Będzie łatwiej zostać lekarzem, a trudniej nauczycielem. To jeden z wniosków po dogłębnej analizie programów wyborczych ogólnopolskich komitetów wyborczych — Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość.


Szukaliśmy w programach wyborczych informacji o uczelniach, studiach i karierze naukowej. Co takiego szykują w swoich propozycjach programowych politycy z największych partii?

Matura ma wielkie oczy, ale samo jej napisanie albo zdanie (ustne!) to dopiero połowa droga. Uczniów czekają jeszcze wyniki, z którymi różnie bywa. Dlatego w trzeciej części materiału Matura 2019 podpowiadamy co zrobić, gdy egzamin nie pójdzie albo nie do końca zgadzamy się z wynikiem.

Rząd zdecydował się wprowadzić w życie ustawę pod hasłem „Bez PIT dla młodych”.  Dzięki niej możesz otrzymać zwiększoną pensję od swojego pracodawcy. Czy dorabiając podczas studiów, można skorzystać z zerowego podatku dochodowego dla pracowników poniżej 26. roku życia? Co z zarobkami studentów niestacjonarnych — zaocznych i wieczorowych? Czy rozwiązania “Bez PIT dla młodych” będą miały wpływ na wysokość stypendiów? 

Specjaliści od ochrony środowiska postrzegani są jako osoby, które całe dnie spędzają w lesie obserwując rośliny. W ekstremalnych przypadkach przykuwają się do drzew i walczą z buldożerami powstrzymując wycinkę puszczy. Jak naprawdę wyglądają studia na kierunku ochrona środowiska i czy naprawdę późniejsze lata w zawodzie spędza się w większości w puszczy? Wyjaśnia Agata Głowacka, studentka ochrony środowiska w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

W 2019 roku spór między strajkującymi nauczycielami, a Ministerstwem Edukacji Narodowej może wpłynąć na sposób rekrutacji na studia. Przedstawiciele szkół wyższych uspokajają jednak, że strajk nauczycieli nie powinien odbić się negatywnie na rekrutacji studentów. Jednak wszyscy powtarzają, że najlepsze byłoby porozumienie MEN ze strajkującymi.

Najprawdopodobniej każdy licealista, który niebawem przystąpi do matury zastanawiał się, jak ona właściwie wygląda. Odpowiedzi szukał u starszego rodzeństwa, rodziców albo w internecie. Owszem, wspomnienia starszych mogą być ciekawe i warte posłuchania, ale jest duże prawdopodobieństwo, że stan faktyczny sprzed kilku, bądź kilkunastu lat, uległ zmianie. Zacznijmy więc od początku w drugiej części naszego mini cyklu Matura 2019!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->