belferKilka dni temu wraz z Akademią Belfra doradzaliśmy Wam w kwestii wyboru promotora. Po statystykach widzimy, że temat bardzo Was zainteresował, dlatego zdecydowaliśmy się go pogłębić w bardziej... wyrafinowany sposób. Otóż, jak słusznie zauważył Belfer, każdy promotor jest punktem w układzie współrzędnych, z których pierwsza oś określa stopień “czepialstwa”, a druga konsekwencję w przestrzeganiu terminów. Włos się człowiekowi jeży na głowie, kiedy uświadomi sobie, jak prawdziwa jest wiedza zawarta na poniższej planszy.

Analiza Efektywności Pracy

Hardkorowa skuteczność - promotor jak terminator

Pierwsza ćwiartka wykresu (x>0, y>0) to jednocześnie sytuacja niekomfortowa, jak i bezpieczna. Niekomfortowa, bo opiekun czepia się niemiłosiernie każdego znaku interpunkcyjnego i słówka, a bezpieczna, bo “doczłapiecie” się do absolutoryjnej mety na czas. Z nadszarpniętym zdrowiem, ale w terminie. Lekarstwem na dojście do porozumienia z promotorami tego typu są:
  • rozpoznanie ich upodobań naukowych,
  • nieustanne eksperymenty intelektualne w stylu “co by na to powiedział(a) Pan(i) Promotor”,
  • czytanie duuużo dodatkowej literaturki, żeby móc forsować swoje pomysły.

To dobry trening życia, uważajcie tylko, żeby nie zgubić podmiotowości i indywidualizmu. Wysoka jakość (w jedynym słusznym rozumieniu promotora rzecz jasna) gwarantowana.

Przeczytaj poprzedni artykuł z cyklu, żeby odszukać właśnie takiego promotora.

Wszystko przejdzie - ważne, że zdane

Druga ćwiartka wykresu (x<0, y>0) to sytuacja idealna dla tych, którzy przyzwyczaili się zaliczać wszystko po linii najmniejszego oporu. Z jednej strony promotorzy tego typu wymuszają u studenta dyscyplinę, z drugiej łykają wszystko jak młode pelikany, bez zbytniego integrowania w treść. Osobowość służbisty u promotorów przy jednoczesnym lekceważeniu pracy studenta to dość częsta przypadłość. W takim środowisku odnajdą się głównie ci, którzy nie potrzebują uwag merytorycznych, a promotor jest im potrzebny do tego, żeby wystawić lakoniczną recenzję i zostawić autograf na stronie tytułowej egzemplarza przeznaczonego do teczki osobowej z dziekanatu. Pośrednia jakość pracy i dyplom z byle jaką notą jak w banku.
businessmen 152572 1280

Seminarium niepewności - ani na czas, ani dobrze

Trzecia ćwiartka wykresu (x<0, y<0) to istny koszmar studenta. Mimo wszystko, nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien wybierać promotorów tak chaotycznych, niezorganizowanych i - co tu dużo mówić - pozbawionych kultury osobistej i etosu pracy naukowca. Umówicie się z takim na konkretny dzień, a on zapomni i nie przyjdzie. Spotkacie go na korytarzu, a on nie skojarzy twarzy z tematem, o którym piszeszecie. Zasypiecie go mailami, a on na kolejnym spotkaniu, z rozbrajającym uśmiechem poinformuje o niedawnej awarii komutera. Na początku będzie fajnie i śmiesznie, ale zapomnijcie o obronie w terminie. Jeśli nie weźmiecie spraw w swoje ręce i nie załatwicie WSZYSTKIEGO sami, pozostaniecie rozczarowanymi absolwentami bez dyplomu.

Nerwowa atmosfera - obrona po terminie, na 5

Czwartka ćwiartka wykresu (x>0, y<0) to domena wiecznie zabieganych, zarobionych promotorów, którzy są skrupulatni i znają się na swojej robocie, ale trzeba ich szukać pod każdym uczelnianym kamyczkiem. Wieczne rozjazdy, własne firmy, sprawy prywatne, wywiady w prasie i telewizji. No nie jest łatwo. Taki los czeka przeważnie tych, którzy na swoich promotorów wybierają akademickie gwiazdy, które na uniwerku można złapać w przerwie między trasami (koncertowymi). Jest inspirująco, jest fachowo i kompetentnie, ale musicie liczyć się ze sporadycznym całowaniem klamki i ustawicznie “rozgrzebaną” rozprawą magisterską. W takim przypadku to Wasza samodyscyplina staje się sprawą kluczową. Jeśli nie zależy Wam na szybkiej obronie w pierwszym możliwym terminie, możecie wybrać naukowego celebrytę! Może pozwoli to na nawiązanie ciekawych znajomości...?

Tak wygląda praktyka życia akademickiego, czy nam się ona podoba czy nie, przekazujemy Wam jej folklor w pełnej krasie. Dlatego tak ważne jest zasięgnięcie języka u starszych studentów, a nie tylko pobieżne przejrzenie tematyki, którą zajmują się wytypowany przez Was naukowcy.

Materiały wideo dla studentów znajdziesz w Akademii Belfra.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->