matura2017Niecały miesiąc temu zaczął się nowy rok szkolny, a uczniowie klas maturalnych powoli rozpoczynają przygotowania do pierwszego, poważnego egzaminu w swoim życiu. Choć perspektywa nadejścia maja wydaje się teraz odległa to z pewnością nadejdzie i to szybciej niż myślicie. Do kiedy trzeba złożyć ostateczną deklarację, ile przedmiotów na poziomie rozszerzonym trzeba zdawać na maturze i dlaczego niektórzy zostają zwolnieni z egzaminu?


Zacznijmy od podstaw

Matura składa się z trzech grup egzaminów. Pierwszą z nich są egzaminy obowiązkowe, do których podejść musi każdy z uczniów. Jest to kolejno: język polski, matematyka i wybrany język obcy na poziomie podstawowym. Należy też podejść do jednego z egzaminów na poziomie rozszerzonym. Może to być jeden z przedmiotów obowiązkowych lub inny, np. drugi język obcy, historia czy biologia. Kolejną grupą egzaminów, która również obowiązuje każdego ucznia są egzaminy ustne. Tutaj obligatoryjnie należy zdać egzamin z języka polskiego (tzw. prezentacja maturalna) oraz z języka obcego. Ostatnią grupą są przedmioty dodatkowe. Maksymalnie można wybrać pięć dodatkowych przedmiotów na dowolnym poziomie.


Czym jest deklaracja maturalna?

W klasie maturalnej należy złożyć dwie deklaracje: wstępną i ostateczną. Do 30 września należy złożyć do dyrektora szkoły tę pierwszą. Na podjęcie ostatecznej decyzji masz czas do aż do lutego. Ostateczną deklarację należy złożyć najpóźniej do 7 lutego i od niej nie ma już odwrotu. Od września do lutego możesz się jeszcze zastanowić, czy chcesz zdawać maturę na poziomie podstawowym czy rozszerzonym oraz czy dobrać dodatkowy przedmiot, aby zwiększyć swoje szansę przy rekrutacji na wymarzone studia. Warto mierzyć siły na zamiary. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie przygotowań (chociaż tych wstępnych) od października. W ciągu kilku miesięcy będziesz wiedział, czy dasz sobie radę ze wszystkimi przedmiotami czy jakieś odrzucić.


Na czym polega zwolnienie z matury?

Ci, którzy ciężko pracowali, zostają nagrodzeni. Jeśli ktoś w ciągu nauki w szkole średniej został laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, nie musi podchodzić do egzaminu z danego przedmiotu. Na podstawie odpowiedniego zaświadczenia, które należy przedstawić odpowiednio wcześniej, otrzymujesz 100% na świadectwie maturalnym. Opłaca się? Z pewnością! To zwiększa Twoje szanse w czasie rekrutacji, ponieważ mało kto uzyskuje maksymalny wynik na egzaminie.
matura

Harmonogram matur 2017

Matury zaczynają się zawsze po weekendzie majowym. W tym roku wypada to wcześniej niż zawsze, ponieważ pierwszy egzamin rozpocznie się już 4 maja. Jeśli postanowiłeś podchodzić do jednego z przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, języka angielskiego lub matematyki na poziomie rozszerzonym, w jednym dniu czekają Cię dwa egzaminy – jeden o 9:00, a drugi o 14:00.
Tegoroczny "maraton" maturalny prezentuje się następująco:
 • 4 maja - Język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 5 maja - matematyka (poziom podstawowy) i wiedza o tańcu (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 8 maja - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 9 maja - matematyka (poziom rozszerzony) i język łaciński i kultura antyczna (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 10 maja - WOS i informatyka (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 11 maja - język niemiecki (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 12 maja – biologia i filozofia (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 15 – historia i historia sztuki (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 16 maja – chemia i geografia (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 17 maja - język rosyjski (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 18 maja - fizyka i astronomia i historia muzyki (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 19 maja - język francuski (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 22 maja - język hiszpański (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 23 maja - język włoski (poziom podstawowy i rozszerzony),
 • 24 maja - język mniejszości narodowych, język kaszubski, język łemkowski oraz egzaminy z wybranych przedmiotów w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom podstawowy i rozszerzony).
W czasie trwania wszystkich egzaminów zostaną również wyznaczone terminy prezentacji maturalnych z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz terminy egzaminów z języka obcego.

Rozpocząłeś już przygotowania? Rozwiąż nasz krótki test sprawdzający wiedzę z języka polskiego, biologii, matematyki i innych przedmiotów.
Tags: matura

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->