Będzie łatwiej zostać lekarzem, a trudniej nauczycielem. To jeden z wniosków po dogłębnej analizie programów wyborczych ogólnopolskich komitetów wyborczych — Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość.


Szukaliśmy w programach wyborczych informacji o uczelniach, studiach i karierze naukowej. Co takiego szykują w swoich propozycjach programowych politycy z największych partii?

Rząd zdecydował się wprowadzić w życie ustawę pod hasłem „Bez PIT dla młodych”.  Dzięki niej możesz otrzymać zwiększoną pensję od swojego pracodawcy. Czy dorabiając podczas studiów, można skorzystać z zerowego podatku dochodowego dla pracowników poniżej 26. roku życia? Co z zarobkami studentów niestacjonarnych — zaocznych i wieczorowych? Czy rozwiązania “Bez PIT dla młodych” będą miały wpływ na wysokość stypendiów? 

Specjaliści od ochrony środowiska postrzegani są jako osoby, które całe dnie spędzają w lesie obserwując rośliny. W ekstremalnych przypadkach przykuwają się do drzew i walczą z buldożerami powstrzymując wycinkę puszczy. Jak naprawdę wyglądają studia na kierunku ochrona środowiska i czy naprawdę późniejsze lata w zawodzie spędza się w większości w puszczy? Wyjaśnia Agata Głowacka, studentka ochrony środowiska w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

hexagon 2307356 640Akademik czy mieszkanie studenckie? Nie da się ukryć, że większość studentów w Polsce decyduje się właśnie na wynajęcie pokoju. Możliwości są ogromne! Na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć mieszkania na każdą kieszeń i niemal w każdej lokalizacji. Zarówno tych studentów, którzy wybierają komfortowo urządzone mieszkania w centrum oraz tych, którzy chcą nieco oszczędzić na czynszu za wynajem, czeka casting na lokatora. Bardzo często potencjalni najemcy muszą przejść przez cały proces selekcji – najpierw trafiają na długą listę chętnych, a po stopniowym jej skróceniu odbywają kolejne spotkania. Przypomina to proces rekrutacji na wysokie stanowiska w korporacji. Jak to przetrwać i czego unikać?

Wstajecie rano i nie znajdujecie odpowiedzi na pytanie po co w ogóle iść na zajęcia? Studia was nudzą, odstraszają, a na myśl o związanej z nimi pracy kompulsywnie szukacie serialu na Netflixie? Wygląda na to, że awansowaliście na kandydatów do rzucenia studiów! Ponieważ rzeczy warto robić z głową, oto pięć naszych rad, JAK DOBRZE RZUCIĆ STUDIA.

Ile zarabiają doktoranci, czyli przewodnik po stypendiachStudia trzeciego stopnia nie cieszą się już tak dużą popularnością jak studia licencjackie czy magisterskie. Jaki jest tego powód? Większości osób nie odpowiada czas trwania studiów trzeciego stopnia oraz niesatysfakcjonująca wysokość stypendiów, jakie można otrzymać na czas czteroletniej nauki. Postanowiliśmy sprawdzić ile można realnie zarobić na doktoracie...

Jak przetrwać pierwszy rok studiów?Pierwszy rok studiów bywa dość stresujący dla wielu osób. Po pierwsze: ilość materiału, jaki należy opanować, zdecydowanie przekracza normy, z którymi ma się do czynienia w szkołach ponadgimnazjalnych. Po drugie: panują tu zwyczaje i zasady, które czasem ciężko zrozumieć i jeszcze trudniej się do nich stosować. Jak zatem poradzić sobie na pierwszym roku studiów? Przygotowaliśmy dla Was krótki film poświęcony tej kwestii. Życzymy miłego oglądania!

graduationJuż za kilka miesięcy, a na niektórych uczelniach nawet i wcześniej, rozpoczną się uroczystości absolutoryjne dla wszystkich wydziałów. Udział w niej jest oczywiście dobrowolny, niemniej większość studentów tego dnia przyodziewa togi oraz birety i udaje się z całą rodziną na aulę główną swojego uniwersytetu. Znajdą się oczywiście też tacy studenci ostatniego roku, którzy  nie wezmą udziału w absolutorium. Na większości wydziałach zbliżają się terminy ostatecznych zapisów, dlatego już teraz warto odpowiedzieć na pytanie: czy warto iść na absolutorium?

Wszyscy wiemy, że co kraj to obyczaj i podróżując, jeśli nie chcemy być uznani za niewychowanych, czy nawet trafić do więzienia, musimy dostosować się do panujących, na danym obszarze, reguł.

Jak poradzić sobie z przypisami i bibliografią? (darmowy e-book)Każdy student, który jest w trakcie pisania pracy dyplomowej musi się zmierzyć z przypisami i sporządzeniem bibliografii. Zadanie to wymaga niezwykłej precyzji, konsekwencji, a także opanowania kilku prostych i jednocześnie kluczowych zasad. Jeśli przygotowanie przypisów i bibliografii sprawia Ci trudność, a promotor odsyła kolejny rozdział do poprawy, mamy coś dla Ciebie! Pobierz darmowego e-booka dotyczącego zasad tworzenia przypisów w pracy naukowej i sporządzania bibliografii do swojej pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej!

office space 1246650 1280 Zbliża się okres, gdy wyjeżdżamy na studia do innego miasta. Dla niektórych jest to spory wydatek finansowy. W dzisiejszych czasach jest o wiele łatwiej niż dwadzieścia lat temu z zakwaterowaniem. Oto, trzy rozwiązania, które możesz rozważyć.

ustnyPrzygotujesz się do sesji, zbierasz potrzebne materiały, idzie Ci nie najgorzej, można nawet powiedzieć, że całkiem dobrze. Nagle ktoś uświadamia Ci, że najbliższy egzamin nie będzie miał formy pisemnej, a żeby zdać będzie trzeba odpowiedzieć na kilka pytań w gabinecie prowadzącego. Dlaczego studenci tak bardzo boją się ustnych egzaminów? O czym pamiętać przed samym wejściem do sali? Mamy dwa Was kilka cennych wskazówek.

Większość studentów, którzy mieszkają poza rodzinną miejscowością decydują się na wynajem pokoju lub mieszkania daleko od akademika. Są to pierwsze cztery kąty, gdzie studenci zaczynają samodzielnie zarządzać “swoim” gospodarstwem domowym. Niestety, na rynku nieruchomości istnieje wiele luk prawnych, które wynajmujący wykorzystują w swoich umowach.  Jak uniknąć umów, które tylko nas ograniczają prawnie jak i finansowo?

Ilu polskich studentów skorzystało z programu Erasmus?W tym roku obchodzimy 30-lecie istnienia programu Erasmus, dzięki któremu około 180 tys. polskich studentów mogło otrzymać stypendia i wyjechać na jedną z zagranicznych uczelni. Do Do Polski, w ramach Erasmusa, przyjechało do tej pory 100 tys. studentów pochodzących z innych państw biorących udział programie, ale ich liczba systematycznie rośnie.

Dlaczego łączenie studiów i pracy jest korzystne?Praca w trakcie studiów to już w zasadzie codzienność i nie mamy tutaj na myśli wyłącznie obowiązkowych praktyk letnich czy staży. Stundenci decydują się na pracę zarobkową i to nie tylko Ci, którzy uczęszczają na zajęcia w trybie zaocznym. Praca dorywcza czy na pół etatu w czasie studiów to bowiem niepowtarzalna okazja na zdobycie cennego doświadczenia, które przyda się po studiach, nawet jeśli nie będzie to praca w zawodzie. Pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na CV absolwenta, który posiada nawet niewielki staż pracy. Świadczy to o tym, że kandydat wie, jak pracować w grupie, zna już zasady obsługi klienta i nabył inne umiejętności miękkie. A to procentuje w przyszłości!

mgr1Zaczynasz pisać swoją pracę dyplomową, a może pracujesz już nad kolejnym rozdziałem? Pamiętaj, że pisanie pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej to jedno, a poprawa rozdziału według wskazówek promotora to zupełnie inny rodzaj pracy. Otrzymałeś sprawdzony rozdział i nie wiesz, w jaki sposób zabrać za poprawę tekstu? Koniecznie poznaj dwa sposoby, które najczęściej wykorzystują promotorzy w czasie poprawy prac dyplomowych swoich seminarzystów.

sukcesBez obaw, nie będziemy tu rzucać złotymi radami w stylu trzeba się uczyć systematycznie, od początku semestru”. Na miesiąc przed sesją żadnemu studentowi nie przyniesie to nic poza irytacją, ewentualnie wyrzutami sumienia. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci ogarnąć egzaminy w trakcie zbliżającej się sesji możliwie bez strat w ludziach i poczuciu, że panujesz jeszcze nad swoim życiem.... przynajmniej częściowo;-)

Autor widmo, czyli nowy wymiar plagiatu"Kolega z roku zlecił napisanie pracy magisterskiej firmie X", "koleżanka postanowiła skorzystać z fachowej pomocy pani Y, którą znalazła gdzieś w odmętach lokalnego serwisu ogłoszeniowego", a "inny kolega po prostu skopiował pracę znalezioną w sieci". Znacie zapewne setki podobnych historii, prawda? Niestety, jest to zjawisko niezwykle powszechne, które powoli zaczyna stawać się normalnością w środowisku akademickim i to nie tylko wśród studentów...

key 2323278 640Jak wynika ze statystyk aż 60% studentów w Polsce mieszka w wynajętym pokoju lub mieszkaniu. Zanim jednak rozpoczną swoją wielką, studencką przygodę w nowym mieście, czeka ich znalezienie i wybór oferty, podpisanie umowy, a później - przeprowadzka. Często zdarza się tak, że pierwsze podejście jest nieudane i jeszcze w trakcie roku akademickiego studenci zmieniają lokum. Częstą przyczyną przedwczesnej wyprowadzki jest konflikt z właścicielem mieszkania, który narusza prywatność, zataja usterki, a nawet zawyża rachunki za media. Jak właściciele mieszkań postrzegają studentów i co ich najbardziej denerwuje w trakcie trwania umowy?

kciukStudiowanie wbrew pozorom wcale nie należy do łatwych czynności. Oprócz zmożonej aktywności towarzyskiej przypadającej szczególnie na godziny nocne oraz weekend, dwa razy do roku trzeba wykazać sporą dawką wiedzy, umiejętnościami, sprytem, a nierzadko urokiem osobistym. Mowa oczywiście o sesji egzaminacyjnej, która będzie ukoronowaniem semestru. Przed przystąpieniem do egzaminów, wszystkich studentów czekają jeszcze zaliczenia, które są równie ważne jak sam egzamin. Od nich właściwie zależy, czy student będzie mógł podejść do egzaminu w sesji. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak przeżyć nudne zajęcia na uczelni?Nie ma co ukrywać: na każdej uczelni, na każdym wydziale i na każdym kierunku znajdą się w planie zajęć wykłady, na których bez trudu zaśniemy. Oczywiście w studenckim życiu "nadmiar snu" jest pojęciem czysto abstrakcyjnym, więc fajnie kiedyś nadrobić braki, ale czy opłaca się tracić cenny czas? Zdecydowanie nie! Jak zatem, nieco bardziej efektywnie, wykorzystać czas nudnych zajęć?

exitWiększość poradników dotyczących studiowania jest skierowana przede wszystkim do pierwszorocznych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na uniwersytecie. A co z tymi, którzy już niedługo opuszczają swoją uczelnie i idą dalej w świat? Jak poradzić sobie na ostatnim roku studiów pierwszego i drugiego stopnia? I co ważniejsze - jak rozpocząć „dorosłe” życie?

Czy wiesz wszystko na temat samorządu studenckiego?Czy warto zapisać się na studiach do samorządu? Jakie kompetencje posiada samorząd i w czym może pomóc zwykłęgo studentowi? Jak można zostać członkiem samorządu na wydziale i uczelni? Jaka jest rola Parlamentu Studentów RP? O tym wszystkim opowiada Łukasz Rusajczyk, członek Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.

System operacyjny – jaki wybrać?Byłeś kiedyś świadkiem sprzeczki między użytkownikami Windowsa i Linuxa? Zapewne padły w jej trakcie liczne argumenty i kontrargumenty, które przemawiałyby za słusznością wyboru konkretnego systemu operacyjnego. Jaki system zatem wybrać i czy Windows, Linux i macOS to jedyne, dostępne opcje na współczesnym rynku?

10 najbardziej przyszłościowych języków obcychBez znajomości języków obcych ciężko sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w dzisiejszych czasach, prawda? Ciężko bowiem bez tego swobodnie podróżować i osiągać sukces zawodowy. Pozostaje jednak mały dylemat: jaki język jest najbardziej przyszłościowy? Czy nadal króluje angielski i niemiecki, czy może ich miejsce zastąpiły języki azjatyckie?

leczenieRozpoczęcie studiów to czas nowości. Pierwszoroczni wyprowadzają się nowego miasta, wynajmują nowy pokój, poznają nowych znajomych. Takie doświadczenia mogą być trudne dla niektórych, ale nie wolno tracić głowy. Jedną z formalności, które trzeba dopełnić dotyczy zmiany lekarza pierwszego kontaktu. Jak to zrobić i jakie są podstawowe zasady?

apartment 2094646 640Według statystyk GUS co piąty wynajmujący mieszkanie lub pokój w Polsce jest studentem. Wynajem miejsca dla siebie w zupełnie obcym mieście wcale nie należy do łatwych. Problemy pojawiają się często już na samym początku, czyli przy przeglądaniu ogłoszeń. Dla niektórych studentów przygoda z wynajęciem pokoju lub mieszkania kończy się naprawdę niedobrze: ukryte opłaty, niedziałające sprzęty, zły stan techniczny całego mieszkania, toksyczni współlokatorzy, niezapowiedziane kontrole właściciela, a nawet problemy z odzyskaniem kaucji. Brzmi jak najgorszy koszmar? Sprawdźcie, na co najczęściej narzekają studenci wynajmujący mieszkania z całej Polski.5 największych problemów wynajmujących mieszkanie

hand 895592 640Przed Wami ostatni tydzień wolności przed rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017. Dla niektórych będzie to początek przygody ze studiami, a dla niektórych starych wyjadaczy – kolejna odsłona życia studenckiego. Niezależnie, czy dopiero zaczynasz czy kontynuujesz naukę, zapoznaj się z kilkoma radami, które pomogą Ci dobrze rozpocząć nowy, zbliżający się rok akademicki.

Jak dobrze zaplanować rok akademicki?Dopiero rozpoczęły się zajęcia, a ty już się nudzisz na uczelni? A może jesteś na pierwszym roku i jeszcze nie wiesz, jakie dodatkowe aktywności proponuje Ci wydział? Studia to nie tylko zajęcia obowiązkowe. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, co warto zaplanować już w październiku!

belferKilka dni temu wraz z Akademią Belfra doradzaliśmy Wam w kwestii wyboru promotora. Po statystykach widzimy, że temat bardzo Was zainteresował, dlatego zdecydowaliśmy się go pogłębić w bardziej... wyrafinowany sposób.

Na jakiej uczelni państwowej działa najlepsza stołówka studencka?Nowoczesna infrastruktura, doświadczona kadra wykładowców, dogodna lokalizacja kampusu i programy kształcenia dopasowane do potrzeb rynku pracy - to oczywiście podstawa każdej uczelni, prawda? Jest jednak coś jeszcze a mianowicie: dobra stołówka studencka. Na jakiej uczelni studenci są najlepiej karmieni? Oddaj swój głos i przekonaj się czy inni mają lepiej:)

belferCześć! Dzisiaj temat poważny, przeznaczony głównie dla studentów starszych roczników - jak wybrać promotora, żeby szczęśliwie i w terminie zakończyć studia z wymarzonym dyplomem?

Czy można uczyć się przez sen?Nauka przez sen brzmi naprawdę świetnie, prawda? Szczególnie w realiach studenckich, gdzie nadmiar czasu zawsze jest tylko abstrakcją i pobożnym życzeniem. Długie godziny spędzone nad książką czy notatkami z wykładów wielu studentom kojarzą się niezbyt pozytywnie i w sumie trudno im się dziwić. A gdyby tak przygotowywać się się do egzaminów przez sen? Czy to w ogóle możliwe? Spojrzeliśmy na to z naukowego punktu widzenia…

belferAmerykański socjolog Erving Goffman, bodaj najsławniejszy przedstawiciel podejścia zwanego interakcjonizmem symbolicznym, kilka dekad temu stworzył podwaliny teorii dramaturgicznej, która w dużym uproszczeniu zakłada, że każda interakcja międzyludzka ma charakter spektaklu. Uuuf, długie zdanie. Ludzie, zwani również aktorami społecznymi, odgrywają swoje role, żeby nieustannie wywierać dobre wrażenie i kreować spójny wizerunek. Budują odpowiednią fasadę, broniąc jednocześnie dostępu do kulis. 

6 rad dla studentów dwóch kierunkówPo dziesiątkach nieprzespanych nocy, setkach włosów wyrwanych w stresie i milionie pytań do zirytowanych znajomych w końcu zdecydowałeś się na studiowanie dwóch kierunków studiów jednocześnie? Najważniejszy krok już za tobą, teraz jednak musisz przygotować się do długiego biegu z przeszkodami, który czeka Cię w trakcie studiów. 

commandment 1431061 640Przed Wami dziesięć studenckich przykazań z redakcji Studia.net. Przed rozpoczęciem roku akademickiego, który już niedługo, koniecznie zapoznaj sie z naszym krótkim przewodnikiem. Dowiesz się, jakie zasady są najważniejsze i czego nie warto robić podczas zajęć czy wspólnych spotkań ze znajomymi. Sumiennie wypełniaj wszystkie przykazania, a będziesz mógł nazwać się wzorowym żakiem! Poznajcie nasz studencki dekalog w wersji z przymrużeniem oka :) 

Studia zaocznePracujesz i nie masz czasu na codzienne uczęszczanie na zajęcia? Wymarzony kierunek studiów jest za bardzo oblegany i obawiasz się, że nie uda Ci się dostać na studia stacjonarne? Nie przejmuj się i nie rezygnuj z realizacji swoich planów, gdyż zawsze możesz zdecydować się na wybór studiów zaocznych, o których chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć nieco więcej.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->