Studia w dobrym kierunkuMyślisz, że wybór kierunku studiów jest kwestią marginalną, która nie będzie mieć wpływu na Twoją karierę zawodową za kilka lat? Niestety, Twoje wyobrażenia mijają się z rzeczywistością, gdyż na studiach, obok zdobywania wiedzy i umiejętności, kształtujesz także swoją osobowość i zaczynasz podejmować pierwsze dojrzałe decyzje. Jak zatem wybrać odpowiednią specjalność i czym się przy tym kierować?

Studia to pierwszy krok na drodze do dorosłego życia i przede wszystkim możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, które powinno zaprocentować w przyszłości. To naprawdę duża odpowiedzialność! Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że wybór odpowiedniej uczelni, kierunku studiów i specjalności nie jest łatwym zadaniem, ale radzimy Ci zapamiętać te słowa:
Twoja decyzja musi być dokonana w sposób świadomy i przemyślany. W tej sytuacji nie należy kierować się modą, chwilowym trendem lub namowami osób trzecich, które sugerują Ci lub wręcz próbują narzucić swój tok myślenia.

– Przyszły student powinien przede wszystkim pomyśleć o tym, co go interesuje i w jakiej dziedzinie będzie mógł z powodzeniem realizować się zawodowo. Wybór studiów nie powinien być czystym przypadkiem czy też być podyktowany przez rodzinę lub przyjaciół – mówi psycholog Barbara Kluczkowska. - Warto zadać sobie pytanie: czego się do tej pory nauczyłem, w jakim kierunku chcę poszerzyć tę wiedzę i co chcę osiągnąć? Wówczas wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej będzie łatwiejszy i trafniejszy – dodaje.

Studia a rynek pracy

Sytuacja gospodarcza i nadal istniejący problem bezrobocia wśród osób młodych zmusza nas do bardzo wnikliwej analizy rynku pracy i wyboru takiego kierunku, po którym nie będziemy mieli zbyt dużych problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy. Panuje powszechne przekonanie, że taki stan rzeczy mogą zapewnić wyłącznie kierunki informatyczne, techniczne i medyczne. Czy to oznacza, że absolwenci studiów humanistycznych skazani są na długotrwałe bezrobocie lub konieczność podjęcia pracy poniżej swoich kompetencji? Niestety, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Pracodawcy cenią bowiem absolwentów, którzy posiadają wymagane kompetencje miękkie i konkretne, specjalistyczne kompetencje – profil wykształcenia na wielu kluczowych stanowiskach bardzo często ma bowiem znaczenie marginalne. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujesz się na jakiś kierunek studiów, powinieneś prześledzić program, wykaz przedmiotów i specjalizacji, jakie oferują Ci poszczególne uczelnie.

Praktyka czy teoria?

Studenci bardzo często żalą się, że profil kształcenia na wielu kierunkach jest zbyt ogólny i opiera się w głównej mierze na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, a nie na możliwości poznania danych zagadnień w praktyce. Dlatego tak ważne jest, żeby podjęta decyzja opierała się na wnikliwej analizie wszystkich, dostępnych danych! Jeśli widzisz, że w programie studiów dominują wykłady, a ilość zajęć praktycznych (laboratoriów, ćwiczeń, itd.) stanowi znikomy procent, to warto znaleźć inną uczelnię, której profil kształcenia na danym kierunku jest bardziej praktyczny. Zwróć także uwagę na kadrę dydaktyczną – niewątpliwym plusem będzie możliwość uczenia się od ludzi, którzy mogą pochwalić się długoletnim, praktycznym doświadczeniem zawodowym w danej dziedzinie.
Pamiętaj również o dodatkowych korzyściach, które niewątpliwie towarzyszą okresowi studiów. Warto zatem zapoznać się z ofertą uczelnianych kół naukowych i możliwościami uczestniczenia w programach wymiany zagranicznej, z których rokrocznie korzystają tysiące polskich studentów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Program Erasmus - kompendium wiedzy.

Ważnym kryterium, które niewątpliwie należy wziąć pod uwagę decydując o swojej przyszłości, jest również wybór miasta, w którym zdecydujemy się studiować. Gdańsk, Wrocław, Kraków, Warszawa czy Poznań to zdecydowanie największe ośrodki akademickie w Polsce, w których na pewno nikt nie będzie mógł narzekać na brak rozrywek i wydarzeń kulturalnych.

Pamiętaj, że wybierając kierunek nie możesz zwracać uwagi tylko i wyłącznie na wysokość przyszłych zarobków. Wybierz mądrze, aby podczas studiów po prostu się uczyć, a nie męczyć, a w przyszłości pracować z przyjemnością, a nie w ciągłym stresie i napięciu...

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->