office space 1246650 1280 Zbliża się okres, gdy wyjeżdżamy na studia do innego miasta. Dla niektórych jest to spory wydatek finansowy. W dzisiejszych czasach jest o wiele łatwiej niż dwadzieścia lat temu z zakwaterowaniem. Oto, trzy rozwiązania, które możesz rozważyć.

1. Akademik

 

Cena zależy od standardu akademika oraz od ilość miejsc w jednym pokoju.
Akademik to potoczna nazwa domu studenckiego. Najczęściej znajdują się blisko kampusu studenckiego. W jednym akademiku mieszka nawet około 500 osób. Wszystko zależy od ilości pokoi w danym budynku. Najczęściej spotykanymi pokojami są jedno- lub dwuosobowe. Aby dostać miejsce w akademiku, trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz oświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach w rodzinie. Na podstawie złożonych dokumentów, komisja rozpatruje nasz przypadek. Dzięki mieszkaniu w akademiku możesz nawiązać dużo nowych znajomości.

 

2. Wynajmowanie prywatnego pokoju lub mieszkania

 

Cena zależy od miasta (od 500 złotych w górę).

Jeżeli uważasz, że mieszkanie w akademiku dla Ciebie niekomfortowe (np. hałas, brak utrzymania czystości w pokoju przez współlokatora) zacznij szukać pokoju lub mieszkania do wynajęcia w danym mieście. Większość studentów preferuje tego typu mieszkanie poza domem. Jest to pierwsze miejsce, gdzie zamieszkasz bez rodziców oraz posiadasz większą prywatność, niż w akademiku. Określ cenę, którą możesz płacić za wynajem oraz dzielnice, które będą najbliżej Twojego wydziału. Jeżeli masz możliwość, aby przyjechać zobaczyć dany pokój/mieszkanie - zawsze zadaj pytania właścicielowi, które Cię interesują (np. Czy cena za pokój,którą widziałeś w ogłoszeniu  to cena za wynajem oraz rachunki? Ile osób mieszka w całym mieszkaniu? Czy można trzymać zwierzęta? itp.). Jeżeli się zdecydujesz na dane lokum, zawsze uważnie przeczytaj umowę najmu. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym osobnym artykule.

 

3. Rodzina w innym mieście

 

Cena zależy jak dogadasz się z członkiem rodziny :) Może być to forma dokładania się do rachunków, czynszu lub wykonywanie prac domowych takich jak sprzątanie, pranie, gotowanie.
Większość osób ma rodzinę poza miastem rodzinnym. Babcia, dziadek, wujek, siostra, brat jeżeli będą mieli możliwości,to przyjmą Cię pod ich skrzydła.Oczywiście na ich warunkach ;) Zrozumieją w jakiej sytuacji się znajdujesz. Czasami jest to bardzo duży wydatek, którego możesz sobie oszczędzić. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaciśniesz więzi rodzinne oraz unikniesz oszustwa przez obce osoby.

Musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach!
  • Jest to miejsce w którym spędzisz większość czasu. Tymczasowe zamieszkanie w danej lokalizacji powinno być dla Ciebie komfortowe, aby nie mieć problemu z dojazdami na uczelnie, dworzec główny lub rynek.
  • Rozważ wszystkie plusy i minusy, jakie będą występowały w akademiku, wynajętym pokoju oraz z rodziną. Pamiętaj o tym, że czasem potrzebujesz odrobiny prywatności.
  • Szukając pokoju/mieszkania na wynajem, nie bierz pierwszego lepszego. Przejrzyj oferty pokoi/mieszkań, umów się na oglądanie danych stancji. Bardzo często można rozczarować się tym co zostało zamieszczone się w ogłoszeniu.
  • Porozmawiaj z osobami, które mieszkają w danym rodzaju miejsca. Powiedzą Ci jak zacząć od początku, abyś nie został oszukany.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->