buzkaDrugi tydzień sierpnia za pasem, ale studentom zostały jeszcze prawie dwa miesiące luzu. Jeśli czujesz, że do tej pory czegoś Ci brakowało, przyjrzyj się naszemu pięcioskładnikowemu, idealnie zbalansowanemu modelowi zdrowych wakacji. Może da się jeszcze jakoś “uratować sytuację”? Uwaga: artykuł przyda się również licealistom!


Coś dla ducha

Każda z powyższych aktywności w zasadzie jest równie istotna co pozostałe, choć nieprzypadkowo w centrum umieściliśmy aktywność duchową, odpowiadającą za naszą motywację do działania i rozwoju, chęci do życia i poznawania nowych rzeczy, kreatywność, a także siły twórcze. Jeden ładuje swoje duchowe akumulatory przez kontakt z sacrum, drugi potrzebuje intrygującej lektury, trzeci natomiast skrobie sobie poezję. Pisałeś kiedyś wiersze dla relaksu, Drogi Czytelniku? Fajna rzecz, to jak budować z klocków BEZ klocków.

Zadbaj o swoje ciało

W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego nie zapominaj o ruchu i aktywności fizycznej. Nasze ciała to ni mniej, ni więcej tylko organiczne machiny, które niezbyt dobrze reagują na zaśniedziałe trybiki. Bieganie, jazda na rowerze czy domowe ćwiczenia wyzwalają w naszym organizmie endorfiny odpowiadające (między innymi) za dobre samopoczucie i pozytywny nastrój. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, rozejrzyj się za aerobowymi ćwiczeniami na kręgosłup, a gwarantujmy, że po kilku dniach poczujesz się dużo lepiej!

Czytaj, oglądaj, graj

Aktywność fizyczna da Ci również siłę, żeby podjąć aktywność intelektualną, będącą paliwem i bazą dla sfery duchowej. Może jest jakaś książka z obszaru Twoich studiów lub dziedziny zainteresowań, którą zawsze chciałeś przeczytać, a w roku szkolnym/akademickim nie było na to czasu? Jeśli nie, to w Internecie jest masa filmików, w których ludzie sukcesu pokroju Billa Gatesa polecają interesujące lektury (na przykład tutaj). Z pewnością są to pozycje nietuzinkowe, poszerzające horyzonty. Jeśli wolisz seriale, filmy lub gry wideo - nie ma problemu. Byle nie młócić w kółko tego samego.

Rozwijaj się

Chwilowe zawieszenie trudów edukacji to również dobra okazja do stawiania pierwszych kroków na rynku pracy. Druga połowa wakacji to może średni czas na szukanie stażów i praktyk (te rzeczy najlepiej załatwiać w kwietniu bądź maju), ale nawet teraz da się znaleźć kilka fajnych opcji (tak, sprawdziliśmy to!). Aktywność zawodowa w czasie wakacji to temat wielokrotnie poruszany na naszych portalach i w filmach (na przykład tutaj czy tutaj), dlatego nie będziemy się teraz o tym zbytnio rozpisywać. Byle tylko unikać bezpłatnych praktyk i staży. Jeśli jesteś w czymś dobry, nie wykonuj pracy całkowicie za friko. Dlaczego?

Nie żyj w pojedynkę

Bo, Drogi Czytelniku, będziesz potrzebował funduszy na aktywność towarzyską, która jest niemal konieczna dla odreagowywania stresów związanych z aktywnością zawodową. Naturalna kolej rzeczy. Lody, knajpka, chłodne napoje, wyprawka na wakacyjny wyjazd - nie ma nic za darmo. A nowe doznania i wrażenia zapewnią dodatkową stymulację życia duchowego. Praca dorywcza, praktyka lub dowolny program stażowy są również świetną okazją do poznawania nowych ludzi, z którymi być może połączą Was więzi przyjaźni lub nawet bliższe relacje. Kto wie?Widzicie jakie to proste? Czy przekonaliśmy Was, że wszystkie wymienione sfery aktywności ludzkiej są ze sobą ściśle powiązane? Znalezienie czasu na rozwijanie każdej z nich jest niemałym wyzwaniem, ale mniej więcej na tym polega życie. Przynajmniej dopóki nie będziecie mieli własnych dzieci. Wtedy czasu nie będzie już praktycznie na nic...
Tags: poradnik

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->