Marzec dobiega końca, a uczniowie trzeciej klasy liceum wchodzą już na ostatnią prostą przed wielkim wydarzeniem. Odkąd CKE oficjalnie ogłosiła daty tegorocznych matur, zegar jakby zaczął tykać szybciej i głośniej. Aby jednak przyszli maturzyści mogli możliwie najlepiej wykorzystać następne sześć tygodni, już teraz publikujemy pierwszą część cyklu Matura 2019: ROZKŁAD JAZDY, w którym dowiecie się o wszystkich nadchodzących terminach.

exam 2428208 640Niemal każda epoka i każde społeczeństwo miało swój egzamin, który musiał zdać młody człowiek, aby zostać uznanym za dorosłego członka społeczności. W Polsce egzamin dojrzałości został wprowadzony już w latach dwudziestych XIX wieku. W zależności od etapu burzliwej historii Polski ostatnich stu lat, system oświaty ulegał zmianie. To co nie uległo i najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie nigdy, to sam egzaminacyjny akt wchodzenia w dojrzałość. Że możemy porozmawiać o maturze z rodzicami, dziadkami, a nawet pradziadkami!Terminy matur 2019


Egzaminy rozpoczną się po długim weekendzie majowym, czyli w poniedziałek 6 maja i potrwają do 23 maja 2019 r. Abiturienci swoje zmagania egzaminacyjne rozpoczną od języka polskiego, następnie czeka ich egzamin z matematyki - podstawa 7.05, a dwa dni później rozszerzenie.

Od 9 do 22 maja potrwają również egzaminy ustne z języków: polskiego, łemkowskiego, kaszubskiego oraz języków mniejszości narodowych. Od 6 do 25 maja maturzyści zmagać się również będą z ustnymi egzaminami z nowożytnych języków obcych.

paper 3327341 640
CZĘŚĆ USTNA:
- język polski
- języki mniejszości narodowych
- język łemkowski
- język kaszubski

CZĘŚĆ PISEMNA:
(pp - poziom podstawowy
pr - poziom rozszerzony 
dj - dwujęzyczne)

6 maja 
Język polski – pp*
Język polski – pr*

7 maja 
matematyka – pp
język łaciński i kultura antyczna – pp
język łaciński i kultura antyczna – pr

8 maja 
język angielski – pp
język angielski – pr
język angielski – dj*

9 maja 
matematyka – pr
filozofia – pp
filozofia – pr

10 maja 
biologia – pp
biologia – pr
wiedza o społeczeństwie – pp
wiedza o społeczeństwie – pr

13 maja 
chemia – pp
chemia – pr
informatyka – pp
informatyka – pr

14 maja 
język niemiecki – pp
język niemiecki – pr
język niemiecki – dj

15 maja 
geografia – pp
geografia – pr
historia sztuki – pp
historia sztuki – pr

16 maja 
język rosyjski – pp
język rosyjski – pr
język rosyjski – dj

17 maja 
język francuski – pp
język francuski – pr
język francuski – dj

20 maja  
fizyka i astronomia – pp
fizyka i astronomia / fizyka – pr
historia – pp
historia – pr

21 maja 
język hiszpański – pp
język hiszpański – pr
język hiszpański – dj

22 maja 
język włoski – pp
język łemkowski – pp
język łemkowski – pr
język włoski – pr
język włoski – dj

23 maja 
języki mniejszości narodowych – pp
język kaszubski – pp
język kaszubski – pr
języki mniejszości narodowych – pp

wiedza o tańcu - pp
wiedza o tańcu - pr
historia muzyki - pp
historia muzyki - pr

fischer twins 377280 unsplash

Wyniki, termin dodatkowy i poprawkowy matury 2019

Przekazanie do szkół świadectw z wynikami egzaminów maturalnych odbędzie się 4 lipca 2019 r. Również wtedy wydawane są świadectwa dojrzałości i aneksy do świadectw dojrzałości z egzaminu maturalnego przeprowadzanego w maju i czerwcu (w dodatkowym terminie).

Ci którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie egzaminy maturalne odbędą się w terminie od 3 do 19 czerwca 2019.

Maturzyści, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej lub w części pisemnej mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego w terminach:

Część pisemna: 20 sierpnia (wtorek) 2019 r., godz. 9.00.
Część ustna: 20–21 sierpnia 2019 r. (wtorek-środa) — język polski, języki mniejszości narodowych i języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015

Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectw dojrzałości dla egzaminu poprawkowego – 11 września 2019 r.

Więcej informacji na temat terminu poprawkowego egzaminu maturalnego w 2019 r. można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Następna część cyklu Matura 2019 będzie poświęcona samemu egzaminowi maturalnemu: jak wygląda i jak wypełnić arkusz maturalny, co można wziąć na salę i co jest obowiązkowe na maturze!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->