hustle and bustle 1738072 640Dlaczego uczniowie tak bardzo boją się egzaminów maturalnych? Przede wszystkim jest to pierwszy poważny egzamin w życiu młodego człowieka, który ma bezpośredni wpływ na dalszą ścieżkę edukacji. Bezpośredni, ponieważ od uzyskanego wyniku zależy Twój sukces podczas rekrutacji na studia. Jak się uczyć, aby naprawdę się nauczyć? Jak opanować stres? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów.Po pierwsze: opanuj schematy i nie ucz się na pamięć

Na wstępie warto podkreślić: egzamin maturalny nie sprawdza tego, czy uczeń jest w stanie nauczyć się wielu zagadnień na pamięć, tylko czy umie rozwiązać określone typy zadań czy problemów. Pamiętaj, że na każdym egzaminie maturalnym, czy to z biologii, historii czy fizyki, pojawią się określone typy zadań. Zamiast uczyć się na pamięć wybranych zagadnień, ćwicz zadania i staraj się opanować ich schemat. Do tego celu wykorzystaj arkusze z poprzednich lat oraz zbiory zadań. Oczywiście, wiedza i znajomość wymaganych zagadnień z pewnością się przyda, jednak nie gwarantują one sukcesu na maturze. Pamiętaj o umiejętnościach!


Po drugie: bierz siły na zamiary

Jak sądzisz, jeśli będziesz się uczył 9 godzin bez przerwy i odpoczynku, ile informacji przyswoisz? Podpowiemy: Twoja efektywność spadnie już po pierwszych kilku godzinach, a przecież poświęcony czas na naukę mogłeś spożytkować inaczej. Pamiętaj więc o higienie pracy i ucz się tak długo, jak Twój mózg pracuje na najwyższych obrotach. Często rób przerwy i pamiętaj, że oprócz matury masz jeszcze rodzinę, znajomych i pasję, których nie należy porzucać z powodu zbliżanych się egzaminów maturalnych. Zaplanuj naukę i pamiętaj, że Twoja efektywność spada wraz z: niewyspaniem, zdenerwowaniem czy obniżeniem nastroju.
frog 1339892 1280

Po trzecie: urozmaicaj sobie naukę

Nauka do niektórych egzaminów maturalnych wymaga większego wysiłku. Szczególną uwagę oczywiście poświęcamy przedmiotom, do których podchodzimy na poziomie rozszerzonym oraz do tych, z którymi mamy trudności. Dla humanistów będzie to matematyka, a dla ścisłowców – język polski. Nie warto jednak skupiać się tylko na jednym przedmiocie. Po pierwsze dlatego, że maturę trzeba zdać z wszystkich przedmiotów. Po drugie – wałkowanie tego samego materiału przez wiele godzin wcale nie należy do efektywnych rozwiązań. Podczas nauki „urozmaicaj sobie czas” zagadnieniami z innych przedmiotów.


Po czwarte: praktyka czyni mistrza

Ćwicz, ćwicz, ćwicz! Im więcej zadań wykonasz, tym lepiej! Oczywiście warto pamiętać o tym, aby nie przeholować i nie rozwiązać 50 zadań z działu rachunek prawdopodobieństwa w ciągu kilku godzin. Jeśli jakiś rodzaj zadań sprawia Ci wyjątkową trudność, nie trać zapału. Znajdź kogoś, kto dobrze wytłumaczy Ci dane zagadnienie. Warto zastanowić się również nad udziałem w kursach maturalnych czy znalezieniem odpowiedniego korepetytora. Jeśli nie opanujesz zagadnień sprawiających trudność, a one pojawią się na maturze – z pewnością będziesz żałować!


Po piąte: wrzuć na luz

Pewnie kilka miesięcy przed egzaminami matura wydaje się straszna, ale uwierz – po napisaniu wszystkich egzaminów odetchniesz z ulgą. Do matury podchodzą wszyscy uczniowie liceum, technikum oraz innych szkół średnich i jakoś sobie radzą, więc dlaczego Ty miałbyś nie zdać? :) Rób swoje, ale nie trać głowy i nie zamartwiaj się za bardzo. I pamiętaj: egzaminy maturalne będą wydawać się śmiesznie proste przy pierwszej sesji na studiach!

Nie wiesz jaki kierunek studiów będzie dla Ciebie odpowiedni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i rozwiąż test kompetencji!
Tags: matura

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->