studenci1W ramach programu MOST studenci i doktoranci prawie trzydziestu polskich uniwersytetów mogą studiować przez jeden semestr lub cały rok akademicki na dwudziestu uczelniach w całej Polsce. MOST powstał kilkanaście lat temu i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak Erasmus. Dlaczego warto wziąć udział w programie MOST? Jakie są plusy i minusy wyjazdu do innego miasta w trakcie studiów oraz jakie warunki należy spełnić?

Czym jest program MOST?

Program MOST powstał w 1999 roku i pozwala na realizację części programu studiów w ramach jednego kierunku na innej uczelni w Polsce. Z możliwości wyjazdu mogą skorzystać studenci pierwszego stopnia oraz studiów magisterskich, którzy ukończyli kolejno pierwszy rok lub pierwszy semestr. Na MOST do innego miasta mogą również wyjechać doktoranci, jeśli złożą odpowiednie dokumenty oraz otrzymają pozwolenie promotora. Most jest programem, w ramach którego realizowany jest zbliżony program studiów, co oznacza, że nie można rozpocząć nauki na kierunku zarządzanie, studiując fizykę.

Jakie warunki należy spełnić?

W ciągu roku akademickiego odbywają się dwie edycje programu: na semestr zimowy oraz letni. Aby w ogóle składać dokumenty, należy zaliczyć poprzedni semestr lub rok akademicki. Rekrutacja na semestr zimowy trwa zawsze od 15 kwietnia do 15 maja. Rekrutacja na semestr letni od 31 października do 30 listopada. Aby dostać się na program należy m.in.:
  • zarejestrować się w systemie elektronicznym,
  • złożyć odpowiedni wniosek w dziekanacie uczelni.


Porozumienie o programie zajęć?

Warto dostarczyć również o list motywacyjny, szczególnie jeśli chętnych osób jest więcej, niż miejsc. Jeśli dany kierunek lub uczelnia cieszy się szczególnym zainteresowaniem, o przyjęciu decyduje wysokość średniej ocen z poprzedniego semestru lub roku akademickiego. Ważnym elementem jest również wcześniej sporządzane porozumienie o programie zajęć, który zawiera listę realizowanych przedmiotów oraz przewidywaną ilość zdobytych punktów ECTS. Porozumienie należy przygotować po zakwalifikowaniu się na MOST. W czasie wyjazdu do innego miasta, student dalej realizuje program studiów, dlatego program obowiązujący w czasie wymiany powinien być jak najbardziej zbliżony do obowiązującego na macierzystej uczelni.


Same plusy?

Z pewnością warto, bo wiąże się to z wyjazdem do nowego miejsca, nowymi znajomościami. Program MOST cieszy się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród studentów pierwszych lat. Należy jednak pamiętać, że wyjazd na pół roku lub cały rok akademicki wiążę się z pewnymi konsekwencjami. Jedną z przeszkód są różnice w programach realizowanych na uczelni macierzystej i uczelni, którą wybiera student. Po powrocie może się okazać, że student musi nadrobić różnice programowe, realizując przedmioty z poprzedniego semestru lub roku. Należy więc dobrze przygotować porozumienie programu studiów, aby nie trzeba było zbierać ECTSów później. Warto skorzystać z pomocy koordynatora lub starszych kolegów i koleżanek, którzy z korzystali z MOSTU.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->