hand 895592 640Przed Wami ostatni tydzień wolności przed rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017. Dla niektórych będzie to początek przygody ze studiami, a dla niektórych starych wyjadaczy – kolejna odsłona życia studenckiego. Niezależnie, czy dopiero zaczynasz czy kontynuujesz naukę, zapoznaj się z kilkoma radami, które pomogą Ci dobrze rozpocząć nowy, zbliżający się rok akademicki.


Formalności przede wszystkim!

Zaplanuj załatwienie wszelkich formalności już na początku semestru. Dotyczy to przede wszystkim obowiązkowych zapisów na zajęcia w systemie USOS, przedłużenia ważności legitymacji studenckiej. Do podobnych obowiązków można zaliczyć również:
  • obowiązkowe szkolenia BHP
  • uiszczenie opłaty rocznej za korzystanie z biblioteki.

Lepiej załatwić wszystkie formalności wcześniej niż robić wszystko na ostatnią chwilę. Początek semestru to czas na składanie najróżniejszych wniosków do dziekana. Jeśli planujesz skorzystać z możliwości, jaką daje Indywidualna Organizacja Studiów czy złożyć wniosek o stypendium socjalne lub naukowe – początek października to najlepszy czas!
road 1668916 1280

Staw się na wszystkich zajęciach organizacyjnych

Choć zajęcia organizacyjne uchodzą za nudne, warto się na nich pojawić. Dzięki temu z pierwszej ręki dowiesz się, jakie są warunki zaliczenia poszczególnych przedmiotów. Na pierwszych zajęciach dostaniesz również sylabus i listę obowiązującej literatury. To dobry początek! Nie będziesz musiał prosić kolegów i koleżanek z grupy o materiały pod koniec semestru, kiedy będziesz się przygotowywać do zaliczeń i egzaminów przed sesją. Poza tym, obecność na zajęciach organizacyjnych może zaprocentować w przyszłości w oczach wykładowcy czy ćwiczeniowca. Jeśli zapisy na zajęcia odbywają się na Twojej uczelni za pośrednictwem systemu USOS, możesz również w ciągu kilku tygodni zmienić grupę zajęciową. Już na spotkaniu organizacyjnym uświadomisz sobie, czy chcesz mieć zajęcia z konkretnym profesorem czy doktorem przez resztę semestru.


Pamiętaj o pracy dyplomowej

Jeśli jesteś studentem ostatnich lat studiów pierwszego lub drugiego stopnia, pamiętaj o swojej pracy dyplomowej. Skontaktuj się ze swoim promotorem, ustal plan działań na najbliższy semestr. To pozwoli na lepszą organizację przy pisaniu pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej. Pamiętaj o „powakacyjnej spowiedzi” u swojego opiekuna: jeśli w trakcie wakacji miałeś do przygotowania konspekt kolejnego rozdziału czy poprawę tekstu, koniecznie zaprezentuj efekty swojej pracy! Nie ukrywaj się przed promotorem przez kolejne pół semestru, bo takie postępowanie niczego dobrego nie przyniesie.


I na koniec: dobrze rozpocznij nowy semestr!

Najlepsze imprezy i spotkania dla studentów odbywają się zawsze na początku każdego semestru! Większość studentów starszych roczników o tym wie, ale warto uświadomić to „świeżakom”, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiowaniem. W październiku zawsze organizowane są otrzęsiny każdego z wydziałów i inne integracyjne wydarzenia. Jeśli jesteś urodzonym przywódcą i organizatorem, na początku nowego roku akademickiego najczęściej odbywają się wybory do samorządu studenckiego. Październik to też dobry czas na zapisanie się do najróżniejszych kół studenckich. Na początku semestru warto również zawrzeć nowe znajomości, które pozwolą Wam łatwiej poradzić sobie przed sesją zimową i prowadzić ciekawe życie towarzyskie. Powodzenia!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->