leczenieRozpoczęcie studiów to czas nowości. Pierwszoroczni wyprowadzają się nowego miasta, wynajmują nowy pokój, poznają nowych znajomych. Takie doświadczenia mogą być trudne dla niektórych, ale nie wolno tracić głowy. Jedną z formalności, które trzeba dopełnić dotyczy zmiany lekarza pierwszego kontaktu. Jak to zrobić i jakie są podstawowe zasady?


Czy każdemu studentowi przysługują świadczenia lekarskie?

Zgodnie z przepisami, każdej osobie studiującej, która nie ukończyła 26 roku życia, przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Osoby studiujące, które nie pracują mogą korzystać z ubezpieczenia rodziców. W tym celu rodzice powinni zgłosić studenta jako członka rodziny do ZUSu. To samo prawo dotyczy również studentów, którzy podjęli pracę w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jeśli w czasie studiów dostaniesz umowę o prace to firma zgłasza Cię do ubezpieczenia.

„Co mam zrobić, jeśli się rozchoruję?”

Zaczynasz studia wraz z początkiem jesieni, w tym czasie łatwo o przeziębienie – wystarczy jedna podróż komunikacją miejską obok niewłaściwej osoby. Podróżowanie do rodzinnego miasta oddalonego o kilkadziesiąt, a czasem kilkaset kilometrów w czasie choroby nie należy do najlepszych pomysłów. Dlatego obok podbicia legitymacji studenckiej i wpłacenia opłaty rocznej do biblioteki, zaplanuj wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w nowym mieście. W tym celu należy wybrać jedną z przychodni i złożyć odpowiednią deklaracje. Jednocześnie możesz być zapisany tylko do jednego lekarza. Oznacza to, że automatycznie zostaniesz wykreślony jako pacjent u wcześniejszego lekarza rodzinnego. Bez obaw - zmiany możesz dokonać w ciągu roku do trzech razy bezpłatnie, czwarta deklaracja kosztuje już 80 zł.

- Osobom studiującym poza miejscem stałego zamieszkania, które przebywają w domu tylko w weekendy oraz dni świąteczne zaleca się złożenie deklaracji w mieście, w którym podjęły naukę na uczelni wyższe - informuje rzecznik praw pacjenta.

Nawet jeśli rozchorujesz się przed złożeniem deklaracji, możesz skorzystać z konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Takie przypadki dotyczą jednak tylko nagłego pogorszenia zdrowia, a oceny dokonuje lekarz. Jeśli nie uda Ci się dostać do lekarza rodzinnego, sprawdź ośrodki tzw. pomocy doraźnej. Są to przychodnie, które przyjmują pacjentów codziennie w godzinach popołudniowych i nocnych (nawet w weekendy i święta). Z pomocy doraźnej może skorzystać każdy ubezpieczony, niezależnie od miejsca zamieszkania.
doctor 1228627 1280

A co ze specjalistyczną opieką?

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzem specjalistą, musisz otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wyjątki stanowią wizyty u:
  • ginekologa,
  • położnika,
  • onkologa,
  • psychiatry,
  • wenerologa.

Warto więc przepisać się do lekarza pierwszego kontaktu już na początku roku akademickiego. Lekarz rodzinny wystawia również skierowania na niezbędne badania diagnostyczne.

Źródło: bpp.gov.pl, rp.pl
Tags: zdrowie

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->