Ilu polskich studentów skorzystało z programu Erasmus?W tym roku obchodzimy 30-lecie istnienia programu Erasmus, dzięki któremu około 180 tys. polskich studentów mogło otrzymać stypendia i wyjechać na jedną z zagranicznych uczelni. Do Do Polski, w ramach Erasmusa, przyjechało do tej pory 100 tys. studentów pochodzących z innych państw biorących udział programie, ale ich liczba systematycznie rośnie.

Wymiana studencka w ramach programu Erasmus organizowana jest na terenie Europy już od 30 lat. Komisja Europejska uruchomiła go dokładnie 15 czerwca 1987 roku. Polscy studenci otrzymali dostęp do Erasmusa w 1998 roku.

"Przez 30 lat z Polski w ramach programu Erasmus wyjechało na wymianę 180 tys. studentów. Przyjęliśmy też niecałe 100 tys. studentów z innych krajów" - mówił w środę podczas konferencji prasowej z okazji jubileuszu programu dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) - Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

Na przestrzeni ostatnich 18 lat liczba studentów z Polski, którzy decydują się na edukacyjny wyjazd w ramach Erasmusa wzrosła ponad dziesięciokrotnie: z 1,4 tys. do ponad 14 tys. wyjeżdżających każdego roku na stypendium. Jeszcze dynamiczniej rosła liczba studentów przyjeżdżających do Polski: w 1998 r., Polskę wybrało zaledwie 220 osób. Obecnie liczba studiujących w kraju obcokrajowców jest 50-krotnie większa i przekroczyła już 12 tys. rocznie.

"Z jednej strony, kiedy patrzymy na budżet i ilość studentów, to może się wydawać imponujące. (...) Jeśli spojrzymy na to bardziej globalnie, to w każdym kraju liczba studentów, którzy uczestniczą każdego roku w tych wymianach to około kilka procent całej populacji studenckiej" - zaznaczył dr Poszytek.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński ocenił, że wpływ Erasmusa na polski system szkolnictwa wyższego jest niezwykle wysoki. Zaznaczył jednocześnie, że program ten jest jednym z istotnych elementów służących realizacji tzw. strategii Gowina.

"Jednym z głównych elementów jest mobilność, nie tylko studentów, ale też pracowników naukowych. Studenci chętniej wyjeżdżają za granicę niż nasi wykładowcy i pracownicy naukowi. Potrzebujemy także wymiany kadry naukowej, aby się uczyć kultury organizacyjnej, ale także by prowadzić wspólne projekty badawcze, budować sieci kompetencji" - mówił Dardziński.

Pracownicy polskich uczelni na zagraniczne stypendia, w ramach programu Erasmus, mogą wyjeżdżać od 2000 r. Z tej możliwości skorzystało do tej pory ponad 60 tys. polskich naukowców. Swoją wiedzę i kluczowe kompetencje najchętniej rozwijają na uczelniach niemieckich i hiszpańskich.

"Wiemy, że wyjazd na Erasmusa rzeczywiście zmienia ludzkie losy, przygotowuje do rynku pracy. To przede wszystkim rozwijanie kompetencji miękkich, umiejętności pracy w grupie, komunikowania się. Te kompetencje są coraz ważniejsze na rynku pracy. Do tego dochodzi znajomość języków obcych, możliwość nawiązania kontaktów" - wyliczał dr Paweł Poszytek.

Jeszcze w tym miesiącu rusza projekt „Erasmus+ Bus”, w ramach którego eksperci Narodowej Agencji Programu Erasmus+ będą podróżować po Polsce, informując o ofercie obejmującej wszystkie sektory programu Erasmus+ i pokazując przykłady dobrych praktyk w ramach projektu. Ponadto FRSE w 2017 roku planuje nawiązać współpracę z naukowcami oraz przedstawicielami instytutów badawczych i przeprowadzić badania nad wpływem programów Erasmus oraz Erasmus+ na życie i karierę młodych osób.Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->