Jak dobrze zaplanować rok akademicki?Dopiero rozpoczęły się zajęcia, a ty już się nudzisz na uczelni? A może jesteś na pierwszym roku i jeszcze nie wiesz, jakie dodatkowe aktywności proponuje Ci wydział? Studia to nie tylko zajęcia obowiązkowe. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, co warto zaplanować już w październiku!


Budowanie CV

Pamiętaj, że te 5 lat studiów szybko minie. Imprezy ze znajomymi, wyjazdy, sesja… ani się obejrzysz, a już będziesz magistrem. Dlatego zawczasu się na ten moment przygotuj i zacznij rozbudowywać swoje CV już na studiach. Nie każdy jest na kierunku, który pozwala na podjęcie pracy zawodowej, ale być może znajdziesz kilka godzin w tygodniu na dodatkowe zajęcia, kursy czy wolontariat. Z pewnością nie będzie to stracony czas, a pracodawcy przychylniej patrzą na osoby udzielające się w różnego typu organizacjach. Na początku semestru łatwiej będzie Ci dołączyć do któregoś stowarzyszenia, bo z pewnością nie będziesz wtedy jedynym “nowym”.

Koła naukowe

Październik to doskonały czas żeby zapisać się do koła naukowego. Sprawdź ofertę swojego wydziału i śmiało dołącz do grupy, która Cię interesuje. Może to będzie coś, co ściśle jest związane z Twoim kierunkiem, a może wolisz odskocznie od tej tematyki? Koniecznie dowiedz się, kogo rekrutuje dane koło naukowe. Niektóre z nich mają konkretne wymagania co do studiowanego kierunku, inne przyjmują wszystkich zainteresowanych. Działalność w kole ma cały szereg zalet. Przede wszystkim, Twój rozwój. Gwarantujemy, że nauczysz się czegoś nowego: organizacji wydarzeń na uczelni, wygłaszania referatów czy współpracy. Poznasz również nowych znajomych, którzy mają podobne zainteresowania co Ty. Spotkasz także opiekuna koła, który może się okazać w przyszłości Twoim wykładowcą. Jeśli to również Cię nie przekonało, przypomnij sobie, że działalność w kole naukowym to dodatkowe punkty do uzyskania stypendium naukowego.

Wyjazdy

Każdy program realizowany w ramach wymiany studenckiej musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Na program Erasmus trzeba zapisać się już pół roku przed wyjazdem. Jeśli chcesz wziąć udział w Erasmusie albo Programie Most, pomyśl o tym już na początku studiów. Będziesz mógł zaplanować, w którym semestrze wyjazd najbardziej będzie Ci odpowiadał. Z pewnością odradzamy ostatni semestr - w nieznanym kraju, wśród nowych znajomych trudno zmusić się do pisania pracy dyplomowej. Nie wiesz czy warto pojechać? Poznaj zasady korzystania z wymiany zagranicznej Erasmus lub poszukaj odpowiedzi na pytanie czy warto wziąć udział w Moście.

Zajęcia

Niestety, nie zawsze w planie zajęć znajdą się przedmioty, na które będziemy chodzić z uśmiechem. To jednak nie koniec świata! Wiele uczelni proponuje studentom obieralne przedmioty, z których możemy wybrać to, co interesuje nas najbardziej. Warto zapytać starszych znajomych z czego byli najbardziej zadowoleni. Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo na zastanawianie się nie ma za dużo czasu. Istnieje także inna możliwość: przedmioty ogólnouniwersyteckie. Jest to doskonałe wyjście, jeśli brakuje nam punktów ECTS bądź gdy chcemy poszerzać wiedzę spoza naszego kierunku. Zapisy obowiązują tylko na początku semestru. Filozof na zajęciach z weterynarii albo robotyk zgłębiający ekonomię? Da się!

Nieobecności

Na większości zajęć masz do wykorzystania określoną liczbę nieobecności. Koniecznie musisz wiedzieć, czego od Ciebie wymagają wykładowcy. W dobrej organizacji jest przepis na sukces! Pomyśl już na początku semestru, kiedy z pewnością nie możesz uczestniczyć w zajęciach, tak, aby przed sesją nie dowiedzieć się, że już dawno przekroczyłeś limit nieobecności.

Zaliczenia

Nie oszukujmy się - większość studentów odkłada wszystko na ostatnią chwilę. Nie będziemy Cię przekonywali do systematycznej nauki, bo wiemy jak trudno to zrealizować. Na pewno jednak łatwiej Ci będzie zaliczać kolejne semestry, jeżeli zwrócisz większą uwagę na przedmioty, które wybierasz. Dotyczy to zwłaszcza studentów ostatnich lat studiów - czasem bardziej opłaca się zaliczyć przedmiot na podstawie obecności niż mieć trzy egzaminy w ciągu jednego dnia. Pod koniec semestru będzie już za późno na zmianę. Nie namawiamy Cię do pójścia na łatwiznę, ale do realnego spojrzenia na swój czas. Przecież każdy musi mieć go trochę na odpoczynek, prawda?

Po wakacjach z pewnością trudno jest znowu wejść w studenckie życie, więc rozumiemy, że potrzebujesz trochę czasu na zastanowienie. Nie zwlekaj jednak za długo - z każdym dniem coraz trudniej będzie Ci wprowadzić zmiany w twoim studenckim życiu. Im bliżej sesji, tym mniej będziesz myślał o wyjazdach czy dodatkowych zajęciach, dlatego październik jest najlepszym czasem na nowe aktywności!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->