Site logo

Matura 2024 w pigułce

We wrześniu zaczyna nowy rok szkolny i wydaje się, że do matury daleeeeko… Uczniowie klas maturalnych jednak powoli rozpoczynają przygotowania do pierwszego, poważnego egzaminu w swoim życiu. Choć perspektywa nadejścia maja wydaje się teraz odległa to z pewnością nadejdzie i to szybciej niż myślicie. Do kiedy trzeba złożyć ostateczną deklarację, ile przedmiotów na poziomie rozszerzonym trzeba zdawać na maturze i dlaczego niektórzy zostają zwolnieni z egzaminu?

Zacznijmy od podstaw

Matura składa się z trzech grup egzaminów. Pierwszą z nich są egzaminy obowiązkowe, do których podejść musi każdy z uczniów. Jest to kolejno: język polski, matematyka i wybrany język obcy na poziomie podstawowym. Należy też podejść do jednego z egzaminów na poziomie rozszerzonym. Może to być jeden z przedmiotów obowiązkowych lub inny, np. drugi język obcy, historia czy biologia. Kolejną grupą egzaminów, która również obowiązuje każdego ucznia są egzaminy ustne. Tutaj obligatoryjnie należy zdać egzamin z języka polskiego (prezentacja maturalna) oraz z języka obcego. Ostatnią grupą są przedmioty dodatkowe. Maksymalnie można wybrać pięć dodatkowych przedmiotów na dowolnym poziomie.

Czym jest deklaracja maturalna?

W klasie maturalnej należy złożyć dwie deklaracje: wstępną i ostateczną. Do 02 października należy złożyć do dyrektora szkoły tę pierwszą. Na podjęcie ostatecznej decyzji masz czas do aż do lutego. Ostateczną deklarację należy złożyć najpóźniej do 7 lutego i od niej nie ma już odwrotu. Od września do lutego możesz się jeszcze zastanowić, czy chcesz zdawać maturę na poziomie podstawowym czy rozszerzonym oraz czy dobrać dodatkowy przedmiot, aby zwiększyć swoje szansę przy rekrutacji na wymarzone studia. Warto mierzyć siły na zamiary. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie przygotowań (chociaż tych wstępnych) od października. W ciągu kilku miesięcy będziesz wiedział, czy dasz sobie radę ze wszystkimi przedmiotami czy jakieś odrzucić.

Lista przedmiotów maturalnych powinna pokrywać się z tymi przedmiotami, które uwzględniane są na wybrany przez Ciebie kierunek studiów.

Sprawdź, jaka matura przyda się w rekrutacji

Nie wiesz jeszcze, co chcesz studiować? Sprawdź kierunki studiów przydatne w rekrutacji.

Na czym polega zwolnienie z matury?

Ci, którzy ciężko pracowali, zostają nagrodzeni. Jeśli ktoś w ciągu nauki w szkole średniej został laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, nie musi podchodzić do egzaminu z danego przedmiotu. Na podstawie odpowiedniego zaświadczenia, które należy przedstawić odpowiednio wcześniej, otrzymujesz 100% na świadectwie maturalnym. Opłaca się? Z pewnością! To zwiększa Twoje szanse w czasie rekrutacji, ponieważ mało kto uzyskuje maksymalny wynik na egzaminie. Zobacz więcej – lista olimpiad zwalniających z matury tutaj.

Harmonogram matury 2024

Poznaj terminy zbliżającej się matury

Zapoznaj się z terminarzem egzaminów dojrzałości. Już teraz przygotuj się i zaplanuj najbliższy czas i naukę.

Matura 2024? Nie trać czasu

Im wcześniej podejmiesz decyzję, z czego zdawać maturę, tym lepiej. Czytaj nasz Poradnik maturzysty 2024. Z pewnością nasze porady “Jak zdać na 100%” będą przydatne na zbliżającej się maturze.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zaliczenie

Zaliczenie – coś jak lista zakupów – odhaczasz, że masz czyste sumienie wobec prowadzących wszystkie zajęcia na studiach i możesz podejść do egzaminów. Dopiero potem

Czytaj więcej »

Promotor

Promotor – jeśli kiepsko wybierzesz – partner do zabawy „w chowanego” albo „co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Pomaga w wyborze tematu i pisaniu pracy,

Czytaj więcej »

Czesne

Czesne – płaci je każdy w swoich podatkach. Na uczelniach niepublicznych oraz na uczelniach publicznych w systemie niestacjonarnym student płaci więc podwójnie.

Czytaj więcej »

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję