Co zrobić, gdy źle wybraliśmy studia? (film)Czasem w naszym życiu pojawia się moment, w którym uświadamiamy sobie, że wcześniej podjęta decyzja okazała się błędna lub dzisiaj postąpilibyśmy zupełnie inaczej. Podobne rozterki dotyczą także kwestii wyboru studiów, która często bywa nietrafiana lub podjęta pod wpływem osób trzecich. Co w takim wypadku można zrobić, żeby naprawić wcześniejszy błąd?

Wybór kierunku studiów i specjalności jest zadaniem niezwykle skomplikowanym. Kandydaci na studia bardzo często nie podejmują jednak ostatecznej decyzji samodzielnie i ulegają licznym podpowiedziom i namowom ze strony kolegów ze szkoły, rodziców i innych członków rodziny, którzy ten wybór mają już za sobą. Po kilku miesiącach nauki przychodzi jednak... rozczarowanie i rozgoryczenie, że wybrany kierunek nie spełnia naszych oczekiwań. Bywa również tak, że program kształcenia na danym kierunku jest bardzo wymagający – wiele osób może mieć w takim wypadku problemy z zaliczeniem poszczególnych zajęć. Co w takiej sytuacji można zrobić? Warto pomyśleć o zmianie kierunku lub nawet uczelni.

Zmiana kierunku studiów lub uczelni

Skoro już zdecydowaliśmy się rozpocząć proces zmiany kierunku studiów, to powinniśmy zajrzeć do regulaminu studiów. Znajdziemy w nim bowiem wszystkie, niezbędne informacje dotyczące wymagań, jakie należy bezwzględnie spełnić, żeby zostać przyjętym na dany wydział lub uczelnię.

Najczęściej powtarzającym się wymogiem, jaki stawiany jest przed kandydatami, jest konieczność zaliczenia na dotychczasowej uczelni minimum jednego semestru. Warto jednak podkreślić, że na wielu kierunkach inżynierskich i ścisłych wymagane jest pozytywne zaliczenie minimum dwóch semestrów. Najbardziej prestiżowe uczelnie stawiają jednak dodatkowe wymagania kandydatom, którzy przenoszą się z innych uczelni – standardem jest wymóg posiadania wysokiej średniej ocen z poprzedniego semestru lub restrykcje w kwestii dopuszczalnych różnic programowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na drugi aspekt, czyli różnice programowe. Władze uczelni mogą bowiem określić maksymalną liczbę zajęć, jakimi różni się jej program nauczania od tego, który obowiązuje na uczelni, z której dany kandydat się przenosi. W każdym przypadku decyzja o przyjęciu pozostaje w gestii dziekana danego wydziału. Wiele osób może jednak zmienić kierunek studiów lub specjalność w obrębie jednego wydziału danej uczelni. Procedura jest w takim przypadku zdecydowanie prostsza i szybsza: większość uczelni ma w swoich programach kształcenia na I roku studiów tzw. pakiet podstawowych przedmiotów. Ich zaliczenie rozwiązuje problem ewentualnych różnic programowych na poszczególnych kierunkach.

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat procedury zmiany kierunku studiów lub uczelni.


Co nam daje zmiana kierunku studiów?

Pozytywne przejście procedury zmiany kierunku studiów lub uczelni nie jest oczywiście zadaniem banalnie prostym, ale jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, to powinniśmy sobie poradzić ze wszystkimi przeszkodami, jakie mogą pojawić się na naszej drodze. Co można dzięki temu zyskać? Przede wszystkim cenny czas i możliwość ponownego wyboru kierunku, który będzie zarówno lepiej dopasowany do naszych indywidualnych oczekiwań i predyspozycji, jak również do sytuacji na rynku pracy.

Wiele osób uświadamia sobie popełniony błąd zbyt późno – często już po obronie pracy dyplomowej. Czy można wtedy jeszcze coś zrobić? Oczywiście, najważniejsze to się nie załamywać. Ukończenie kierunku, który z perspektywy czasu kompletnie nas nie interesuje, nie jest oczywiście niczym dobrym, ale zawsze należy wyciągnąć jakieś wnioski z takiej sytuacji. Czy zdobyta wiedza i umiejętności są kompletnie bezużyteczne? Jeśli nawet teraz tak uważasz, to skąd wiesz, co będziesz robił za kilkanaście lat? Może Twój kierunek nie był jednak totalnym nieporozumieniem?

Kilka słów na koniec

Identyfikacja trendów panujących na rynku pracy powinna być jednym z elementów branych pod uwagę przy dokonywaniu wyboru studiów. Nie słuchajcie głosów rodziców czy znajomych, którzy twierdzą, że Wasz wybór jest nietrafiony i powinniście wybrać coś zupełnie innego, żeby w przyszłości nie martwić się o pracę. Skoro dokonaliście wyboru i jest on zgodny z Waszymi zainteresowaniami i planami na przyszłość, to dlaczego macie z tego rezygnować? Ukończenie informatyki przez osobę, która kompletnie nie widzi się w pracy w branży IT jest niestety stratą czasu i sporej sumy pieniędzy. Najlepsza praca to taka, która jest zgodna z naszymi umiejętnościami i predyspozycjami. Czy chciałbyś codziennie wstawać do pracy z przekonaniem, że jej nienawidzisz?

Przeczytaj koniecznie: Zawody przyszłości, czyli jak będzie wyglądał rynek pracy za kilkanaście lat?

Na koniec mamy dla Was małą radę: jeśli źle wybraliście kierunek studiów, to nie oznacza to jeszcze końca świata – kierunek i uczelnię zawsze można bowiem zmienić. Gdy uświadomiliście sobie swój błąd już po ukończeniu studiów, to także nie jesteście na przegranej pozycji. Wiele uczelni umożliwia podjęcie studiów II stopnia na zupełnie innym kierunku studiów bez konieczności uzupełnienia różnic programowych. Uczelnie mają ponadto w ofercie studia podyplomowe, która pozwolą Wam na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności. Jak sami widzicie, możliwości jest całkiem sporo i tylko od Was zależy, jaką drogą wybierzecie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->