key 2323278 640Jak wynika ze statystyk aż 60% studentów w Polsce mieszka w wynajętym pokoju lub mieszkaniu. Zanim jednak rozpoczną swoją wielką, studencką przygodę w nowym mieście, czeka ich znalezienie i wybór oferty, podpisanie umowy, a później - przeprowadzka. Często zdarza się tak, że pierwsze podejście jest nieudane i jeszcze w trakcie roku akademickiego studenci zmieniają lokum. Częstą przyczyną przedwczesnej wyprowadzki jest konflikt z właścicielem mieszkania, który narusza prywatność, zataja usterki, a nawet zawyża rachunki za media. Jak właściciele mieszkań postrzegają studentów i co ich najbardziej denerwuje w trakcie trwania umowy?
Przedstawione statystyki pochodzą z badania przeprowadzonego przez Morizon na przełomie stycznia i lutego tego 2018 roku.Wynajmę mieszkanie studentom!

Choć w powszechnym przekonaniu w wynajmowanych mieszkaniach najwięcej problemów sprawiają właścicielom studenci, tylko co ósmy badany nie chce wynajmować żakom. Tylko 13% wynajmujących swoje mieszkanie osobom trzecim, nie chce oddać w użytkowanie swojego lokum żakom. Co więcej, statystyczny student łatwiej znajdzie mieszkanie niż rodzice z małoletnimi dziećmi czy osoba z psem czy kotem. Największe zaufania wśród właścicieli wzbudza samotna, pracująca kobieta.
1 morizon


Jak wynajmujący sprawdzają swoich kandydatów

Jeśli myślisz, że właściciel Twojego przyszłego mieszkania nie prześledzi Twojej aktywności w social mediach, to możesz nie mieć racji. Aż 40% oferujących mieszkanie na wynajem sprawdza profile społecznościowe zainteresowanych, w tym profil na Facebooku czy Instagramie. Prawie 60% właścicieli wystarczy klasyczna rozmowa, podczas której lepiej poznają nowego lokatora. Aż 15% przeprowadza ankietę osobową zawierającą szczegółowe pytania dotyczące sytuacji materialnej, wykształcenia, a nawet sytuacji rodzinnej. Uwaga na takich wynajmujących! Właściciele mieszkań, którzy podczas spotkania zadają Ci zbyt szczegółowe pytania dotyczące Twojego źródła utrzymania, wysokości miesięcznych zarobków czy pensji Twoich rodziców (jeśli to oni pomagają Ci na studiach, przesadzają. Pamiętaj, że nie masz obowiązku podawania takich informacji.
2 morizon


Co irytuje wynajmujących?

Aż 42% wynajmujących przyznaje, że lokatorzy nie dbają o ich mieszkanie, nie utrzymując porządku. 37% respondentów przyznaje, że osoby wynajmujące mieszkanie choć raz spóźniły się z opłatami. 31% narzeka, że lokatorzy niszczą ich mieszkanie, nie dbają o sprzęty czy nie zgłaszają usterek. Jak często właściciele odwiedzają lokatorów? Ponad 30% robi to tylko kilka razy w roku, a kolejne 23% nie robi tego wcale. Tak duży odsetek to dowód na to, że ponad połowa właścicieli mieszkań faktycznie szanuję prywatność lokatorów. Reszta odwiedza swoje mieszania raz na miesiąc lub raz w tygodniu. Zaledwie 1,7% odwiedza mieszkania kilka razy w tygodniu. Niestety, część z tych wizyt to wizyty niezapowiedziane. 
3 morizon

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->