openDzień Otwarty na uczelniach – przeżytek czy świetne źródło informacji? Niejedni pewnie powiedzą, że w dobie przesytu informacją, Dni Otwarte dla przyszłych kandydatów to strata czasu. Dlaczego więc Dni Otwarte od wielu lat cieszą się sporą popularnością, a kandydaci w dalszym ciągu chętnie wybierają się na nie? Jest kilka argumentów, które potwierdzają to, że połączenie informacji znalezionych sieci i odwiedzenie uczelni przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego bardzo się opłaca!


Po pierwsze: poczuj klimat

Każdy świadomy kandydat na studia przed wyborem kierunku sprawdza dokładnie program kształcenia, zapoznaje się z treściami realizowanymi w ramach zajęć, a także wybiera specjalizację, która najbardziej pasuje do jego jego zainteresowań. Ale co z „duchem uczelni” czy atmosferą panującą na konkretnym wydziale? Bardzo często nie poznasz tego z obszernego opisu kierunku zawierającego program studiów, realizowane specjalności, a nawet perspektywy zawodowe dla osób kończących studia. Dlatego przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego warto wybrać się na interesującą Cię uczelnię i sprawdzić czy pasujesz do tego małego świata. Pamiętaj też, że jeśli wybierasz konkretny kierunek, np. psychologię czy biotechnologię, i nie ograniczasz się do jednego miasta to mogą wystąpić pewne różnice w realizacji profilu kształcenia. Dlatego zanim wybierzesz – sprawdź, czy to konkretny wydział jest dla Ciebie!


Po drugie: informacje z pierwszej ręki

Podczas Dni Otwartych Twojej (potencjalnej) przyszłej uczelni spotkasz tych, którzy to miejsce tworzą: wykładowców oraz studentów. Będziesz mógł wysłuchać wykładów i prezentacji wszystkich prowadzonych kierunków studiów, a także (i co najważniejsze) zadać nurtujące Cię pytania i poznać odpowiedzi. Dni Otwarte Uniwersytetu czy Wydziału to możliwość zaczerpnięcia informacji z pierwszej ręki, a także poznania opinii studentów, którzy przed Tobą wybrali ten kierunek. Oczywiście, nie sama obecność na tego typu imprezie bez zaznajomienia się ze specyfiką kierunku mija się z celem, ponieważ jedyne, co zyskasz to opinie, a na ich podstawie trudno wybierać przyszłość na najbliższe 5 lat. Dni Otwarte to także wykładowcy, którzy są w tym czasie obecni i otwarci na rozmowy z potencjalnymi kandydatami. Musisz wiedzieć, że niektórzy profesorowie to chodzące legendy, z którymi będziesz mógł porozmawiać jeszcze przed pierwszymi zajęciami. Warto!


Po trzecie: rozmowa, czyli możliwości

Podejmowanie decyzji o wyborze studiów w pojedynkę to trudne zadanie. Warto więc skorzystać z wiedzy innych. Podczas Dni Otwartych będziesz mógł porozmawiać o interesującym Cię kierunku studiów z tymi, którzy go wybrali przed Tobą. Dowiesz się, dlaczego warto go wybrać, ale przede wszystkim w trakcie rozmowy zdecydujesz, czy jest to kierunek dla Ciebie. Czasem wyobrażenia, a rzeczywistość mogą od siebie odbiegać. Dlaczego więc warto wybrać się na zbliżające się na większości uczelniach Dni Otwarte? To kolejne, rzetelne źródło informacji, które pomoże Ci podjąć decyzję świadomie. Dzięki temu już w październiku rozpoczniesz studia bez żadnego zaskoczenia i rozczarowania.

drzwi otwarteNie będziesz mógł pojawić się interesującym Cię Dniu Otwartym? Poznaj opinie studentów na naszym forum!

Część wydarzeń na uniwersytetach są zaplanowane na kwiecień – bądź na bieżąco!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->