Dlaczego łączenie studiów i pracy jest korzystne?Praca w trakcie studiów to już w zasadzie codzienność i nie mamy tutaj na myśli wyłącznie obowiązkowych praktyk letnich czy staży. Stundenci decydują się na pracę zarobkową i to nie tylko Ci, którzy uczęszczają na zajęcia w trybie zaocznym. Praca dorywcza czy na pół etatu w czasie studiów to bowiem niepowtarzalna okazja na zdobycie cennego doświadczenia, które przyda się po studiach, nawet jeśli nie będzie to praca w zawodzie. Pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na CV absolwenta, który posiada nawet niewielki staż pracy. Świadczy to o tym, że kandydat wie, jak pracować w grupie, zna już zasady obsługi klienta i nabył inne umiejętności miękkie. A to procentuje w przyszłości!

Umiejętności, których nie nauczą Cię na studiach!

Praca może nauczyć więcej, niż myślisz. Dzięki pierwszej, nawet dorywczej pracy będziesz potrafił organizować swój czas przy wykonywaniu obowiązków, rozmawiać otwarcie z klientami czy współpracownikami, bronić swoich racji i przedstawiać argumenty. Nie każde studia wspierają rozwój umiejętności interpersonalnych, dlatego to praca właśnie uczy, jak obchodzić się z człowiekiemw codziennym życiu. Z pewnością nauczysz się słuchać i dowiesz się, w jaki sposób budować przekaz, aby być każdy Cie wysłuchał. Pamiętasz tę koleżankę z roku, za którą nie przepadasz? Praca uczy również, w jaki sposób spędzać kilka godzin dziennie z osobami, z którymi niekoniecznie lubisz rozmawiać!

Doświadczenie – zainwestuj na przyszłość

Jak sądzisz, czy absolwent z pustym CV i samymi piątkami w indeksie ma większe szanse niż dobry lub nawet przeciętny student z doświadczeniem w pracy? W większości przypadków, studenci z doświadczeniem mają większe szanse na lepsze zatrudnienie zaraz po studiach. Wynika to najczęściej z tego, że takie osoby wiedzą już przynajmniej, w jaki sposób współpracować z innymi – a właśnie takie umiejętności doceniają pracodawcy u młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają. Osoba, która już pracowała wie, że punktualność czy dobra komunikacja są ważne w każdej pracy. Nie jest też powiedziane, że od razu nie znajdziesz zatrudnienia, które będzie pośrednio lub bezpośrednio związane z Twoimi studiami.

Własne pieniądze

Podobno w dobrej pracy człowiek się rozwija, a w złej zarabia pieniądze. Warto jednak na pracę dorywczą spojrzeć jak kolejne doświadczenie, przystanek, na którym możesz tylko zyskać. Nikt nie powiedział, że do końca życia będziesz pracować w kawiarni czy punkcie ksero. Nawet jeśli Twoja pierwsza praca nie będzie kreatywna, zawsze zarobisz własne pieniądze, które będziesz mógł rozdysponować według własnych potrzeb. Wakacyjny wyjazd, nowy komputer albo po prostu dodatkowe środki na wyjścia ze znajomymi? Decyzja należy do Ciebie. Pewna samodzielność, nawet niepełna ma swoje plusy.

Gdzie szukać?

Nie od razu Rzym zbudowano i nie od razu zostaniesz kierownikiem działu lub szefem projektu. Szukaj pracy w takim miejscu, w którym przyjmują studentów do pracy i przychylnie patrzą na niepełną dyspozycyjność. Najczęściej żacy składają swoje CV do:
  • kawiarni,
  • barów,
  • restauracji,
  • sklepów sieciowych,
  • supermarketów,
  • magazynów.

Sporo osób wybiera również pracę biurową oraz tzw. pracę na słuchawkach, czyli dobrze wszystkim znane "call center".

Sprawdź też: Jak znaleźć pracę na studiach?

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->