Site logo

Przychodzi student do lekarza, czyli o świadczeniach zdrowotnych

Rozpoczęcie studiów to czas nowości. Pierwszoroczni wyprowadzają się nowego miasta, wynajmują nowy pokój, poznają nowych znajomych. Takie doświadczenia mogą być trudne dla niektórych, ale nie wolno tracić głowy. Jedną z formalności, które trzeba dopełnić dotyczy zmiany lekarza pierwszego kontaktu. Jak to zrobić i jakie są podstawowe zasady?

Czy każdemu studentowi przysługują świadczenia lekarskie?

Zgodnie z przepisami, każdej osobie studiującej, która nie ukończyła 26 roku życia, przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Osoby studiujące, które nie pracują mogą korzystać z ubezpieczenia rodziców. W tym celu rodzice powinni zgłosić studenta jako członka rodziny do ZUSu. To samo prawo dotyczy również studentów, którzy podjęli pracę w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jeśli w czasie studiów dostaniesz umowę o prace to firma zgłasza Cię do ubezpieczenia.

„Co mam zrobić, jeśli się rozchoruję?”

Zaczynasz studia wraz z początkiem jesieni, w tym czasie łatwo o przeziębienie – wystarczy jedna podróż komunikacją miejską obok niewłaściwej osoby. Podróżowanie do rodzinnego miasta oddalonego o kilkadziesiąt, a czasem kilkaset kilometrów w czasie choroby nie należy do najlepszych pomysłów. Dlatego obok podbicia legitymacji studenckiej i wpłacenia opłaty rocznej do biblioteki, zaplanuj wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w nowym mieście. W tym celu należy wybrać jedną z przychodni i złożyć odpowiednią deklaracje. Jednocześnie możesz być zapisany tylko do jednego lekarza. Oznacza to, że automatycznie zostaniesz wykreślony jako pacjent u wcześniejszego lekarza rodzinnego. Bez obaw – zmiany możesz dokonać w ciągu roku do trzech razy bezpłatnie, czwarta deklaracja kosztuje już 80 zł.

– Osobom studiującym poza miejscem stałego zamieszkania, które przebywają w domu tylko w weekendy oraz dni świąteczne zaleca się złożenie deklaracji w mieście, w którym podjęły naukę na uczelni wyższe – informuje rzecznik praw pacjenta.

Nawet jeśli rozchorujesz się przed złożeniem deklaracji, możesz skorzystać z konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Takie przypadki dotyczą jednak tylko nagłego pogorszenia zdrowia, a oceny dokonuje lekarz. Jeśli nie uda Ci się dostać do lekarza rodzinnego, sprawdź ośrodki tzw. pomocy doraźnej. Są to przychodnie, które przyjmują pacjentów codziennie w godzinach popołudniowych i nocnych (nawet w weekendy i święta). Z pomocy doraźnej może skorzystać każdy ubezpieczony, niezależnie od miejsca zamieszkania.

A co ze specjalistyczną opieką?

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzem specjalistą, musisz otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wyjątki stanowią wizyty u:

  • ginekologa,
  • położnika,
  • onkologa,
  • psychiatry,
  • wenerologa.

Warto więc przepisać się do lekarza pierwszego kontaktu już na początku roku akademickiego. Lekarz rodzinny wystawia również skierowania na niezbędne badania diagnostyczne.

Źródło: bpp.gov.pl, rp.pl

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Uwaga, plagiat!

Plagiat na polskich uczelniach stał się zjawiskiem niezwykle popularnym. Według różnych szacunków, w co najmniej 1/3 wszystkich prac dyplomowych naruszone zostają normy etyczne i prawa

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję