Site logo

Indywidualny Tok Studiów, czyli korzystają najlepsi

Czy wiedzieliście, że ciężka praca w czasie studiów może przynieść korzyści jeszcze przed obroną pracy magisterskiej? Jeśli możecie pochwalić się dobrą średnią oraz dodatkowymi osiągnięciami naukowymi, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o Indywidualny Tok Studiów. Dla kogo ITS to duża szansa?

Co to jest?

W ramach ITSu student indywidualnie ustala plan zajęć zgodnie z własnymi zainteresowaniami. To wielka szansa na zdobycie ukierunkowanego wykształcenia, szczególnie jeśli studiuje się na kierunkach interdyscyplinarnych. ITS jest programem ogólnym, dostępnym dla studentów Uniwersytetów i wyższych uczelni technicznych w całej Polsce. Na niektórych uczelniach ITS jest uznawany za elitarny program, szczególnie na takich kierunkach jak lekarski czy kierunki techniczne, gdzie praktyka jest niezwykle istotna. Studenci, którzy indywidualnie ustalają swój plan mogą połączyć studiowanie i pracę naukową jeszcze podczas studiowania.

Jak działa?

Przed ubieganiem się o Indywidualny Tok Studiów należy wybrać opiekuna naukowego (o stopniu przynajmniej doktora), który będzie nadzorował realizację efektów kształcenia studenta na poszczególnych semestrach. Opiekun naukowy pomaga również w wyborze zajęć obowiązkowych i fakultatywnych oraz zatwierdza plan na każdy semestr w roku akademickim. Należy pamiętać o tym, że plan przygotowywany z porozumieniu z opiekunem musi spełniać wymagania efektów kształcenia. Student powinien skończyć każdy z etapów w terminie oraz przede wszystkim – uzyskać wymagane punkty ECTS na semestr.

Kto może składać wniosek?

Nie należy mylić IOSa z ITSem. Indywidualny Tok Studiów jest przeznaczony dla studentów wybitnych, którzy mogą się pochwalić naprawdę wysoką średnią i to na samym początku swojej edukacji. Studenci studiów licencjackich, inżynierskich lub jednolitych magisterskich mogą składać wymagany wniosek do dziekana po pierwszym roku studiów. W przypadku dwuletnich studiów magisterskich – o ITS można się ubiegać już po pierwszym semestrze. Jednym z warunków są dobre oceny z egzaminów końcowych oraz ćwiczeń. Każda uczelnia ma swoje wymagania, najczęściej jest to próg średniej od 4,5 i w górę.
Ostateczną decyzję podejmuje dziekan uczelni, warto również dołączyć:

  • udokumentowanie udziału w konferencjach
  • własne publikacje.

Jak składać wniosek?

Indywidualny Tok Studiów jest przyznawany na cały rok akademicki. Wniosek o przyznanie ITSu należy złożyć przed rozpoczęciem semestru, każda z uczelni ma własne wymagania, ale najczęściej jest to około dwóch tygodni. Należy również dołączyć projekt programu kształcenia oraz proponowany plan studiów. Przed złożeniem wniosku warto również wybrać opiekuna. W tym calu najlepiej porozmawiać z wybranym prowadzącym, aby otrzymać wstępną zgodę. Indywidualny Tok Studiów można odnawiać, co łączy się z ponownym składaniem wniosku mniej więcej miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego. W czasie przerwy między semestrami, student ma obowiązek przygotować plan zajęć, który przedstawia opiekunowi.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia w dobrym kierunku

Myślisz, że wybór kierunku studiów jest kwestią marginalną, która nie będzie mieć wpływu na Twoją karierę zawodową za kilka lat? Niestety, Twoje wyobrażenia mijają się

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję