Site logo

Poradnik: jak znaleźć pracę na studiach?

Wielu studentów decyduje się na połączenie studiów stacjonarnych z pracą dorywczą. To rozwiązanie może okazać się oczywiście niezwykle pomocne w przyszłej karierze zawodowej, ale sama chęć podjęcia pracy to niestety za mało. Trzeba bowiem wiedzieć jak przygotować się do poszukiwania pracy, gdzie szukać najlepszych ofert i jak wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jak zatem zabrać się do tego trudnego zadania?

Jak przygotować się do szukania pracy?

Poszukiwania pracy należy oczywiście rozpocząć od napisania dobrego życiorysu. Problem polega na tym, że dobre CV zapełnione jest informacjami na temat doświadczenia zawodowego, którego studenci zwykle nie posiadają – dominują prace sezonowe i dorywcze lub staże odbyte w miesiącach wakacyjnych. Nie należy się jednak tym aspektem zbytnio przejmować, w końcu studenci nie aplikują na stanowiska kierownicze, w których wieloletnie doświadczenie branżowe jest absolutnym minimum. Każdy rodzaj aktywności zawodowej można bowiem przekuć w zaletę i pokazać pracodawcy, że potrafimy zorganizować sobie czas, jesteśmy kreatywni i nie czekamy na przysłowiową „gwiazdkę z nieba”. Oczywiście nie liczy się tylko to, jakie informacje zamieścimy w CV, ale też sposób, w jaki to zrobimy. Źle skonstruowany życiorys praktycznie od razu skreśla nas w oczach pracodawcy czy rekrutera, który najczęściej ma raptem kilka minut na to, żeby ocenić naszą przydatność do pracy na danym stanowisku. Niestety, słynna maksyma „jak Cię widzą, tak Cię piszą” jest tutaj stosowana każdego dnia i nie sposób przed nią uciec. Należy zatem pamiętać, że dobrze przygotowane CV to podstawa w poszukiwaniu pracy nie tylko w czasie studiów, ale również po ich zakończeniu.

Polecamy także: Zawody przyszłości, czyli jak będzie wyglądał rynek za kilka i kilkanaście lat…

Gdzie szukać pracy?

Skoro pobieżnie omówiliśmy aspekt CV, to możemy przejść do dalszego kroku, czyli aktywnego poszukiwania pracy. Nie liczyliście chyba, że oferty same zaczną do Was spływać, prawda? Podstawowe narzędzie, ułatwiające szukanie pracy w XXI wieku, to oczywiście internet, bez którego nikt nie wyobraża już sobie normalnego życia. W sieci znajdziecie pokaźną liczbę portali z ogłoszeniami o pracę – polecamy szczególnie te największe, czyli: pracuj.pl i praca.pl.
Można także korzystać z bogatej bazy ogłoszeń opublikowanych na stronach poszczególnych uczelni – ich ilość nie dorównuje co prawda serwisom branżowym, ale na pewno da się tam odnaleźć kilka ciekawych ogłoszeń, które spełnią Wasza wymagania.

W poszukiwaniu pracy możecie zastosować również bardziej tradycyjne metody, czyli wybrać się osobiście do firm działających w okolicy Waszego miejsca zamieszkania, popytać wśród znajomych, itp. Często takie „staroświeckie poszukiwania” okazują się znacznie skuteczniejsze od rozsyłania swojego CV w internecie. Po pierwsze: możecie od razu porozmawiać z potencjalnym pracodawcą lub rekruterem i przekonać go do tego, że świetnie nadajecie się do danej pracy. Po drugie: nieświadomie rozwijacie swoje kompetencje miękkie, np. kreatywność, dynamizm działania i inicjatywę, a to pracodawcy bardzo cenią.

Sprawdź koniecznie: Staże i praktyki studenckie u największych pracodawców w Polsce (Philips, Amazon, Lidl, Deloite, Mars, Nestle, Imperial Tobacco itd.)

Mała rada: połączcie tradycyjne poszukiwanie pracy z zaletami, jakie daje Wam internet. Jak to zrobić? Wyszukujcie ciekawe ogłoszenia w sieci, a następnie zabierzcie ze sobą CV i wybierzcie się osobiście do siedziby firmy, której oferta Was zainteresowała. Do dyrektora zapewne Was nie wpuszczą, ale kto nie próbuje…

Jakich ofert pracy szukać?

Niestety, na tak postawione pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Pobieżna analiza ofert pracy dla studentów w serwisach ogłoszeniowych pozwoli nam się przekonać, że większość ogłoszeń ma charakter typowo dorywczy i odnosi się w głównej mierze do branży rozrywkowo-turystyczno-gastronomicznej. Studenci studiów stacjonarnych są także chętnie zatrudniani przy pracach magazynowych i inwentaryzacyjnych oraz w ośrodkach call-center, czyli na tzw. „słuchawkach”. Nie jest to oczywiście praca marzeń, ale pozwala zarobić zarówno trochę pieniędzy, rozwijać kompetencje miękkie, jak i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, które można śmiało wpisać do CV.

„Studiuję politologię, ale w czasie studiów musiałem dorabiać na call center. Po co mam wpisywać coś takiego do CV? Szukam pracy w mediach, gdzie moje wcześniejsze doświadczenia są praktycznie nic nie warte.”

Powyższy schemat myślenia przewija się bardzo często wśród młodych ludzi. Na szczęście jest on całkowicie nieprawdziwy. Praca w call center to nie tylko prowadzenie bezproduktywnych rozmów z klientami – to również rozwijanie Twojej komunikatywności, kreatywności i umiejętności radzenia sobie ze stresem. To kompetencje miękkie, które na współczesnym rynku pracy są niezwykle cenione przez pracodawców. Dlaczego zatem masz się ich wstydzić i nie pokazywać pracodawcom, że takowe posiadasz? Zapamiętaj: praca dorywcza, nawet pozornie niezwiązana z profilem studiów, jest Twoim głównym atutem zaraz po ukończeniu studiów i odebraniu dyplomu.
Pewną przewagą na rynku pracy mają studenci kierunków związanych z informatyką – mogą bowiem otrzymać ciekawe oferty współpracy (również w formie zdalnej) związane bezpośrednio z profilem ich edukacji akademickiej. Wielu potencjalnych pracodawców z branży IT pojawia się na wydziałowych targach pracy, gdzie poszukują zdolnych i wyróżniających się studentów, z którymi mogliby nawiązać dłuższą współpracę. Jeśli studiujesz zatem informatykę lub kierunek pokrewny, to rozejrzyj się za podobnym wydarzeniem na swojej uczelni lub przejrzyj ofertę lokalnych startup’ów – one najchętniej zatrudniają studentów posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Największym problemem, z jakim przyjdzie się Wam zmierzyć w trakcie poszukiwania pracy, będzie dyspozycyjność. Nie załamujcie się jednak pierwszymi niepowodzeniami – studenci i tak są dla pracodawców atrakcyjnymi pracownikami, gdyż nie trzeba odprowadzać za nich wysokich składek na ZUS. Prędzej czy później traficie na ofertę, która spełni Wasze oczekiwania.

Kilka słów na koniec…

Poszukiwanie pracy w trakcie studiów nie jest sprawą prostą, ale tego chyba nie musimy Wam szczególnie długo tłumaczyć, prawda? Natkniecie się na wiele problemów: począwszy od braku ciekawych ofert w najbliższej okolicy, poprzez niskie zarobki, a na wysokich wymaganiach pracodawców kończąc. Nie zrażajcie się jednak pierwszymi niepowodzeniami, gdyż cierpliwość jest nieodłącznym elementem szukania pracy w XXI wieku. Bądźcie wytrwali i dążcie do wcześniej obranego celu!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję