belferAmerykański socjolog Erving Goffman, bodaj najsławniejszy przedstawiciel podejścia zwanego interakcjonizmem symbolicznym, kilka dekad temu stworzył podwaliny teorii dramaturgicznej, która w dużym uproszczeniu zakłada, że każda interakcja międzyludzka ma charakter spektaklu. Uuuf, długie zdanie. Ludzie, zwani również aktorami społecznymi, odgrywają swoje role, żeby nieustannie wywierać dobre wrażenie i kreować spójny wizerunek. Budują odpowiednią fasadę, broniąc jednocześnie dostępu do kulis. 


Jedną z największych katastrof dla jednostki jest tzw. utrata twarzy: publiczne odsłonienie wspomnianego zaplecza, ukazanie niekompetencji, leniwych lub wyrachowanych postaw. 
Jak chronić swoją twarz i budować niezachwianą fasadę profesjonalizmu na zajęciach i w czasie egzaminów? Regularna nauka, częste powtórki, dodatkowe lektury...i coś jeszcze. Jest inny sposób, przeznaczony dla zawadiaków - korzystanie z systemu odpowiedzi opracowanego przez Akademię Belfra. W sposób łatwy i prosty możesz zabłysnąć: czy to na egzaminach czy ćwiczeniach.

Schemat jest dość prosty: aby w pełni wykorzystać możliwości naszej ściągi, wybierz jedną z cześci zdania z każdej kolumny. Dodaj je do siebie, przeczytaj na głos i zachwycaj się poziomem swojej elokwencji do woli.

belfer

Kiedy schemat się sprawdzi?

Odpowiedziałaś lub odpowiedziałeś już na wszystkie pytania na egzaminie, ale nie masz pomysłu jak ugryźć to ostatnie, najbardziej dziwaczne? Spraw, aby egzaminator sam zwątpił w jego zasadność, kwestionując możliwości poznawcze człowieka etc. Na przykład tak:

W książce, która była zadana jako lektura można wyczytać, że epistemologia nie pozwalając jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii, współtworzy najbardziej doniosły korpus pytań o istotę i znaczenie współczesnych podejść powiązanych z analizą dyskursu.

Na studiach, szczególnie humanistycznych czy społecznych, pisze się dużo, często i gęsto. Nie zawsze słowa będą sfruwały na kartki czy od programów edytujących tekst łatwo i przyjemnie. To co, może jakieś okrągłe zdanko rodem z Akademii Belfra?

W badaniach ilościowych problem ten przedstawia się niezwykle interesująco, dlatego bardzo wysoki status ontyczny sprawia, że nie można pominąć także rozstrzygnięć, które były owocem refleksji już w wiekach średnich.

Największa zmora konwersatoriów? Czytanie tekstów. Nie łudźmy się, nie zawsze wszyscy będą wiedzieli jaki temat omawiamy. Wtedy do walki musi stanąć sumienny i odważny śmiałek, który podźwignie grupę. Reszta może próbować mu pomóc, stosując następujące dopowiedzenia:

To bardzo istotny problem, cieszę się, że Pan Doktor o to pyta, ponieważ wskazana przez Pana Doktora problematyka stanowi znaczną wartość w procesie krystalizowania się idei dopiero zarysowujących się przed uczonymi z ośrodków madagaskarskich widnokręgów badawczych.
Można? Można!

Czy na schemat Belfra nie ma mocnych?

Dobra, pośmialiśmy się, pośmialiśmy, ale żarty na bok. Znajomością świetnych regułek można poszpanować przed zaliczeniami, ale do udanego przejścia przez egzaminy lub napisania wartościowej pracy to może nie wystarczyć. Warto pomyśleć o wszystkich klasycznych metodach w rodzaju: odwiedzania bibliotek, opanowywania bieżącego materiału czy starannego przeglądania notatek z kubkiem ciepłej herbaty na podorędziu. Naszą ściagę potraktuj jak inspirację, pomyśl jak dobrze się zaprezentować, aby Twoja wypowiedź była płynna i dobrze się jej słuchało, a odpowiedź na egzaminie pisemnym prezentowała najwyższy możliwy poziom.

.be">
.be

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->