Student na wakacjach – lista żelaznych zasadJakich zachowań należy bezwzględnie się wystrzegać w czasie zagranicznego urlopu, żeby uniknąć problemów prawnych? Na co należy zwrócić baczną uwagę w kwestiach moralnych i obyczajowych? Przygotowaliśmy dla Was krótką listę, która pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w trakcie zbliżających się wakacji.


Zjednoczone Emiraty Arabskie

Spożywanie alkoholu, a nawet bycie pod wpływem alkoholu, w miejscah publicznych na terenie ZEA jest surowo zabronione i traktowane jako przestępstwo. Osoby pełnoletnie mogą jednak skorzystać z dobrodziejstwa specjalnie wydzielonych miejsc, w których alkohol można wypić legalnie. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach wiekowych: na terenie Abu Zabi wystarczy 18 lat, ale już w Dubaju należy mieć ukończone 21.

Całowanie w miejscu publicznym: jeśli nie chcesz przekonać się o nikłych walorach wypoczynkowych arabskich więzień, to amory zostaw w spokoju. Publiczne całowanie i przytulanie płci przeciwnej jest bowiem traktowane jako przestępstwo o charakterze obyczajowo-moralnym. W najlepszym razie dostaniesz kilkanaście batów...

Żadnych e-papierosów: lubisz e-dymek? Świetnie, ale lepiej zostaw go w Polsce, gdyż na terenie ZEA używanie e-papierosów jest zakazane.

Odpowiedni ubiór: w stroju kąpielowym do sklepu lub po ulicy? Nie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - tutaj strój kąpielowy można nosić wyłącznie na plaży. Kobiety, chcące wejść do lokalnych galerii, powinny mieć zasłonięte ramiona i nogii, a mężczyźni spodenki zakrywające nogi minimum do kolan - koszulki bez rękawów też nie są mile widziane. Można oczywiście próbować nie stosować się do tych zasad, ale gniewny wzrok setek Arabów przypomni nam o tym, gdzie się znajdujemy.

Singapur

Zacznijmy od tego, co najbardziej kojarzy się ze studenckim życiem nocnym, czyli procentami. Niestety, spożywanie alkoholu na terenie Singapuru jest dozwolone wyłącznie między godziną 7 rano a 22.30. Smutne, prawda?

Jeśli podróżujesz ze swoim psem lub kotem, to upewnij się, że może zostać w pokoju hotelowym, gdyż poruszanie się z nim po ulicy jest surowo zabronione.

Na koniec ważna uwaga dla wszystkich amatorów wyrzucania śmieci na ulicę: w Singapurze jest to surowo zabronione – wyrzucenie gumy do żucia na chodnik jest przestępstwem, a jedzenie czegokolwiek w środkach transportu jest surowo zakazane.

Tajlandia

Zdarza Ci się kłaść nogi na drugim krześle lub nawet na stole? Lubisz się wygodnie rozłożyć w pociągu lub w autobusie? Czas się od tego odzwyczaić, gdyż w Tajlandii jest to niemile widziane. Nie ma sensu narażać się dziesiątkom osób... A tak na marginesie: wiedziałeś, że Tajlandia jest królestwem? Jeśli nie, to pamiętaj o tym, żeby nawet nie próbować żartować z króla lub mówić o nim źle. Tajskie więzienia nie należą do zbyt przyjaznych miejsc, a Ty na pewno chciałbyś wrócić z urlopu na czas, a nie dopiero po kilku latach...

Chiny

Jesteś fanem bawarki, czyli herbaty z mlekiem? Zapomnij o swoich przyzwyczajeniach na czas pobytu w Chinach, gdyż Chińczyk uzna wlanie mleka do herbaty za całkowity brak szacunku. To mniej/więcej tak, jak próba posłodzenia pierogów z kapustą i grzybami... Nieco inaczej wygląda również kwestia kontaktów interpersonalnych: koleżeńskie poklepywanie po plecach jest w Polsce dość popularne, ale w Chinach panują zupełnie inne zwyczaje. W ten sposób można przywitać wyłącznie serdecznych przyjaciół lub członków rodziny.

Włochy

Znasz symbol "rock on"? Ok, świetnie, czyli jesteś fanem rocka, tak? Zapomnij jednak o tym znaku na czas pobytu w słonecznej Italii, gdyż tutaj jest to po prostu oskarżenie, że czyjaś żona jest niewierna. Po co ryzykować awantury i bójki?:-)

Jedzenie: są dwie włoskie szkoły jedzenia tradycyjnych potraw, np. pizzy. Wedle jednej: posiłek spożywamy tradycyjnie rękoma, a według drugiej: korzystamy ze sztućców. Jeśli nie chcemy wyjść na barbarzyńskich turystów, to po prostu spójrzmy na to, jak jedzą inni goście danego lokalu. Należy jednak uważać na próby naśladowanie turystów z Rosji...

USA

Pasy: nie chodzi oczywiście o pasy w aucie, ale o te wymalowane na jezdni. Zasada jest prosta: podążajmy za lokalsami. Gdy widzimy, że masowo przebiegają przez jezdnię, to dołączamy do nich. Gdy stoją i czekają grzecznie na zielone światło, również stoimy.

Kolejna ważna kwestia: amerykańskie prawo jest dość specyficzne i często niezrozumiałe dla przeciętnego mieszkańca Europy. Legalnie można bowiem prowadzić samochód mając 16 lat, ale alkohol kupić można dopiero po skończeniu 21 roku życia. Irracjonalne? Teoretycznie tak, ale pamiętajcie również o tym, że w Waszyngtonie nie wolno wystawiać zahipnotyzowanych ludzi w wystawach sklepowych, a w San Francisco mycie samochodów za pomocą zużytej bielizny jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości kilkudziesięciu dolarów... Piękny kraj, prawda?;-)

Niemcy

Heil Hitler? Jeśli na tym kończy się Twoja znajomość języka niemieckiego, to lepiej o tym zapomnij. Niemieckie więzienia są co prawda utrzymane na dość przyzwoitym poziomie, ale nie chciałbyś spędzić tam kolejnych 5 lat swojego życia.

Indie

Na początek bardzo ważna zasada, o której wielu turystów z Europy zapomina: nie podawaj nigdy ręki na przywitanie. W indiach jest to bowiem uznawane za czyn wysoce niekulturalny. Całowanie w miejscach publicznych także jest niewskazane, a w niektórych częściach kraju możesz zostać za to nawet aresztowany - szczególnie w regionach, w których religią dominującą jest Islam.

Uważaj też z używaniem lornetki, kamery i apararu fotograficznego w pobliżu strategicznych obiektów: dworców, lotnisk i obiektów o charakterze wojskowym. Wielogodzinne tłumaczenia, że jesteś tylko turystą nie należą do przyjemnych...

Szwajcaria

Zabrzmi to może dość komicznie, ale powinieneś uważać tutaj z kwiatami. Podarowanie płci przeciwnej róż może być bardzo niezręczne, gdyż w Szwajcarii oznacza to "romantyczne intencje"... If you know what I mean;-) Zapomnij też o białych liliach - chyba, że wybierasz się na pogrzeb. Noży czy innej broni białej też lepiej nie wręczać nikomu w prezencie – Szwajcarzy uznają to bowiem za ostateczne zakończenie przyjaźni.

Rosja

Żelazna zasada: zawsze miej przy sobie gotówkę, gdyż wiele rosyjskich lokali nie posiada terminali płatniczych, więc płatność możesz uiścić wyłącznie w formie tradycyjnej. Kilka szeleszczących banknotów na pewno się również przyda przy kontakcie z lokalną milicją.

Jeśli poruszasz się samochodem po rosyjskich drogach, to zapomnij o tym, czego nauczyłeś się na kursie, wyłącz logikę i zdrowy rozsądek. Poruszanie się tutaj przypomina często bieganie po pijaku na polu minowym i nie jest to opinia przesadzona. W dużych miastach jest co prawda nieco lepiej, ale wystarczy, że wyjedziesz kilka kilometrów dalej i już zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie.

Wracając do wspomnianej milicji: miałeś pecha i zostałeś zatrzymany? No cóż, płać i płacz, gdyż mandat mogą wystawić Ci nawet za dziurę w skarpetce albo za kartonik po soku, który wala się na tylnym siedzeniu.

Japonia

W Japonii nie wolno przytulać japończyków. Brzmi to dość idiotycznie, ale tego typu kontakty fizyczne są tutaj wysoce niewskazane i bardzo niekulturalne. W ten sposób witają się wyłącznie członkowie rodzin i bliscy przyjaciele.

Ruchome schody: zwróć uwagę na to, jak poruszają się Japończycy – unikniesz niepotrzebnych problemów i krzyków, gdy będziesz poruszać się po niewłaściwej stronie schodów. Pamiętaj: w Osace stój po prawej stronie, a w Tokio po lewej. Proste, nie?


Powyższe informacje mogą okazać się również bardzo cenne dla wielu osób, a szczególnie dla kandydatów na studia na dowolnej zagranicznej uczelni.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->