt po punkcie. W tym czasie mamy do dyspozycji profesora, który pomaga nam w kwestiach spornych. Dodam, że egzamin wygląda podobnie, z tym jedynie, że takiej pomocy już nie mamy i wszystko należy zrobić samemu od A do Z. Dla przykładu - pomiary meteorologiczne wykonywaliśmy sami. Na początku wykładowca objaśnił nam jak działa sprzęt do pomiarów, a na podstawie badań tworzyliśmy raport. Gotowy raport był oceniany przez profesora.

Czy na zajęciach realizowaliście projekty zamiast zwykłych zajęć teoretycznych?
Mój rok bardzo rzadko pisał jakiekolwiek kolokwia, wiedza sprawdzana była bardziej w praktyce. Wykładowcy uważają, że ważniejsze jest wykorzystanie wiedzy w praktyce aniżeli przysłowiowe „zakuć, zdać, zapomnieć”. Bardzo często prowadzący zajęcia chcieli abyśmy przygotowywali projekty na zadany przez nich temat. Osobiście projektowałam stację uzdatniania wody od samego ujęcia do dystrybucji wraz z wszystkimi wyliczeniami. Jest to projektowanie stricte obliczeniowe.

Jakie przedmioty najbardziej lubisz na ochronie środowiska?
Na pewno wszelkie przedmioty skupione wokół odnawialnych źródeł energii takie jak: projektowanie obiektów odnawialnych źródeł energii, przetwarzanie surowców odpadowych, czy choćby rynek energii. Są to tematy, które mnie pasjonują.

02 ochrona
Jakie masz plany zawodowe na przyszłość?
Z racji, że studiuję zaocznie, to już zaczęłam realizować swoje plany zawodowe. Aktualnie pracuję w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Gdy zaczynałam studia pracowałam w Zakładzie Zarządzania Zasobami Leśnymi. Zajmowałam się pomiarami teledetekcyjnymi i terenowymi, badaniami monitoringu lasu, a także brałam udział w projekcie tzw. wilkowym. Obecnie jestem analitykiem w Laboratorium Chemii Ochrony Środowiska.

Czym dla ciebie jest ochrona środowiska?
Ochrona środowiska są to wszystkie działania człowieka w kierunku ochrony środowiska przyrodniczego i różnorodności przyrodniczej na świecie oraz zapobieganie jej dalszej degradacji.

Jakie umiejętności należy posiadać aby pracować jako specjalista do spraw ochrony środowiska?
Przede wszystkim wytrwałość. Przydaje się także analityczne podejście do stawianych przed nami problemów. Na studiach mamy sporo przedmiotów obliczeniowych, co wprost przekłada się na umiejętności matematyczne. Nie ukrywam, że przy projektowaniu np. stacji uzdatniania wody obliczamy masę czynników stąd też znajomość matematyki jest tu dość ważna.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->