Zdałem maturę, ale co robić dalej, czyli jak wybrać kierunek studiów?Tegoroczni maturzyści nie mają się czego wstydzić: 79,7 proc. z nich zdało wszystkie egzaminy maturalne. Szczęśliwcy już dzisiaj zaczną długie wakacje, ale czy na pewno przez następne kilka miesięcy można tylko leżeć i odpoczywać? A może warto przemyśleć raz jeszcze podjętą decyzję odnośnie wyboru studiów? Radzimy jak to zrobić najlepiej...

Wyniki: matura 2018

Do egzaminu maturalnego w roku 2018 przystąpiło 247 tys. osób. Według danych podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tegorocznej matury z więcej niż jednego przedmiotu nie zdało 5,5 proc. osób (w 2017 roku było to 6,7 proc.), a 14,8 proc. ma prawo do sierpniowej poprawki – są to maturzyści, którzy nie zaliczyli tylko jednego egzaminu. Z wszystkimi egzaminami maturalnymi poradziło sobie zatem w tym roku 79,7 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnzjalnych.

Tradycyjnie najwięcej osób miało problem z uzyskaniem wymaganych 30% punktów z egzaminu z matematyki - z tym wyzwaniem poradziło sobie tylko 83 proc. osób przystępujących do egzaminu. Znacznie lepsze wyniki uzyskali maturzyści w trakcie obowiązkowego egzaminu z wybranego języka obcego - zdawalność na poziomie 97 proc. W przypadku języka obcego, najwięcej maturzystów wybrało tradycyjnie język angielski (96% zdanych ), niemiecki (94% zdanych) oraz rosyjski (93% zdanych).

"Zdałem maturę, ale nie wiem jak wybrać studia”

Najważniejsza zasada brzmi: nie należy sugerować się aktualną modą! Z umiarem trzeba także traktować opinie najbliższych. Najważniejsze jest to, co my tak naprawdę myślimy i w czym najlepiej się czujemy. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań typu: w czym jestem najlepszy? Jakie jest moje hobby? Co lubię robić? Jakie są moje ulubione przedmioty w szkole? Czego nie lubię? Co chciałbym robić w przyszłości? Czy wolę pracować z komputerem czy z ludźmi? Trzeba przy tym pamiętać, że wybór najprostszej drogi nie jest zawsze najlepszym wyborem. Jeśli coś nie przychodzi nam tak łatwo jakbyśmy tego chcieli, nie oznacza to od razu, że się do tego nie nadajemy. Pamiętajmy, że ciężka praca popłaca.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Poradnik kandydata na studia

Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Chociaż dopiero już jako absolwenci będziemy doceniać łatwość znalezienia pracy, to i tak już dziś warto się nad tym zastanowić. Jak zatem przeanalizować rynek pracy? Dynamizm zmian, jakie na nim zachodzą, sprawia, iż wybór właściwego kierunku studiów staje się bardzo trudny. Polecamy Ci zapoznanie się z listą 10 najbardziej przyszłościowych zawodów. W artykule omówiliśmy także kwestię ścieżki edukacyjnej, którą należy podążyć, żeby owe zawody wykonywać.

Wybór kierunku, to nie wszystko, trzeba jeszcze jeszcze dokonać selekcji uczelni. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego (m.in. jakie formy rozwoju poza edukacyjnego). Należy również zwrócić uwagę na profil uczelni, czy jest to uczelnia techniczna, ekonomiczna, humanistyczna czy artystyczna. Te same kierunki oferowane są na różnych uczelniach, np. architekturę i grafikę można studiować na uczelni politechnicznej i artystycznej. Matematykę na uniwersytecie, tudzież na politechnice. Handel zagraniczny na uczeni ekonomicznej lub humanistycznej. Profil uczelni wpływa na program studiów, dlatego warto zapoznać się z nim i dokonać wyboru uczelni najbardziej zgodnego z naszymi oczekiwaniami.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->